REKLAMA

COVID-19Kraken już w Polsce. "Jest bardziej zakaźny, ale nie stanowi większego zagrożenia"

2023-01-25 11:28
publikacja
2023-01-25 11:28

Nowy subwariant omikronu – kraken – jest bardziej zakaźny, ale nie stanowi większego zagrożenia w przebiegu COVID-19 – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowa Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że testy wykrywają jego obecność w 90-95 proc.

Kraken już w Polsce. "Jest bardziej zakaźny, ale nie stanowi większego zagrożenia"
Kraken już w Polsce. "Jest bardziej zakaźny, ale nie stanowi większego zagrożenia"
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Rzecznik resortu zdrowia powiedział w środę na antenie Polsat News, że w związku z pojawieniem się nowego subwariantu XBB.1.5 wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2, czyli z krakenem "nie ma się, czego obawiać".

Przyznał, że nowy podwariant "jest bardziej zakaźny, czyli mamy zwiększoną transmisję w porównaniu do wcześniejszych wersji subwariantu omikronu". Jednak, jak zaznaczył, "nie stanowi on większego zagrożenia w przebiegu COVID-19, czyli nie mamy poważniejszych schorzeń, poważniejszych dolegliwości i poważniejszych powikłań".

"W tym aspekcie kraken jest zdecydowanie bardziej dla nas bezpieczny niż poprzednia wersja omikronu i niż wszystkie poprzednie" – zapewnił rzecznik MZ

Powiedział, że "w Polsce na razie są zarejestrowane dwa przypadki, choć zapewne jest ich więcej, ale nie każdy dziś idzie do lekarza i się testuje".

Przyznał, że zwiększona transmisja notowana była w ostatnim czasie w USA i w Wielkiej Brytanii.

"W ostatnim tygodniu w obu tych państwach spadły hospitalizacje i zaczęły spadać też zakażenia. W USA jest to granica 45 proc., w Wielkiej Brytanii 25-26 proc." – powiedział Andrusiewicz.

Zastrzegł, że według monitoringu Europejskiego Centrum Kontroli Zakażeń, kraken "powinien być pod obserwacją", ale na razie "nie stanowi ryzyka dla UE i całej Europy".

Rzecznik MZ, zapytany w środę, czy testy combo są w stanie wychwycić nowy wariant koronawirusa – krakena, powiedział, że "testy w 90-95 proc. wykazują swoistość i skuteczność, czyli potwierdzają prawidłowy wynik, czyli dodatni – oznaczający zakażenia, jak również potwierdzają brak zakażeni".

Jak zaznaczył rzecznik MZ, "mamy do czynienia ze swoistością i czułością na poziomie 90-95 proc., czyli w tym zakresie możemy mówić o skuteczności tych testów".

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" podała, że "NFZ wydał ponad 200 mln zł na bezwartościowe testy". Napisała m.in., że z powodu bardzo niskiej czułości Rada Przejrzystości przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała negatywną opinię o refundacji testów combo.

Komunikat w sprawie publikacji "GW" wydała we wtorek Rada Przejrzystości przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Wskazano w nim, że "stanowiska Rady są każdorazowo wydawane przy uwzględnieniu szerokiego spektrum kryteriów oceny technologii medycznych odnoszących się m.in. do wpływu na poprawę zdrowia obywateli przy uwzględnieniu wskaźników zapadalności, chorobowości lub śmiertelności określonej na podstawie aktualnej wiedzy medycznej, skutków następstw choroby lub stanu zdrowia, w szczególności prowadzących m.in. do przedwczesnego zgonu, a także na podstawie opinii ekspertów klinicznych".

W komunikacie zacytowano informację z Instytutu Roberta Kocha, że "szybkie testy immunochromatograficzne dostępne do wykrywania antygenów wirusa RS (w większości oparte na testach immunoenzymatycznych) dają wynik w ciągu 20-75 minut".

Przeprowadza się je – jak wskazano w informacji – u osób do 18. roku życia. Ich czułość waha się w granicach 50–90 proc., a swoistość 75–100 proc., przy czym dodatnia wartość predykcyjna w dużym stopniu zależy od wieku pacjenta i pory roku, w którym materiał jest izolowany od osoby chorej.

Zaznaczono, że u niemowląt i małych dzieci w sezonie zakażeń RSV moc diagnostyczna testu jest znacznie wyższa niż u starszych dzieci lub testów poza sezonem. Wskazano też, że w diagnostyce laboratoryjnej stosuje się również metody immunofluorescencyjne (IFT), które osiągają czułość i swoistość na poziomie ponad 90 proc. Poza sezonem ważne jest potwierdzenie diagnozy poprzez wykrycie genomu.

Informacja ta dotyczy czułości i swoistości testu antygenowego w kierunku RSV u osób w wieku poniżej 18 lat.

"Fragment zacytowany w publikacji +Gazety Wyborczej+, dotyczący czułości i swoistości testów, odnosi się tylko do części ocenionej interwencji" – przekazano w komunikacie Rady.

Rada Przejrzystości przy AOTMiT podkreśliła, że "zgodnie z informacją przekazaną przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w informacjach zamieszczonych przez producentów w instrukcjach używania, a dołączonych do zgłoszeń i powiadomień do URPL, wynika, że swoistość i skuteczność jest zadeklarowana przez wytwórców na poziomie powyżej 90 proc., a Urząd nie otrzymał żadnych informacji o testach wskazujących na nieakceptowalne ryzyko z ich używaniem".

Minister Adam Niedzielski 5 stycznia br. podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w POZ. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia: od 19 do 25 stycznia potwierdzono 2451 zakażeń, zmarło 36 osób z COVID-19

Od 19 do 25 stycznia 2023 r. potwierdzono w Polsce 2451 zakażeń, w tym 561 ponownych. Z powodu COVID19 zmarło 8 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób – podało w środę w tygodniowym zestawieniu Ministerstwo Zdrowia.

Przypadki zakażeń COVID-19 potwierdzono u osób z województw: mazowieckiego (414), śląskiego (369), małopolskiego (236), dolnośląskiego (203), kujawsko-pomorskiego (177),wielkopolskiego (165), lubelskiego (134), łódzkiego (117), pomorskiego (93), zachodniopomorskiego (84), opolskiego (79), warmińsko-mazurskiego (76), świętokrzyskiego (71), podlaskiego (68), podkarpackiego (58) i z lubuskiego (53).

Według danych MZ w informacjach o 56 zakażeniach nie wskazano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 376 708 przypadków. Zmarło 118 702 z COVID-19.

(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (9)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Kraa - kraaa - kraaa - kraaken
marcines7
Krakena to ja wypuściłem w kiblu
bgiem
Na zdjęciu to Kraken czy bardziej szkodliwy społecznie Andrusiewicz?
kaczyslaw_
Zwykły Andrusiewicz. Kraken to żyje na Żoliborzu.
nostsherlock
Uwaga cytat: " jest zadeklarowana przez wytwórców na poziomie powyżej 90 proc". Ostatnio dowiadujemy się, że deklaracje pewnych producentów w czasie koronaparanoi nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości
kaczyslaw_
Jeszcze im się nie znudziło?

Tymczasem Bill Gates zapowiada kolejną plandemię, znacznie gorszą od covidowej, a co najlepsze zapowiada ją w kraju, gdzie był największy covidowy terroryzm. Znowu będą cyrki. Covidianie przygotowani na 30 dawek nowego preparatu?

https://www.dailymail.co.uk/news/article-11668157/Bill-Gates-
Jeszcze im się nie znudziło?

Tymczasem Bill Gates zapowiada kolejną plandemię, znacznie gorszą od covidowej, a co najlepsze zapowiada ją w kraju, gdzie był największy covidowy terroryzm. Znowu będą cyrki. Covidianie przygotowani na 30 dawek nowego preparatu?

https://www.dailymail.co.uk/news/article-11668157/Bill-Gates-warns-Australia-pandemic-just-corner-man-made.html
zenonn
Czytelnicy to The bile?

"Skrytykował Stany Zjednoczone pod przywództwem Donalda Trumpa, "

Dzisiejszy artykuł straszy starymi wypowiedziami Gatesa?
Co jeszcze propaganda chce uzyskać?

NWO. Wybić Australię czy USA?
taki-ktos-jak-ja
babylonianempire.wordpress.com/2022/12/11/catastrophic-contagion-znane-mendy-przeprowadzily-symulacje-kolejnej-pandemii/
kaczyslaw_ odpowiada taki-ktos-jak-ja
Event 201 - październik 2019, plandemia covid - marzec 2020
Catastrophic contagion - październik 2022, plandemia spars - marzec 2023?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki