Walczysz o franki w sądzie czy czekasz? [Ankieta]

O sądowych sporach "frankowych" kredytobiorców z bankami jest coraz głośniej. Część klientów waha się, czy pozywać bank, inni czekają na rozwój wydarzeń. Spłacasz lub spłacałeś taki kredyt? Zapraszamy do udziału w badaniu Bankier.pl.

Kilkaset tysięcy kredytobiorców skorzystało przed laty z kredytów hipotecznych opartych na frankach szwajcarskich. Dziś znajdują się w różnej sytuacji - spłacają zobowiązania bez problemu lub zmagają się z kolejnymi ratami. Dla części frank okazał się "kotwicą", która przywiązała losy ich rodziny do wybranej przed dekadą nieruchomości.

(Bankier.pl)

Losom kredytobiorców "frankowych" przyglądaliśmy się na w dwóch edycjach badania Bankier.pl "Życie z frankiem". W pierwszej wzięliśmy pod lupę wpływ kredytów na codzienne finanse klientów, w drugiej (prowadzonej tuż po "czarnym czwartku") oceny dotyczące propozycji ustawowych rozwiązań problemów.

Jeszcze kilka lat temu na wejście w sądowy spór z bankiem decydowali się nieliczni. Ich losem zainteresowały się media, a wygrane w sądach nagłaśniali prawnicy i organizacje gromadzące zbuntowanych kredytobiorców. Terminy takie jak "klauzula niedozwolona" czy "odfrankowienie" stały się powszechnie znane.

Czas na kolejny etap

Historia kredytów "frankowych" weszła w kolejny etap. Sporom w sądach zaczęto się przyglądać z rosnącym zainteresowaniem. Wokół hipotecznych procesów rozwinął się cały rynek - doradców, reprezentantów, kancelarii. W tegorocznej edycji badania skupiamy się zatem na dylemacie - "walczyć w sądzie czy nie?"

Zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza skierowanego zarówno do osób, które spłacają obecnie kredyt oparty na frankach, jak i tych, którzy już go spłacili. Prosimy o podzielenie się doświadczeniami uczestników sądowych sporów oraz kredytobiorców, którzy nie angażowali się w procesy.

Weź udział w badaniu. Kliknij tutaj, aby otworzyć ankietę w osobnym oknie.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 84 damamad

"Wokół hipotecznych procesów rozwinął się cały rynek - doradców, reprezentantów, kancelarii."
Kwintesencja tego państwa. Patologia rośnie na patologii. Walczymy z problemami nieznanymi w cywilizowanym świecie.

! Odpowiedz
1 10 andre_van_danswijk

Cywilizowany świat ma swoje patologie, np. tutaj bank ABN arbitralnie podniósł marże dla już zawartych hipotek o 1 punkt procentowy bo stwierdzili, że inaczej to im się nie będzie opłacać https://www.abnamro.nl/en/personal/mortgages/interest-rates/euribor/lawsuits.html

! Odpowiedz
1 1 surow odpowiada andre_van_danswijk

Malo tego! ABN ma oprocentowane depozyty na uwaga 0,0% a pow 2,5 banki płacisz im haracz 0,5%

! Odpowiedz
16 25 jacek-19

Do dzisiaj klne pis za to, ze mnie w taki kredyt wpedzil. Gdyby nie pis, zabronionoby udzielania tych kredytow i nie dostalbym go, a przez to bylbym dzisiaj szczesliwszy i majetniejszy. A dom nalezalby do mnie.Niech sceznie ten q. pis

! Odpowiedz
3 41 marekrz

Mam uwagę do jednego pytania w aniecie: "czy decyzja podjęta była trafna". Z odpowiedzi proponowanych żadna nie odpowiada właściwie. Właściwa jest taka: na podstawie informacji udzielonych przez bank podjąłem właściwą decyzję. Gdyby bank poinformował mnie, że nie posiada franków i nie zamierza ich kupić, pomimo że wziął za to prowizję, a zamiast tego wykona"krótką sprzedaż" CHF przez FX SWAP tak jak inne banki, to w życiu bym takiej decyzji nie podjął.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 27 xxpp

Nie walczę.
Bylem ten rozsądny, co to nie chciał grać na FOREX i zrezygnowałem z kredytu.
Teraz okazuje sie, ze byłem frajerem, bo okazuje się, że można łatwo oszukać banki na kupę szmalu metodą na "jestę kretynę-nie wiedziałę, że kurs się zmienia"

! Odpowiedz
13 40 ja-gna

znasz jakiś wyrok sądowy to potwierdzający?

Bo jak na razie to jest mnostwo wyroków potwierdzających nieuczciwosć banku.

! Odpowiedz
37 13 xxpp odpowiada ja-gna

Te wyroki to patologia.

! Odpowiedz
11 18 dawa odpowiada xxpp

Czyli jak frankowicz miał kilka lat temu rękę w nocniku to tak ma pozostać ? Nawet jeżeli umowa kredytu ma błędy ?
Moim zdaniem patologię jest uzależnianie czy umowa jest w porządku czy nie, od sytuacji jednej ze stron. Wg Ciebie skoro frankowicz jest po uszy w g... to znaczy, że umowa jest uczciwa ?!
A swoją drogą słyszałeś o RRSO i jeżeli np bank zawyży tę wartość to kredyt może stać się darmowy ?
W przypadku umów "frankowych" chodzi o co innego ale zasada dokładnie taka ta sama jak przy RRSO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 set79 odpowiada dawa

RRSO... raczej jak zaniży!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-20
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-20
LIBOR 3M CHF -0,0022 -0,7060%
2020-02-14
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4150%
2020-02-21