Kredyt na inwestycje - na co zwrócić uwagę?

Zbliżający się początek nowego roku to dobra okazja dla przedsiębiorców na zastanowienie się nad rozwojem swoich biznesów. Jeśli na przeprowadzenie niezbędnych do zrealizowania tego celu inwestycji brakuje funduszy w firmowym budżecie, warto zastanowić się nad sięgnięciem po środki z banku. Na co zwrócić uwagę przy analizowaniu ofert kredytów inwestycyjnych? Na to pytanie odpowiada Milena Jankowska z firmy ECDF, świadczącej usługi darmowego doradztwa i szkoleń z zakresu finansowania zwrotnego w ramach Asysty Kredytowej.

kredyt na inwestycje
foto: Thinkstock

Oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego w skali roku ustalane jest przez bank na podstawie wysokości stopy WIBOR. Jest to zmienna wartość, niezależna od banku, stąd też najczęściej oprocentowanie samej pożyczki również jest zmienne. Do tej stawki doliczana jest marża. Jej wysokość z kolei określa bank opierając się zazwyczaj na wynikach oceny sytuacji finansowej kredytobiorcy. Warto porównać proponowane w różnych instytucjach stawki i zapytać o możliwość ich negocjacji.

Pozostałe opłaty

kredyt dla firm»Masz zadłużoną firmę? Sprawdź, czy bank udzieli Ci kredytu

Oprocentowanie to nie jedyny koszt, z którym nierzadko musi liczyć się przedsiębiorca planujący rozwój swojego biznesu za pieniądze finansowane kredytem. Banki ustalają również inne opłaty - stałe lub pobierane w określonych sytuacjach. Można do nich zaliczyć, np. prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania, za przyznanie kredytu czy rozpatrzenie wniosku kredytowego. Przed podjęciem decyzji o wyborze oferty danego banku warto więc dokładnie zapoznać się z ustaloną w nim tabelą opłat i prowizji.

Zabezpieczenia i wkład własny

Rozważając zaciągnięcie zobowiązania na przeprowadzenie inwestycji należy wnikliwie przeanalizować wiążące się z nią koszty i możliwy do osiągnięcia zwrot. Banki pokrywają wyłącznie część wydatków związanych z planowaną inwestycją, resztę niezbędnych środków musi zapewnić firma. Przy wyborze oferty kredytowej należy zwrócić uwagę na maksymalną wysokość zobowiązania i udział w nim wkładu własnego przedsiębiorstwa. Ponadto najczęściej od firmy wymaga się zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń kredytu. Można do nich zaliczyć hipoteki, zastawy, weksle in blanco czy poręczenia osób trzecich. Banki mogą również żądać obowiązkowego ubezpieczenia kredytu. Jego stawka jest zależna przy tym od wysokości zobowiązania.

Wymagane dokumenty

dotacja na roywj firmz»Jaka dotacja na inwestycję w firmie

Kredyt inwestycyjny jest udzielany w celu pokrycia kosztów przeprowadzenia działań niezbędnych do rozwoju firmy. Należy więc pamiętać, że ubiegając się o taki rodzaj finansowania trzeba przedstawić w banku bardzo szczegółowo samą inwestycję. Konieczne do tego jest przygotowanie wyczerpującego biznes planu, harmonogramu prac, kalkulację oczekiwanych dzięki modernizacjom zysków. Dzięki precyzyjnym analizom łatwiej będzie przekonać bank, że inwestycja przyczyni się do pomnażania majątku firmy.

Drobnym druczkiem

Chociaż podstawowe warunki zaciągnięcia zobowiązania są łatwo dostępne dla zainteresowanych kredytem przedsiębiorców, należy dogłębnie zastanowić się nad pozostałymi wymogami, które mogą wydawać się mniej istotne. Szczególnie dotyczy to informacji o możliwych wydarzeniach w przyszłości firmy. Związane mogą być np. z określeniem w ofercie banku okresu karencji kredytobiorcy. Przerwa w spłacie zobowiązania może bowiem okazać się kluczowa w momencie pogorszenia sytuacji przedsiębiorstwa. Dzięki niej firma nie musi obawiać się naliczania wysokich kar za opóźnienia w regulowaniu rat. Aby ich uniknąć należy również ustalić dogodny termin przekazywania kolejnych części kredytu, np. w dzień, w którym zazwyczaj firma otrzymuje zapłatę za świadczone usługi od klientów. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji i spłacania kosztów jej finansowania pozwoli uniknąć konieczności pokrywania opłat dodatkowych.


/Asysta Kredytowa

 

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jasmine

pożyczki i inwestycje dla wszystkich
Witam Pana / Pani
Są jak ty i Twoja rodzina? Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze dla was wszystkich.
Jestem pani jaśmin STRATMAN, pochodzę z Francji,
Mam kontakt z roku? Professional, mogę Ci
Napisz do żądania, aby utworzyć nowe zadanie usługi
Asystent pracowników w swoim kraju. Będzie odpowiedzialny za
w części Zarządzanie mój biznes osobiste oczekiwania
aktywne, podczas gdy będzie odpowiedzialny za części finansowej. Ja
Chciałbym się dowiedzieć w niezbędny sprzęt do inwestowania w
kraju, będzie czekać na akceptację pomóc mi w mojej
plany inwestycji w kraju, I wyśle wszystkie
Szczegóły dla Ciebie tak szybko, jak można potwierdzić moją prośbę. Proszę,
Jest to poufny list. Czekam na odpowiedź
korzystne. Z poważaniem możesz mnie przez ten E-mail aby uzyskać więcej informacji.
Proszę o kontakt: jasminestratman96@gmail.com
Pani jasminestratman

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne