REKLAMA

Kraska: Rekomendacja dot. szczepień 16-17-latków pojawi się w tym tygodniu

2021-05-10 09:11, akt.2021-05-10 12:32
publikacja
2021-05-10 09:11
aktualizacja
2021-05-10 12:32
Kraska: Rekomendacja dot. szczepień 16-17-latków pojawi się w tym tygodniu
Kraska: Rekomendacja dot. szczepień 16-17-latków pojawi się w tym tygodniu
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Myślę, że rekomendacja Rady Medycznej przy premierze, dotycząca szczepienia osób powyżej 16. roku życia, pojawi się w tym tygodniu - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyraził nadzieję, że w tym roku pojawi się możliwość szczepienia osób młodszych.

Waldemar Kraska poinformował w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia, że resort oczekuje na rekomendacje Rady Medycznej przy premierze w kwestii szczepienia 16-17-latków.

"Myślę, że taka rekomendacja się w tym tygodniu pojawi. Wtedy, jeżeli się ona pojawi, osoby powyżej 16. roku życia także w Polsce będą szczepione, bo te szczepionki są także bezpieczne dla tego przedziału wiekowego" - powiedział.

Wyraził nadzieję na to, że możliwość szczepienia wśród osób młodszych pojawi się jeszcze w tym roku.

W poniedziałek te informacje potwierdził podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. 

"W tym tygodniu przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16 r. życia. Wpływ na te decyzje mają w pierwszym rzędzie przesłanki medyczne, ale także organizacyjne, więc prosimy jeszcze o odrobinę cierpliwości" - powiedział. 

W piątek na ten temat mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował wówczas, że rozważana jest możliwość dopuszczenia do szczepień przeciw COVID-19 osób w wieku 16 i 17 lat.

"Taką możliwość prawdopodobnie damy osobom, które oczywiści mieszczą się w tych granicach wiekowych, czyli między 16. a 18. rokiem życia. Prawdopodobnie dopuścimy to w najbliższym czasie, mówię o perspektywie dosłownie przyszłego tygodnia" – powiedział w piątek w TVN24 Niedzielski. 

"Prawdopodobnie [..] powinniśmy skrócić okres między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19"

Wiceminister resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany był w internetowej części wywiadu w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o to, czy skrócony zostanie okres podania drugiej dawki przeciwko COVID-19.

"W tamtym tygodniu pan minister Dworczyk zadał takie pytanie Radzie Medycznej. Myślę, że ta odpowiedź padnie na kolejnym posiedzeniu, czyli w tym tygodniu (...). Prawdopodobnie dojdziemy do wniosku, że jednak powinniśmy skrócić ten okres między pierwszą a drugą dawką. (...) Ten okres jest różny dla poszczególnych preparatów" - poinformował Kraska.

"To spowoduje, że przy tej ilości dodatkowych szczepionek, które do Polski docierają, możemy przyspieszyć jeszcze bardziej szczepienie osób tą drugą dawką, bo ja przypomnę, że żeby być w pełni uodpornionym trzeba (ją - PAP) przyjąć w przypadku tych firm, które posiadają preparaty dwudawkowe, inaczej oczywiście jest w przypadku firmy J&J" - dodał Kraska.

Wyraził nadzieję, że spowoduje to także to, że być może Polacy będą też chcieli się szybciej chcieć szczepić. "Przed nami wakacje. Chcemy na te wakacje wyjechać, a wiele krajów będzie jednak żądało w przypadku przyjazdu do nich tego certyfikatu, że jesteśmy zaszczepieni" - podkreślił. W ocenie Kraski jest to ważny argument, żeby przekonać Polaków do szczepień.

Pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk powiedział PAP w niedzielę, że rząd czeka na rekomendację Rady Medycznej przy premierze w kwestii możliwości skrócenia odstępu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych.

Pytany o to, kiedy można się spodziewać decyzji, odpowiedział: "Poprosiliśmy naukowców z Rady Medycznej o opinię pod koniec ubiegłego tygodnia i czekamy".

O tym, że rząd planuje, by drugą dawkę Pfizera i Moderny można było podawać już po 21 dniach, a AstryZeneki nie po 12, a po 6 tygodniach podało w niedzielę RMF FM.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zenonn
16 latek sam się zapisze na szczepienie czy rodzic go zapisze?
niedorzeczny
Kiedy będzie można zapisać psa na szczepienie przeciw COVID? Oczywiście w ramach NFZ, bo jak zgodnie twierdzą wszy(scy) w "rządzie", odpłatność za szczepienia jest fe. Jak się skończą chętne psy i koty, to będziemy szczepić myszy i szczury. Kasa podatnika nie może się przecież Kiedy będzie można zapisać psa na szczepienie przeciw COVID? Oczywiście w ramach NFZ, bo jak zgodnie twierdzą wszy(scy) w "rządzie", odpłatność za szczepienia jest fe. Jak się skończą chętne psy i koty, to będziemy szczepić myszy i szczury. Kasa podatnika nie może się przecież zmarnować.
takeda83
To teraz czekam na rekomendację dot. szczepień niemowląt najlepiej w 1 sekundzie po urodzeniu oczywiście z prawidłowo przeprowadzonym badaniem kwalifikacyjnym do zabiegu medycznego (co powinno być podstawą do jakiegokolwiek szczepienia) których badań w Polsce się nie przeprowadza tak wygląda poważ instytucja zatrudniająca To teraz czekam na rekomendację dot. szczepień niemowląt najlepiej w 1 sekundzie po urodzeniu oczywiście z prawidłowo przeprowadzonym badaniem kwalifikacyjnym do zabiegu medycznego (co powinno być podstawą do jakiegokolwiek szczepienia) których badań w Polsce się nie przeprowadza tak wygląda poważ instytucja zatrudniająca ludzi z doktoratami po szkołach medycznych uczelniach z 20 letnim wykształceniem medycznym którzy pomijają podstawy bezpieczeństwa szczepień wymaganych przepisami prawnymi zaleceniami samych producentów szczepionek. o odpowiedzialność za nieprzeprowadzenie takiego badania nie istnieje.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki