REKLAMA

Kraska: Budżet 2022 nie udźwignie postulatów medyków. Chcemy rozmawiać o realnych podwyżkach

2021-09-15 08:13, akt.2021-09-15 09:36
publikacja
2021-09-15 08:13
aktualizacja
2021-09-15 09:36
Kraska: Budżet 2022 nie udźwignie postulatów medyków. Chcemy rozmawiać o realnych podwyżkach
Kraska: Budżet 2022 nie udźwignie postulatów medyków. Chcemy rozmawiać o realnych podwyżkach
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

Realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego resort chce jednak rozmawiać o ewentualnych realnych podwyżkach i ewentualnej mapie drogowej podwyżek na przyszłe lata.

"Mam nadzieję, że strona protestująca spotka się z nami; porozmawiamy, wyjaśnimy wszystkie ewentualne wątpliwości i pójdziemy do przodu" – powiedział Kraska Polskim Radiu 24.

W ocenie wiceministra postulaty zgłoszone przez komitet protestacyjny są przede wszystkim płacowe i wynoszą ponad 104 mld zł. "To są duże kwoty, na pewno nie do udźwignięcia w przyszłym roku przez budżet ochrony zdrowia. Przypomnę, że ten budżet to 120 mld zł. Chcemy mówić o realnych, ewentualnych podwyżkach i ewentualnie mapie drogowej podwyżek w następnych latach" - przekazał.

"Musimy usiąść i wypracować konkretną metodologię. (...) Pan minister Adam Niedzielski ma wszystkie uprawnienia od pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby rozmowy prowadzić. Nie wiedzę naprawdę powodów, aby się nie spotkać i nie rozmawiać" – podkreślił wiceminister.

"Wydaje się, że protestujący okopali się troszkę w swoim białym miasteczku, może jest to dla nich wygodne, aby ten protest eskalować. Na pewno nikomu to nie służy" – dodał.

Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego nie przyszli we wtorek na spotkanie z Niedzielskim; postulują, aby w rozmowach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Kraska przypomniał, że w czwartek planowane jest posiedzenie Zespołu Trójstronnego, na które także zostali zaproszeni przedstawiciele komitetu protestacyjnego. "Zobaczymy, jaka będzie z ich strony reakcja" – powiedział.

Rzecznik rządu: Do czasu doprecyzowania postulatów rozmowy nie wejdą na wyższy etap

Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia mówił, że rząd stopniowo realizuje postulaty podwyższania wynagrodzeń w sferze publicznej, na miarę możliwości. "Zarówno w sferze medycznej, nauczycielskiej czy w sektorze służb mundurowych" - przypomniał.

"W latach 2011-2015, czyli za rządów PO nakłady na służbę zdrowia wzrosły o 14 procent. Natomiast w latach 2015-2020 wzrosły o ponad 50 procent. Widać tę różnicę jeśli chodzi o zwiększenie nakładów" - wskazał.

Jak mówił rząd przyjął ustawę dotyczącą wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Po to też - dodał - jest Polski Ład, aby zwiększyć nakłady na służbę zdrowia "poprzez zwiększenie funduszu zdrowia, sprawiedliwe składki zdrowotne".

"Tylko osoby, które mają złą wolę nie zauważają tych kroków, które zostały już wykonane" - podkreślił.

Pytany, czy premier Mateusz Morawiecki jest gotów spotkać się z protestującymi medykami, Müller zwrócił uwagę, że jest odpowiedni minister, który zajmuje się określonym sektorem. W tym przypadku to szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

"Postulaty, które zostały zgłoszone przez część protestujących, bo przecież nie wszystkich, to są postulaty, które kosztowałyby tylko w przyszłym roku dodatkowo ponad 100 mld zł. Budżet służby zdrowia w tym roku to 120 mld zł, czyli dodatkowe 100 mld zł, oprócz 120 mld zł. Każdy może sobie zadać pytanie, czy taki wzrost rok do roku jest rzeczywiście realny" - powiedział rzecznik rządu.

"Widzę dobrą wolę ze strony wielu środowisk medycznych, natomiast widzę również niestety mniej konstruktywną postawę u części protestujących (...). Do czasu, gdy te postulaty nie zostaną w jakiś sposób faktycznie doprecyzowane to ciężko ministrowi zdrowia rekomendować, aby te rozmowy weszły na wyższy etap" - zaznaczył Müller.

"Białe Miasteczko 2.0" powstało 11 września po sobotniej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. W pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie rozstawiono namioty i stoiska, w których stale przebywają protestujący medycy.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego. Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów byłyby ogromny.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (53)

dodaj komentarz
3456
A zakup szczepionek udżwignie czy nie.
jakal
do lipsk
Chciałbym żeby tak było ...tylko skąd weźmiesz lekarzy i pielęgniarki
Jeśli umieścisz każdego lekarza w taki sposób ( nie wiem na etacie jest rzadko ktory, większość obecnie jest na JDG ) że będzie pracował 8 godzin dziennie to uwierz mi niektóre szpitale, oddziały i poradnie świeciłyby pustkami.
do lipsk
Chciałbym żeby tak było ...tylko skąd weźmiesz lekarzy i pielęgniarki
Jeśli umieścisz każdego lekarza w taki sposób ( nie wiem na etacie jest rzadko ktory, większość obecnie jest na JDG ) że będzie pracował 8 godzin dziennie to uwierz mi niektóre szpitale, oddziały i poradnie świeciłyby pustkami.
nikt nie pamięta jeszcze o papierologii - to zajmuje czasu!
Polecam artykuł w " Gazecie lekarskiej" o pracy polskich lekarzy w Szwecji -to wam się trochę oczy otworzą.
lipsk
GADANIE O PODWYŻKACH TO SYPANIE PIENIĘDZY DO WIADRA BEZ DNA. TU POTRZEBNA JEST REFORMA. PRAWDZIWA A NIE UDAWANA. Proponuje system niemiecki lub austryjacki. Np Wiedeń (austria) lekarze i pielęgniarki maja zakaz konkurencji czyli moga pracowac tylko w jednym miejscu . Lekarz musi wybrac panstwowy szpital lub prywatny(praktyka GADANIE O PODWYŻKACH TO SYPANIE PIENIĘDZY DO WIADRA BEZ DNA. TU POTRZEBNA JEST REFORMA. PRAWDZIWA A NIE UDAWANA. Proponuje system niemiecki lub austryjacki. Np Wiedeń (austria) lekarze i pielęgniarki maja zakaz konkurencji czyli moga pracowac tylko w jednym miejscu . Lekarz musi wybrac panstwowy szpital lub prywatny(praktyka prywatna) , łaczyc nie wolno ze względu bezpieczeństwa pacjenta i lekarza. Tam lekarz ma czas dla pacjenta w szpitalu a nie tak jak u nas że po 13 ciężko go zastać . A gadanie o tym że wyjada to ja bym nawet zachęcał i zobaczą co to praca i dyscyplina. Lekarz w Wiedniu wykonuje masę czynności przy pacjencie a nie zwala na pielęgniarki jak u nas. A płace Lekarz w wiedniu zarabia w szpitalu 3,5 do 5 tyś euro (zalezy od doświadczenia) ale dla porównania kierowca miejskiego autobusu 2,5 - 3 tyś euro. Więc płacę są dostosowane do realiów społecznych i nikt ryja nie drze. Owszem sa tacy co zarabiają po 7-8 tyś eu ale to elita (mała) naukowo medyczna.
tomkooo
czlowieku, a kto bedzie leczyl w takim systemie ?
trzeba by z polowe placowek publicznych zamknac.
w czym to ma pomoc ? moze lepiej lekarze beda mieli i pielegniarki bo ich zarobki prawdopodobnie nie spadna przy 2 krotnie zmniejszonej podazy ich pracy.
tu trzeba dzialac systemowo
- ksztalcic nowa kadre + zabiegac o to,
czlowieku, a kto bedzie leczyl w takim systemie ?
trzeba by z polowe placowek publicznych zamknac.
w czym to ma pomoc ? moze lepiej lekarze beda mieli i pielegniarki bo ich zarobki prawdopodobnie nie spadna przy 2 krotnie zmniejszonej podazy ich pracy.
tu trzeba dzialac systemowo
- ksztalcic nowa kadre + zabiegac o to, zeby nie uciekali z kraju.
jpelerj
I zybertoli to gość, który dostał 18 tys/miesiąc tylko za to, że miał rozmawiać z medykami, do czego MZ zatrudniło teraz nowego "fachowca". W zasadzie nie wymaga dalszego komentarza. I nie zgadzam się, że rządzi nami gang Olsena. Oni byli uczciwi.
qonradx
Może lepiej ktoś by porozmawiał z nimi i ze społeczeństwem o prywatyzacji tego socjalistycznego tworu? Stomatologia już prawie w całości sprywatyzowana i co? Czy ludzie bez zębów chodzą? Nie ma problemów z umówieniem się do dentysty i nikt nie protestuje żądając nie wiadomo ile i od kogo! Ludzie przyjmijcie raz na Może lepiej ktoś by porozmawiał z nimi i ze społeczeństwem o prywatyzacji tego socjalistycznego tworu? Stomatologia już prawie w całości sprywatyzowana i co? Czy ludzie bez zębów chodzą? Nie ma problemów z umówieniem się do dentysty i nikt nie protestuje żądając nie wiadomo ile i od kogo! Ludzie przyjmijcie raz na zawsze do waszej swiadomosci ze Służba zdrowia NIE JEST ZA DARMO! Płacicie za nią co miesiac kupe pieniędzy! Po 500 -700 zł i wiecej CO MIESIĄC, czy z niej korzystacie czy nie! A jak przychodzi co do czego to i tak trzeba prywatnie albo dac w łape bo inaczej się nie da! ONA NIE JEST ZA DARMO płacicie za nią co miesiac kupe pieniedzy, które zostały by w waszej kieszeni jak by ja sprywatyzować! A biedni lekarze płaczą ze zarabiają tylko po 15 tys zł na miesiac i musza pracowac na 3ech etatach i dlatego żadają podwyżek! Jak oni dają tak radę fizczynie przez pare lat, ja z ledwością daje radę na jednym etacie i paru nadgodzinach w miesiacu i gdzie są w tym czasie skoro jak potrzeba to nigdy ich nie ma w gabinetach? Dziwne bo stomatolodzy zazwyczaj tylko na jednym 1.5 etatu pracuja nie wiecej... dziwne bardzo dziwne. Zastanowcie sie lepiej i odpowiedzcie sobie na pytanie czemu skoro ciągle nażekają na swoje nieskie wynagrodzenia CIAGLE! Co rok co miesiac co tydzien, to czemu ZADEN ale to ZADEN z nich nigdy nie powiedzial moze sprywatyzujmy? Bo im to bagienko bardzo pasuje moga brac kase na dyzurach na ktorych ich nie ma być na etatach w szpitalach w ktorych ich nigdy nie bylo (rekordzista podobno 22 etaty ciągnał, JAK?) a jak potrzeba już kogoś wyleczyc to wtedy wizyta prywatna albo pod stołem jak Marszałek Grodzki. zastanowcie się jak długo chcecie placic z waszych pieniedzy za to bagno, to sa co miesiac wasze ciezko zarobione pieniadze ktore moglyby zostać w poretfelu i nie bylo by tego syfu ze strajkami oskarzeniami o korupcje lapownictwo etc... W Stomatologii od dawno tego nie ma i jest spokoj dzwonisz wizytę masz a sprobuj panstwow zęby wyleczyć...
tomkooo
o merytoryki. stomatolog to w duzym miescie jest na kazdym kroku praktycznie.
to, ze wycieto wszystkie sensowne uslugi stomatologiczne z nfz to nie jest "dobrze" tylko okradanie placacych skladki.
men24a
Czy ja o czymś nie wiem ?
Kościński: Nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła 35,3 mld zł
Z drugiej strony medycy chcieli przecież to mają czołgi za 23 mld zł.
taki-ktos-jak-ja
Zapytajcie Fauciego. Albo MFW i Kristalinę. Może wam jeszcze coś ekstra dosypie żeby plandemia jeszcze trochę mogła potrwać. Jakieś dodatki kowidowe 2.0?A tak serio to "medycy" to ci, co pomogli rozpętać całą ta histerię kowidową. Zmarło niepotrzebnie mnóstwo ludzi, bo oni trzymali się procedur: paracetamol Zapytajcie Fauciego. Albo MFW i Kristalinę. Może wam jeszcze coś ekstra dosypie żeby plandemia jeszcze trochę mogła potrwać. Jakieś dodatki kowidowe 2.0?A tak serio to "medycy" to ci, co pomogli rozpętać całą ta histerię kowidową. Zmarło niepotrzebnie mnóstwo ludzi, bo oni trzymali się procedur: paracetamol - zapalenie płuc - respirator - zgon. Albo czekając na wynik testu mając zawał. Podziękujcie "medykom".
anty12
I masz na to dowody ? Ja widze ze to politycy rozpetali cala histerie. Widze ze polaczki lubia jak lekarze jada do DE pracowac, taki to podly narod. Sreani wieu pielegnairki to ile ? 55, 558 lat ? ale wazne zeby zgnoic inteligenta.

Powiązane: Protest medyków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki