Kreml podburza Niemców pochodzących z Rosji

2016-01-27 07:58
publikacja
2016-01-27 07:58

Zdaniem niemieckich komentatorów Kreml wykorzystuje przypadek rzekomo zgwałconej dziewczynki do podburzania Niemców pochodzących z Rosji przeciw rządowi w Berlinie. Celem - propagandy jest osłabienie UE i odwrócenie uwagi własnych obywateli od kryzysu w Rosji.

/ fot. Labunskiy K. / YAY Foto

Prezydent Władimir "Putin próbuje podburzyć (przeciwko rządowi) Niemców pochodzących z Rosji" - pisze Richard Herzinger w "Die Welt" i zaznacza, że Niemcy - tak jak przedtem Ukraina - stały się celem "agresywnej propagandy" Rosji posługującej się "dezinformacją w celu destabilizacji".

Jego zdaniem Kreml traktuje mieszkańców Niemiec posiadających rosyjskie korzenie jak swoich "podopiecznych", podobnie jak mówiących po rosyjsku obywateli Ukrainy. "Niemiecki rząd musi się temu przeciwstawić" - uważa autor komentarza.

"Upiorne wrażenie sprawia bezczelność (szefa MSZ Siergieja) Ławrowa", który nazwał ofiarę rzekomego przestępstwa "nasza Lizą". "Podobnie jak mówiący po rosyjsku obywatele Ukrainy i innych krajów także mieszkający tutaj (w Niemczech) ludzie rosyjskiego pochodzenia mają zostać uznani za podopiecznych Moskwy" - zauważa Herzinger.

Komentator apeluje do niemieckiego rządu, aby wezwał ambasadora Rosji i zaprotestował przeciwko oszczerstwom i próbom podminowania demokratycznego ładu w Niemczech.

"Sueddeutsche Zeitung" nawiązuje do wypowiedzi Ławrowa, że Rosja będzie bronić praw swoich rodaków za granicą i zaznacza, że jego słowa "wywołują określone skojarzenia". "Czyż ochrona rosyjskich +rodaków+ nie była pretekstem do aneksji Krymu?" - pyta autor komentarza Julian Hans.

Publicysta uspokaja przy tym czytelników zapewniając, że Rosja nie ma zamiaru anektować Berlina ani wywoływać wojny domowej w Niemczech. "Ale zdjęcia słabej Europy, w której panuje chaos, są mile widziane w rosyjskiej telewizji propagandowej" - twierdzi Hans. "Historie o Rosjanach, którzy są zagrożeni za granicą, sprawiają, że coraz gorsze życie we własnym kraju wydaje się bardziej znośne. Lepszy znany kryzys w domu niż gwałty i chaos na Zachodzie" - czytamy w "SZ".

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" przepowiada, że w walce o władzę Putin będzie nadal dyskredytował demokrację. Demokracja ma stać się - według Putina - "symbolem niepewności, strachu i obłudy", tak jak Majdan ma być symbolem nędzy i wojny - pisze Friedrich Schmidt.

Kryzys migracyjny jest dlatego dla rosyjskiego prezydenta szansą na to, aby przekonać własnych obywateli, że "gdzie indziej jest jeszcze gorzej niż w domu". "Jego cele idą jeszcze dalej: co osłabia UE, jest korzystne dla Kremla. Poszczególne kraje można łatwiej szantażować" - pisze Schmidt.

Kreml wspiera nacjonalistyczne siły, od francuskiego Frontu Narodowego po Alternatywę dla Niemiec, a putinowskie media podsycają nieufność do zachodnich elit - czytamy w "FAZ". Wykorzystywanie przez rosyjską propagandę przypadku rzekomo zgwałconej dziewczynki jest jak na razie "punktem kulminacyjnym poszerzania strefy walki" - konkluduje komentator "FAZ".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~dok
nie trzeba europejczykow podburzac. ponad polowa europejczykow jest murem za rosja a putin wygralby wybory w wiekszosci krajow. niestety propaganda zachodnia mowi co innego bo co im zostalo oprocz ich dlogow na 1,2 bln euro. nic im nie zostalo oprocz odwracania uwagi od gigantycznych problemow.
~TK
KREML I ROSJA TO KWINTESENCJA ZŁA,KORUPCJI I TERRORYZMU MIĘDZYNARODOWEGO
~mm
ty jestes kwintesencja zala orupcji i terroryzmu bohaterze.
~jo44
meine damen und herren !
Zróbcie sobie test dna, wtedy okaże się że naród niemiecki składa się w połowie ze zgermanizowanych dzieci polaków pomordowanych w ww2. Może narracja wam się wygładzi jak okaże się, że mimo starań cześć waszych rodzin nadal żyje! Taki projekt powinien mieć sponsora, tu w PL
~jola
jestem naprawde niespokojna o stan demokracji w Niemczech :-))))))))) Zaproponuję Komisji Europejskiej ( w ramach inicjatywy obywatleskiej, art.11 TUE) żeby się pochyliła - wzorem Rady Europy - nad tym problemem .
~piwi
Komisja Europejska jest ciałem niedemokratycznym samym w sobie i dba, aby w żadnym kraju demokracji nie było zbyt wiele. Nie pochyla sie więc nad krajami, w których demokracji brak, jak w Niemczech, ale nad takimi, w których demokracje, po latach nieobecnosci próbuje się przywrócić, tak jak w Polsce. Takie sytuacje ją Komisja Europejska jest ciałem niedemokratycznym samym w sobie i dba, aby w żadnym kraju demokracji nie było zbyt wiele. Nie pochyla sie więc nad krajami, w których demokracji brak, jak w Niemczech, ale nad takimi, w których demokracje, po latach nieobecnosci próbuje się przywrócić, tak jak w Polsce. Takie sytuacje ją niepokoją i im stara się przeciwdziałać. Oczywiscie pod pozorem obrony demokracji, ale pozorowanie tego czego nie ma to przeciez podstawy element każdej propagandy.
~xxx
Ja twierdze ze wszystkich rosjan trzeba wyautowac do ich kraju...bo Putin zawsze bedzie mial pretekst do podzegania i ewentalnie interwencji ze chroni obywateli....a sam ich zabija w swoim kraju aby ten ciemno wierzacy jego lod nafal utrzymywac w niepewnosci ze wszyscy wokolo chca napadac na rosje...a jak na razie to oni napadaja Ja twierdze ze wszystkich rosjan trzeba wyautowac do ich kraju...bo Putin zawsze bedzie mial pretekst do podzegania i ewentalnie interwencji ze chroni obywateli....a sam ich zabija w swoim kraju aby ten ciemno wierzacy jego lod nafal utrzymywac w niepewnosci ze wszyscy wokolo chca napadac na rosje...a jak na razie to oni napadaja na edzystkich w kolo
~Emce
Chlopie skad Ty sie urwales.
I ciekawe skad wiesz te informacje jak nie z niemieckich mediow :d
~piwi
Bezczelnosć niemieckiej propagandy nie zna granic. Kraj, w którym jednosobowo, wbrew woli społeczeństwa, decyduje się o społecznych przemianach ze skutkiem niemożliwym dzis do przewidzenia, ale na pewno dla tego społeczeństwa bardzo niekorzystnym, nie ma prawa pouczać innych czym jest demokracja. Nie ma nawet prawa używać Bezczelnosć niemieckiej propagandy nie zna granic. Kraj, w którym jednosobowo, wbrew woli społeczeństwa, decyduje się o społecznych przemianach ze skutkiem niemożliwym dzis do przewidzenia, ale na pewno dla tego społeczeństwa bardzo niekorzystnym, nie ma prawa pouczać innych czym jest demokracja. Nie ma nawet prawa używać tego słowa.
~piwi
W tym wypadku bardziej wierzę źródłom rosyjskim niz niemieckim. Nie od dzis wiadomo, że media niemieckie ukrywają przestepstwa migrantów na terenie Niemiec (noc sylwestrowa). W przypadku zgwałconej przez migrantów 13-letniej Rosjanki (czy Niemki rosyjskiego pochodzenia, jak kto woli), niemiecka policja jeszcze do przedwczoraj W tym wypadku bardziej wierzę źródłom rosyjskim niz niemieckim. Nie od dzis wiadomo, że media niemieckie ukrywają przestepstwa migrantów na terenie Niemiec (noc sylwestrowa). W przypadku zgwałconej przez migrantów 13-letniej Rosjanki (czy Niemki rosyjskiego pochodzenia, jak kto woli), niemiecka policja jeszcze do przedwczoraj utrzymywała, że nie było ani zgwałcenia ani nawet samej 13-letniej Rosjanki. Dzis jej istnieniu już nie zaprzecza, tak jak nie zaprzecza jej zaginięciu i odbytemu w tym czasie stosunkowi płciowemu. Nie zgadza sie jeszcze tylko na gwałt i migrantów jako sprawców. Niech ich Rosjanie mocniej przycisną to i to w końcu przyznaja.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki