Kreml: nie było wsparcia finansowego dla żadnego włoskiego polityka czy partii

Kreml nie udzielił nigdy żadnego wsparcia włoskim partiom bądź politykom - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W rozmowie z Ansą nie wykluczył współpracy ze stroną włoską w śledztwie ws. domniemanego finansowania Ligi.

"Jak już powiedzieliśmy; nikt z nas z Rosji nie udzielił nigdy finansowego wsparcia żadnemu politykowi czy partii we Włoszech. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości" - oznajmił rzecznik Kremla.

Następnie w rozmowie z włoską agencją prasową wyjaśnił: "Jest podstawa prawna do współpracy, która może zostać uruchomiona w każdym momencie na prośbę stron". Tak odpowiedział na pytanie o możliwość współpracy między Rosją a Włochami w celu wyjaśnienia nagłośnionej przez media w USA i Włoszech sprawy rozmów prowadzonych w Moskwie na jesieni zeszłego roku na temat planów finansowania Ligi przez Rosjan.

Negocjacje te według doniesień prowadził bliski współpracownik wicepremiera, lidera Ligi Matteo Salviniego Gianluca Savoini ze stowarzyszenia Lombardia-Rosja.

Amerykański portal BuzzFeed ujawnił, że ma nagranie spotkania i wyjaśnił, że jego uczestnicy omawiali warunki kontraktu, którego celem było potajemne przekierowanie dziesiątek milionów dolarów na rzecz Ligi i jej kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Miała to być suma sięgająca 65 mln USD. Nie jest jasne, czy zawarto ostatecznie porozumienie w tej sprawie.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura w Mediolanie pod kątem międzynarodowej korupcji. W poniedziałek Savoini został wezwany na przesłuchanie, ale jak podały włoskie media odmówił złożenia wyjaśnień.

Politycy opozycji na czele z centrolewicową Partią Demokratyczną domagają się tego, aby Salvini w parlamencie wyjaśnił okoliczności tej sprawy. Opowiada się za tym także koalicjant Ligi - Ruch Pięciu Gwiazd, mając wsparcie premiera Giuseppe Contego.

We wtorek Salvini po raz pierwszy zadeklarował, że odpowie na pytania dotyczące tej sprawy podczas interpelacji w parlamencie. Nie poinformował, kiedy miałoby to nastąpić.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mobr/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil