REKLAMA

Kraków przekaże 500 tys. zł pomocy dla gminy Łapanów

2020-07-08 20:40
publikacja
2020-07-08 20:40
fot. muchomoros / Shutterstock

500 tys. zł pomocy przekaże Kraków poszkodowanej w wyniku czerwcowej ulewy gminie Łapanów – zdecydowali w środę radni. To odpowiedź na akcję miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że ta małopolska gmina bez pomocy z zewnątrz nie będzie w stanie naprawić strat w infrastrukturze. Pomoc Krakowa to odpowiedź na akcję miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich wspierania tych gmin, które najbardziej ucierpiały po ostatnich nawałnicach.

"W gminie Łapanów uszkodzonych zostało kilkanaście kilometrów dróg, budynki użyteczności publicznej i budynki prywatne. Według władz gmin straty mogą sięgać kilkunastu milionów złotych" – mówił sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek.

500 tys. zł to bezzwrotna dotacja, ale o charakterze celowym - pieniądze muszą być wydane na usuwanie skutków powodzi.

W nocy z 20 na 21 czerwca wezbrane wskutek ulewnego deszczu rzeki Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków. Zniszczone zostały m.in. trzy przepompownie ścieków i przepompownia wody, przedszkole, dom kultury i biblioteka, gminny ośrodek sportu i rekreacji. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Powódź w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki