Kraje BRIC bezpieczne wobec umocnienia dolara

Spośród najważniejszych rynków wschodzących jedynie Turcja wykazuje znaczną wrażliwość na dalsze umocnienie amerykańskiej waluty, ocenia w ubiegłotygodniowym raporcie agencja Moody’s.

Kraje BRIC bezpieczne wobec umocnienia dolara
Kraje BRIC bezpieczne wobec umocnienia dolara (YAY Foto)

Znaczny deficyt na rachunku bieżącym, planowane duże spłaty zadłużenia zagranicznego oraz wysokie zadłużenie rządu denominowane w walutach obcych – to według Moody’s czynniki zwiększające podatność gospodarek wschodzących na umocnienie dolara. Poza Turcją do grupy najbardziej wrażliwych Moody’s zakwalifikowała jeszcze Argentynę, Ghanę, Mongolię, Pakistan, Sri Lankę i Zambię – kraje dość egzotyczne z punktu widzenia inwestorów.

Podatność na umocnienie dolara wykazują także Chile, Kolumbia, Indonezja i Malezja, jednak w ich przypadku silne instytucje w krótkim terminie zmniejszają to ryzyko, dodaje Moody’s. W przypadku Zambii, Argentyny i Mongolii w ostatnich czterech latach uzależnienie od napływów zagranicznego kapitału wzrosło, co sugeruje istnienie problemów strukturalnych, nie pozwalających na jego ograniczenie. Do najmniej podatnych agencja zaliczyła tymczasem wszystkie kraje grupy BRIC – Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a także Meksyk. Wszystkie one tylko w niewielkim stopniu polegają na zagranicznym finansowaniu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 abcx

Ciężko nadążyć ostatnio za "autorytetami", jeszcze chwile temu było darcie szat że tak mało inwestycji zagranicznych i inwestorzy nie tworzą miejsc pracy... A dziś że to bardzo nie korzystne i sugeruje istnienie problemów strukturalnych...

! Odpowiedz
8 25 ajwaj

Wniosek prosty :)
Wstapic do BRICKS i jeszcze Szang.Org.Wspólpracy (wieksza od UE) i miec do tego wejscie na rynek Azji i Amer. Pld.
(Zreszta bylo o tym dawno)

! Odpowiedz
USD/PLN 0,00% 3,8166
2019-02-21 01:06:00
EUR/PLN 0,02% 4,3304
2019-02-21 01:06:00
EUR/USD 0,00% 1,1345
2019-02-21 01:06:00
CHF/PLN 0,04% 3,8153
2019-02-21 01:06:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil