Kreml: Putin i Obama gotowi zwiększyć koordynację militarną w Syrii

Służby prasowe Kremla poinformowały w środę, że prezydent Rosji Władimir Putin i USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej tego dnia potwierdzili, że obydwa państwa są gotowe zwiększyć koordynację działań militarnych w Syrii.

Natomiast Biały Dom poinformował w swym komunikacie, że obaj przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie w pokonanie Państwa Islamskiego i Frontu al-Nusra.

W rozmowie z Władimirem Putinem, prezydent Barack Obama podkreślił potrzebę wywarcia przez Moskwę większej presji na władze w Damaszku, by te zaprzestały ataków na ludność cywilną. "Prezydent Obama podkreślił także konieczność rzeczywistego postępu w politycznych przemianach, których celem jest zakończenie konfliktu w Syrii" - oświadczył Biały Dom.

Według oświadczenia służb prasowych prezydenta Rosji, który zadzwonił do Waszyngtonu, Putin apelował też do Obamy o pomoc w oddzieleniu "umiarkowanej" opozycji w Syrii od powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra i innych "ekstremistycznych" ugrupowań.

Stosunki pomiędzy Rosją i USA są obecnie napięte między innymi w związku z konfliktem w Syrii, gdzie Moskwa i Waszyngton wspierają przeciwne strony w wojnie domowej w tym kraju - przypomina agencja Reutera.

Prezydenci podkreślili konieczność wznowienia pod patronatem ONZ rozmów pokojowych w sprawie Syrii. Od początku roku w Genewie odbyły się, bez skutku, dwie tury rozmów z udziałem syryjskiej opozycji.

W połowie maja Rosja zaproponowała USA prowadzenie wspólnych ataków lotniczych przeciwko ugrupowaniom dżihadystycznym w Syrii, co Waszyngton natychmiast odrzucił. W wojnie w Syrii zginęło do tej pory ponad 280 tysięcy ludzi, a miliony uciekły z kraju.

Obama i Putin rozmawiali też o konfliktach w Górskim Karabachu i na Ukrainie. Biały Dom poinformował, że prezydent USA zwrócił uwagę na potrzebę pełnego wdrożenia porozumień z Mińska. Według służb prasowych Kremla Władimir Putin podkreślił, że porozumienia mińskie w sprawie Ukrainy muszą być wypełniane przez Kijów. (PAP)

jo/ kar/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil