Kredyty dla firm

Powody do zaciągania kredytów przez przedsiębiorstwa można podzielić na dwie podstawowe grupy: potrzeba bieżącego dofinansowania działalności – utrzymania płynności finansowej, a także inwestycje.

Bank dla klienta?Powody do zaciągania kredytów przez przedsiębiorstwa można podzielić na dwie podstawowe grupy: potrzeba bieżącego dofinansowania działalności – utrzymania płynności finansowej, a także inwestycje. Oba powody są dobre i oba stanowią różne źródło ryzyka dla pożyczkodawców oraz banków.

Teoria mówi, że bank pobiera swoje wynagrodzenie, czyli odsetki plus prowizję, za ryzyko, jakie ponosi, kredytując dane przedsięwzięcie. Praktyka jednak pokazuje, że pieniądz to dobro, którym, jak każdym innym, można handlować. Celem działania banku, jak każdej firmy, jest maksymalizacja zysku, zatem w interesie banku jest sprzedawanie pieniędzy drogo i przy możliwie niskim ryzyku. Nie należy zatem dziwić się że banki wolą pożyczać zadłużonemu państwu, niż prywatnym firmom. Tym bardziej, że bank centralny, agenda państwa, stwarza bardzo korzystne warunki oprocentowania – jedyne 10 proc. powyżej inflacji.

Kredyty dla firm są oprocentowane powyżej 20 proc. Mimo, że inflacja wynosi 3 proc. bankierzy, jak każdy przedsiębiorca, podążają za łatwym zyskiem, tym chętniej, że duzi klienci korporacyjni znaleźli wyjście z paranoi Balcerowicza i pożyczają pieniądze za granicą, co przy dość stabilnym kursie złotego jest coraz bardziej opłacalne.

Żeby uzyskać dobry kredyt trzeba zrozumieć motywy działania banku. Przede wszystkim zaś uświadomić sobie, że każdy z przedsiębiorców jest klientem banku i to dzięki nim bank może sprzedawać swój towar – pieniądze.

Zatem bank nikomu nie robi łaski, że udzieli kredytu, gdyż jeśli nie zrobi tego on, zrobi to jego najbliższy konkurent. Należy także pamiętać, że polskie oddziały globalnych banków prowadzą dwa rodzaje działalności: obsługę globalnych klientów i obsługę nowych klientów. W zakresie obsługi pierwszej grupy jest to, z punktu widzenia polskich zarządów, pańszczyzna, którą muszą odrobić na rzecz korporacji, dla nich zysk to nowa sprzedaż czyli nowi, polscy klienci.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku