Kraków: ostatnie dni, by uzyskać dotację do wymiany pieca

Krakowianie, którzy zdecydowali się na likwidację pieca węglowego, kotła lub kominka tylko do niedzieli mogą składać w Urzędzie Miasta Krakowa wnioski o dotację. Punkt Informacyjno–Doradczy Wydziału ds. Jakości Powietrza będzie wyjątkowo czynny również w sobotę.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Doradcy będą czekać na interesantów w budynku przy al. Powstania Warszawskiego w sobotę od godz. 8 do 14. Dokumenty związane z wymianą pieca można też złożyć w punktach obsługi mieszkańców działających w galeriach handlowych: w Bonarce, Serenadzie lub Galerii Bronowice albo przesłać pocztą. Za termin złożenia wniosku uważana będzie data stempla pocztowego.

Od 1 września w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz spalania węgla i drewna.

Ci, którzy wymienią stary piec węglowy mogą uzyskać dotację wynoszącą do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, ale osoby których dochód nie przekracza 200 proc. kryterium dochodowego wynikającego z ustawy o pomocy społecznej (1056 zł netto w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 1402 zł netto w przypadku jednoosobowego) mogą otrzymać zwrot nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Od początku roku do urzędu wpłynęło 837 wniosków. W ostatnich miesiącach zgłasza się więcej mieszkańców niż w podobnym okresie roku 2017 i 2018 np. w kwietniu wpłynęło 149 wniosków (rok temu w tym samym miesiącu – 86, a dwa lata temu – 109), w maju - 172 wnioski (w 2018 r. – 95, a w 2017 r. – 133)

"Osoby, które złożą wnioski i zostanie im udzielona dotacja będą miały czas na zrealizowanie inwestycji i rozliczenie jej w Urzędzie Miasta do 10 października. Środki zostaną wypłacone w ciągu 60 dni od daty złożenia kompletnego wniosku rozliczeniowego i nie później niż do końca tego roku" - wyjaśnia zastępca dyrektora Wydziału ds. Jakości Powietrza Marek Krokos.

Miasto udzieliło w tym roku dotacji na łączną kwotę 29 mln złotych – na likwidację ponad 3,5 tys. palenisk. Według szacunków urzędników po 1 września w Krakowie może pozostać jeszcze ok. 4 tys. pieców i kotłów węglowych.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne