Kraków: prawie 6,7 tys. nowych miejsc pracy w sektorze IT i usług dla biznesu

Blisko 6,7 tys. pracowników zatrudnią w ciągu tego roku centra IT i usług dla biznesu działające w Krakowie. W sumie w międzynarodowych korporacjach działających w tej branży w stolicy Małopolski pracuje prawie 67,8 tys. osób, co daje miastu pierwszą pozycję w kraju.

Jak poinformował PAP w środę Andrew Hallam, sekretarz generalny organizacji ASPIRE zrzeszającej największe firmy sektora SSC/BPO/IT, w Krakowie w styczniu tego roku zatrudnienie w branży wyniosło prawie 67,8 tys. pracowników, a na koniec tego roku prognozowane jest osiągnięcie ponad 74,45 tys. osób.

To nasze najnowsze dane dotyczące rynku w Krakowie, potwierdzające utrzymującą się od lat tendencję, że liczba osób zatrudnionych w branży i zakres świadczonych usług stale rośnie - zaznaczył Hallam.

Według niego w Krakowie i najbliższej okolicy działa ponad 250 firm z szeroko pojętego sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Wiele z nich - zaznaczył przedstawiciel ASPIRE - zaczynało od obsługi podstawowych procesów biznesowych, a obecnie są ośrodkami wielofunkcyjnymi, realizującymi coraz większy zakres i poziom skomplikowania zadań.

Dane stowarzyszenia ASPIRE mówią, że całkowita roczna wartość sektora SSC/BPO/IT dla Krakowa wynosi 2,6 mld euro. Średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika w tym sektorze wynosi w Krakowie 2015 euro brutto.

Każde 100 miejsc pracy w naszej branży generuje 25-100 miejsc pracy w innych sektorach lokalnej gospodarki - ocenił szef ASPIRE. Dodał, że ok. 20 proc. zatrudnionych pochodzi spoza Polski.

Według badań przeprowadzonych wśród firm zrzeszonych w tej organizacji, podstawowym czynnikiem decydującym o przyszłym rozwoju tych centrów w Krakowie pozostaje pula talentów. Na dalszych miejscach wskazywano koszty pełnych etatów, jakość życia, ekosystem biznesowy i powierzchnie biurowe.

Zdaniem przedstawicieli organizacji Kraków jest miastem coraz bardziej widocznym na mapie globalnych centrów biznesu. Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają także coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu z 2017 r. stolica Małopolski osiągnęła 8. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.