Kredyty hipoteczne wkrótce bez zbędnych dodatków

analityk Bankier.pl

10 grudnia Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy regulującej unijny rynek kredytów hipotecznych. Nowe prawo przewiduje m.in. jednolitą formę informowania o kosztach i ryzykach kredytów oraz wprowadzenie okresu "na ochłonięcie" dla konsumentów, którzy będą mogli zrezygnować z podpisanej już umowy.

Głównym celem regulacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której obywatel Unii będzie mógł zaciągać zobowiązania na podobnych zasadach w różnych krajach Europy. Wszędzie chronić go będą podobne zapisy, a starając się o kredyt, otrzyma taki sam zestaw informacji.

Pakiet danych umożliwiających ocenę kredytu będzie miał postać zestandaryzowanego kwestionariusza ESIS. Będzie on zawierał wyczerpujące informacje dotyczące wszelkich kosztów oraz ryzyk związanych ze zobowiązaniem. W przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej prezentowane będą także pesymistyczne scenariusze - wysokość raty obliczona dla najwyższej stopy w ostatnim 20-letnim okresie. Z podpisanej umowy będzie można się wycofać w ciągu 7 dni.

Koniec sprzedaży wiązanej?

Ranking kredytów hipotecznych Bankier.pl – listopad 2013» Ranking kredytów hipotecznych Bankier.pl
Dyrektywa przewiduje zakaz wiązania kredytobiorcy siecią dodatkowych produktów połączonych z kredytem. Praktyka taka służy zazwyczaj do utrudnienia klientowi zmiany dostawcy w przyszłości. Dziś banki oferują m.in. konta osobiste, karty kredytowe i długoterminowe produkty inwestycyjne jako "dodatki" do zobowiązania hipotecznego.

Łącznie z kredytem będzie można oferować tylko produkty, które są z nim nierozerwalnie związane (np. ubezpieczenia stanowiące zabezpieczenie spłaty). Klient powinien przy tym mieć możliwość wyboru dostawcy i zaproponowania firmy, które oferuje usługę o podobnych parametrach.

Przewiduje się również możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Państwa członkowskie, które będą wprowadzać zapisy dyrektywy do swojego prawa, będą mogły ustalić, czy i jaką kompensatę otrzyma kredytodawca w razie przedterminowej spłaty.

Nowe reguły już w 2015 r.

Po zatwierdzeniu dyrektywy przez Radę Europy państwa członkowskie będą miały 2 lata na dostosowanie się do nowych zapisów. Spore zmiany czekają pośredników kredytowych. W ich przypadku przewiduje się wydawanie licencji, które będą uprawniały do prowadzenia działalności na terenie całej Unii. Warunkiem otrzymania pozwolenia będzie m.in. posiadanie dobrej reputacji (niekaralność) oraz wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanego zawodu. Pośrednicy kredytowi będą musieli także informować, jeśli zażąda tego klient, o różnicach w wysokości prowizji płaconej przez różnych kredytodawców.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Beata40

Minimum formalnosci i decyzje jeszcze tego samego dnia mamy zagwarantowane np w Pozyczka-24h.pl. Goraco polecam!

! Odpowiedz
0 0 ~Patrycja29

Minimum formalnosci jezeli chodzi o pozyczki ma np. Pożyczka-24h.pl. Polecam :)

! Odpowiedz
0 0 ~Aleksandra

Jeżeli chodzi o oferty pożyczek bez ukrytych oplat to z pewnością polecić mogę usługi Pożyczka-24h.pl. Nie patrzą oni ani na historię kredytową ani na sytuację finansową klienta.

! Odpowiedz
0 0 ~Przemek

Niedawno korzystalem z uslug Pożyczka-24h.pl i jestem bardzo zadowolony. Nie patrza ani na historie kredytowa ani na sytuacje finansowa i oferuja bardzo korzystne raty

! Odpowiedz
0 0 ~bez poz 24h

a marto i Marcinie, pożyczka 24 h ile ma spraw w prokuraturze o wyłudzenia, bo bierzecie opłatę przygotowawcza od osób, które... chcą pożyczki czy kredytu? idioci... a spraw w sadach ile przegraliście?

! Odpowiedz
0 0 ~Marcin

Ja niedawno brałem pożyczkę w Pożyczka-24h.pl. Zaproponowano mi bardzo niskie raty, a co wiecej nikt nie patrzył na moją historię kredytową i sytuację finansową

! Odpowiedz
0 0 ~Marta

A ja polecam korzystanie z oferty Pożyczka-24h.pl. Maja minimum formalnosci, a decyzje dostaje sie jeszcze tego samego dnia

! Odpowiedz
0 0 ~Marek z Kred.pl

Praktyczna likwidacja cross-sellingu to rzeczywiście najistotniejsza planowana zmiana w kredytach hipotecznych dla Polaków. Wypada zadać sobie pytanie, jak wpłynie to na wysokość marż kredytów hipotecznych oferowanych w naszych bankach - obawiam się, że spowoduje to podwyższenie średnich marż, a tym samym kosztów kredytów zabezpieczonych hipoteką.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Magda

Bardzo przejrzyste zasady wspolpracy ma Pozyczka-24h.pl. Nie zawiodlam sie na ich uslugach :)

! Odpowiedz
0 0 ~Hali

Ja brałam kredyt mieszkaniowy Własny Kąt. Kompetentnie mi doradziła pani w banku. Dopasowała mi raty malejace i faktycznie szybko uda mi sie splacic ten kredyt.

! Odpowiedz