Kraje członkowskie UE wypracowały mandat do negocjacji ws. finansowania polityki migracyjnej

Kraje członkowskie wypracowały w piątek w Luksemburgu mandat do negocjacji ws. finansowania polityki dotyczącej migracji, granic i bezpieczeństwa w ramach przyszłego budżetu unijnego na lata 2021-2027.

Wypracowane porozumienia nie obejmują kwestii budżetowych będących obecnie przedmiotem dyskusji w ramach negocjacji dotyczących kolejnych wieloletnich ram finansowych ani kwestii powiązanych z pakietem reformującym wspólny europejski system azylowy.

W ramach mandatu kraje członkowskie uzgodniły utworzenie funduszu azylu i migracji, który będzie wspierał państwa członkowskie w zarządzaniu migracją.

Utworzony ma zostać też instrument wsparcia finansowego na rzecz zarządzania granicami i wiz, który ma zapewnić skuteczne zintegrowane zarządzanie granicami zewnętrznymi UE. Uwzględniono w nim najnowsze propozycje zmian, takie jak planowane zwiększenie zakresu uprawnień Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, modernizacja wspólnej polityki wizowej oraz rozwój wielkoskalowych systemów informatycznych (w tym europejskiego systemu informacji o podróży, zezwoleń na podróż oraz systemu wjazdu i wyjazdu).

Państwa UE uzgodniły również utworzenie funduszu bezpieczeństwa wewnętrznego, który ma wspierać działania prewencyjne oraz współpracę między policją, organami sądowymi i innymi odpowiednimi organami w celu ochrony obywateli.

Zaproponowano, by działania priorytetowe – takie jak projekty w państwach trzecich służące przeciwdziałaniu dużej presji migracyjnej, walka z cyberprzestępczością i interoperacyjność systemów informatycznych – mogły korzystać z wyższej stopy współfinansowania.

Częściowy mandat posłuży jako punkt wyjścia w przyszłych negocjacjach z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych regulacji.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil