REKLAMA

Kraska: Maseczki dla najbardziej zakażonych województw

2022-01-17 08:40
publikacja
2022-01-17 08:40
Kraska: Maseczki dla najbardziej zakażonych województw
Kraska: Maseczki dla najbardziej zakażonych województw
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Dzisiaj z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyjeżdża do obywateli naszego kraju 200 mln maseczek chirurgicznych plus 10 mln maseczek FFP-2 - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyjaśnił, że trafią do województw, gdzie jest największy wzrost zakażeń.

"Dzisiaj z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyjeżdża do obywateli naszego kraju 200 mln maseczek chirurgicznych plus 10 mln maseczek FFP-2, czyli tych maseczek, które praktycznie w 94 proc. chronią nas przed zakażeniem, przed tym aerozolem, gdzie znajdują się drobnoustroje" - mówił.

Wyjaśnił, że maseczki trafią do województw, gdzie jest największy wzrost zakażeń, czyli do Małopolski, na Mazowsze, Podkarpacie i na Lubelszczyznę.

"Chcemy, aby maseczki o większej skuteczności były przeznaczone np. dla osób, które opiekują się osobami chorymi, także dla osób, które mają kontakt z dużą liczbą pasażerów, czyli dla kierowców autobusów, dla konduktorów, ale także dla pracowników supermarketów, gdzie ten dzienny kontakt z osobami jest bardzo duży" - zastrzegł Kraska.

Dodał, że maseczki będą również przeznaczone dla osób, które nie chcą się szczepić. "Jeżeli podjęliśmy tę złą decyzję, że nie chcemy się szczepić, to przynajmniej używajmy w tej fali, która nadchodzi, maseczki" - zaapelował.

Kraska poinformował, że podobnie jak w poprzednich falach, rząd chce wykorzystać do pracy w służbie zdrowia studentów ostatnich lat uczelni medycznych. "Na pewno jest jakaś granica wydolności ochrony zdrowia, jeżeli chodzi o nowe przypadki" - zastrzegł.

Jak stwierdził, "same łóżka nie wystarczą, muszą być osoby, które będą się tymi pacjentami opiekować". "To łóżko, które przeznaczamy dla pacjenta z COVID-19 mogłoby być wykorzystane dla pacjenta z innymi schorzeniami" - dodał.

Poinformował, że statystycznie 19 proc. wszystkich wykonywanych testów daje wynik pozytywny. "Jeżeli spojrzymy na poszczególne województwa, to np. woj. małopolskie - tam jest 26 proc., na Mazowszu 20 proc. - widzimy, że w dużych województwach o dużym zagęszczeniu jeżeli chodzi o mieszkańców, to tych nowych przypadków i tych dodatnich wyników jest coraz więcej" - powiedział Kraska.

Przypomniał, że mamy dwa rodzaje testów, które możemy wykonać: testy genetyczne tzw. PCR - których laboratoria mogą w ciągu doby wykonać prawie 200 tys. - i testy antygenowe.

"Chcemy, aby te testy genetyczne - które są w tej chwili dostępne czy w punktach drive thru, czy też u lekarza rodzinnego, czy na izbie przyjęć, czy na SOR-ach - chcemy, aby te testy można było wykonać w aptekach. Mamy w Polsce ponad 13 tys. aptek. Być może wszystkie apteki w to nie wejdą (...) Ale także chcemy zdecydowanie poszerzyć możliwość testowania Polaków w aspekcie nowej fali" - zaznaczył.

Pytany, kiedy Ministerstwo Zdrowia oczekuje szczytu piątej fali odparł: "Pytanie jest bardzo trudne, gdyż te symulacje, które mamy przewidują, że to jest około jeszcze 2-3 tygodni".

"Trudno w tej chwili określić, czy to będzie bardziej 2, czy 3 tygodnie. Wydaje się, że to jest ten najbliższy czas. Wtedy omikron powinien zdominować ten wariant delta. Tych przypadków powinno być zdecydowanie więcej. I tu sobie zadajemy pytanie, ile z tych osób trafi do naszych szpitali. Te statystyki ogólnoświatowe, europejskie, pokazują, że te kraje, gdzie wszczepienie jest powyżej 75 proc., właściwie nie odnotowują jakiejś zwiększonej ilości osób, które są hospitalizowane" - mówił.

Podkreślił, że patrząc na kraje o wysokim stopniu wyszczepienia populacji osoby zaszczepione, które ulegną zakażeniu, przechodzą zakażenie omikronem w sposób bardziej łagodny i zazwyczaj nie muszą być hospitalizowane.(PAP)

Autorki: Iwona Żurek, Aneta Oksiuta

iżu/ aop/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (19)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Idź pan w h… moderatorze… taka tu wolność słowa!
czarny_bambo
Idz pan w hu* z tymi maskami. To jakas komedia.
janiejacek
Jeszcze mało im tych śmieci na ulicach
duck_killer
Rząd wyśle obywatelom maski, a w zamian obywatele powinni wysłać rządowi sznurki.
kenn
"To, że noszenie masek jest szkodliwe nie podlega dyskusji"

https://nczas.com/2021/09/02/naukowiec-ujawnia-to-ze-noszenie-masek-jest-szkodliwe-nie-podlega-dyskusji/

Pewnie standardowo zaczną od kilku województw, dalej rozgrywając dziel i rządź, chcąc wymusić na niezaszczepionych jakiekolwiek przymusy :P
anszej_juda
wariat na swobodzie największą tragedią w przyrodzie
kaszankanamaxa
Jeszcze nie dostałem obiecanych poprzednio.
szprotkafinansjery
"Mamy już maski na tysiąc lat,
Prędzej niż nitryl, skończy się świat,
Zapraszam wszystkich do siebie w gości,
Bo właśnie się kończy termin ważności..."
szprotkafinansjery
BTW - Ciekawe, kto jeszcze pamięta ten kabaret z ich dobrych lat....
"Wszyscy noszą maski - nawet Chomik!"

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki