Kredyty w ramach MdM droższe od zwykłych kredytów hipotecznych

Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych jest bardzo duże, choć kredytobiorcy mogą się na nim zawieść. Kredyty w ramach rządowego programu są droższe niż tradycyjne, a ofert jest na razie mało  posiadają je dwa banki. Analitycy podkreślają jednak, że nawet przy uwzględnieniu nieco wyższych marż decyzja o wzięciu dotowanego kredytu może być korzystna.

Zobacz także:
mdm grafika
MIESZKANIE DLA MŁODYCH
wszystko o programie

- Zarówno PKO BP, jak i Pekao SA mają wyższe marże dla kredytów z dopłatami państwa. PKO BP dopisuje do standardowej marży 0,1 punktu procentowego, natomiast Pekao SA w granicach 0,2-0,3 punktu procentowego. Efekt tego widać w ratach kredytu. Dodatkowo Pekao SA ma wyższą prowizję - komentuje w rozmowie w agencją informacyjną Newseria Biznes Halina Kochalska, analityczka w Open Finance.

W miarę upływu czasu można spodziewać się większej liczby ofert i silniejszego zaangażowania innych banków. Wciąż jednak trudno prognozować, jaki będzie efekt programu. MdM w założeniu miał pomóc sfinansować zakup ok. 130 tys. mieszkań przy dofinansowaniu na poziomie 3,5 mld złotych.

  - Bank Gospodarstwa Krajowego spodziewa się, że jeszcze w styczniu 15 banków może podpisać umowy o współpracy. Tak przynajmniej wynika z zeszłorocznych deklaracji. Nawet jeśli podpisywanie umów przesunie się na luty, to i tak w krótkim czasie klient uzyska bardzo szeroką ofertę kredytów z dopłatami - podkreśla Halina Kochalska. - W MdM sytuacja rozwija się nieporównywalnie szybciej, niż było to w przypadku programu Rodzina na Swoim. Tam trwało to latami. -

Interwencje Bankier.pl

Zdaniem ekspertki, nie jest pewne, czy w obliczu rosnącej konkurencji PKO BP i Pekao SA zweryfikują swoje oferty na korzyść klientów. Tym bardziej, że tendencja na rynku jest raczej odwrotna: banki chcą coraz więcej zarabiać na kredytach hipotecznych.

  - Zobaczymy, jak banki podejdą do tej sprawy. Jeśli chodzi o to zróżnicowanie cenowe, początki są niestety bardzo podobne do tego, co obserwowaliśmy w programie Rodzina na Swoim. Wtedy też przez dłuższy czas banki zarabiały więcej na kredytach z dopłatami. Takie praktyki były krytykowane, tym bardziej że chodziło niejako o żerowanie na dofinansowywaniu przez państwo odsetek kredytowych. Ale tak skonstruowano ten program, przy czym z punktu widzenia wizerunkowego nie wyglądało to korzystnie dla banków -  podkreśla analityczka Open Finance.

Według Haliny Kochalskiej, nawet jeśli ktoś dziś zdecyduje się na jedną z dostępnych ofert, nie powinien być z tego powodu stratny.

  - Banki, które dziś oferują program Mieszkanie dla Młodych, to tuzy rynku kredytów mieszkaniowych, które takich kredytów udzielają najwięcej i najchętniej, a w stosunku do rynku wcale nie mają wyśrubowanych cen. Prawdopodobnie, nawet przy uwzględnieniu nieco wyższych marż, szybka decyzja o wzięciu dotowanego kredytu może być korzystna - przekonuje Halina Kochalska. 

/ newseria.pl

Kredyty w ramach MdM droższe od zwykłych kredytów hipotecznych


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~magda

ja brałam w pko bp wszytsko spoko obsługa sprawnie przeszła. Co ważne bank nie pobierze prowizji za wcześniejszą częściową spłatę kredytu.

! Odpowiedz
0 0 ~Fred

A ile tych osób skorzysta z MdM patrząc na dofinansowanie w tym roku ok (600mln). Od 3 do 4 tys. max przy cenie mieszkań do 150 do 200tys. Wyczerpią się pieniądze w połowie roku to trzeba czekać do 2015.
Program tak naprawdę o kant dupy jak dla klienta. Już lepiej byłoby żeby Polacy na 3-4 się skumali i nie kupowali mieszkań przez 1-2kwartaów wtedy miało by to większe korzyści niż "mdm" bo to tak naprawdę jest tylko dopłata do wkładu własnego i jakikolwiek ma sens jeśli są 3 osoby. Wiem to ponieważ sprzedaje te produkty i już 2 wiochy mam spisane. Program typowo stworzony przez polityków by pokazać że robimy coś dla młodych. Śmiech na sali

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~b-ski

No kto by się spodziewał. A za rok dziennikarze dokonają wielkiego odkrycia, że deweloperzy podwyższyli ceny mieszkań do poziomu limitów MdM...

! Odpowiedz
0 0 ~qwer

gdzies slyszalem ze stare omijanie rns dobrze sie ma w mdm.
wystarczy ze deweloper obnizy cene za metr do limitow, a w zamian za to kupujacy musi kupic np. garaz albo piwnice w specjalnej cenie np. 50tys.
i po klopocie :)

! Odpowiedz
0 1 ~tomasz odpowiada ~qwer

Zawyzanie ceny garazu aby sie zalapac na doplaty to ewidentne oszustwo. Odpowiednie sluzby moglyby bardzo latwo wykazac ze cena garazu jest nieadekwatna, zazadac zwrotu doplat i jeszcze lupnac kare. Ale nie w polandii, dzikim kraiku. Tutaj bezdomnego sciga sie za kradziez bulki, a baki / devy (no to przeciez koledzy na stanowiskach) robia przekrety na publicznym pieniadzu jak tylko chca ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~qwer

wiekszosc to wina glupich i niedouczonych obywateli.
0 obywatelskich postaw, wiekszosc tylko pokornie akceptuje to co sie dzieje do okola.
odpowiedzialnosc urzednikow zadna, bo obywatele maja wszystko w dupie.
to co sie dziwic, ja na miejscu tuska czy kazdego innego kaczora pewne robil bym to samo, jak banda idiotow nie chce lepiej, no to nie bedzie miala lepiej, a ja sie nakradne "niczyjej" kasy + swoja rodzine ustawie.

na zachodzie europy ludzie protestuja, maja jakies standardy, korupcja, albo najmniejsze przewinienie = wypad ze stolka. u nas idzie sie w zaparte i stolka trzyma obiema rekami, w koncu tyle kasy za nic nie robienie nie moze sie zmarnowac :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kto może niech uciek

HEHE....Polska to dziki kraj, nastawiony na wyzysk obywateli!
Wszyscy zarobią: banki (wyższe marże - nie muszą walczyć o klienta bo i tak jelonek przyjdzie), deweloper (ceny na tym samym poziomie - rentowność inwestycji 40%).....traci jak zwykle Kowalski bo płaci więcej na kredyt.....gdzie ten zajebisty zysk Panie Tusk!
Czynszówek na wynajem powinno być nie 20tys a 100tyś.
2 lata jeszcze (bo muszę tu być) i WYLATUJE Z TEGO DZIKIEGO KRAJU:)

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne