Kowalczyk: Z decyzją na temat stawek VAT należy poczekać do jesieni

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk uważa, że z decyzją na temat tego, czy obniżyć czy pozostawić stawki VAT na obecnym poziomie należy poczekać do jesieni.

Henryk Kowalczyk i Paweł Szałamacha
Henryk Kowalczyk i Paweł Szałamacha (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Ja bym poczekał z taką kategoryczną odpowiedzią na realizację budżetu w tym roku. Jeśli uda się uszczelnić system podatkowy i wpływy budżetowe w drugim półroczu wzrosną..., ale to będzie można powiedzieć we wrześniu-październiku - wtedy można się zastanawiać nad powrotem do starej stawki VAT 22 proc. Obecnie jeszcze nas na pewno nie byłoby na to stać, ale mamy dopiero kwiecień. Właściwie dane za marzec, więc jeszcze za mało danych. Poczekajmy jednak do jesieni" - powiedział Kowalczyk w TVN24BiŚ pytany o obniżkę stawek VAT od przyszłego roku.

"Poczekałbym jeszcze parę miesięcy. Mam nadzieję, że będą podstawy do tego, żeby zdanie zmieniać. Nie zamykałbym teraz (tego tematu - PAP)" - dodał.

W piątkowym wywiadzie dla "DGP" minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział, że w przyszłym roku "raczej nie będzie" powrotu do niższych stawek VAT.

"Nie zarekomenduję takiego rozwiązania" - powiedział.

Podatek od handlu może wejść w życie od 1 czerwca

"Podatek handlowy jest gotowy, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu skonsultujemy go z handlowcami, pokażemy im ten podatek. Najpierw zobaczą go handlowcy" - powiedział Kowalczyk w piątek w TVN24BiŚ.

"Generalnie nie będzie aż tak dużo odmiennej propozycji (od pierwotnej - PAP), będzie zmieniona definicja franczycy, skale podatkowe - nadal dyskutujemy o liniowej z kwotą wyższą wolną od podatku lub progresywnej. Trzecia część to jest odejście od specjalnego opodatkowania handlu w sobotę" - dodał.

"W obecnej sytuacji raczej mało prawdopodobne, żeby to było z dniem 1 maja, ale 1 czerwca jest już realny" - powiedział Kowalczyk pytany o wejście podatku w życie.

(PAP)

jba/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jo44

Podatki obniżą pół roku przed wyborami, teraz nie będą ryzykować bo i po co ? 'status quo' i nic nierobienie, "pardon" wstrzymanie się z decyzją o zmianie gwarantuje przetrwanie kadencji.. taką wygodną wegetację.

! Odpowiedz
2 3 ~asd

"Henryk Kowalczyk uważa, że z decyzją na temat tego, czy obniżyć czy pozostawić stawki VAT na obecnym poziomie należy poczekać do jesieni"

A podwyżki nie rozważacie? Czy może będziecie chcieli dokręcić śrubę tak bardziej po cichu? Może przenosząc niektóre towary z niższej stawki VAT do wyższej?

! Odpowiedz
0 1 ~greg

Niech poczeka całą kadencje to poleci jak Bredzisław i jego przydupasy z PO.

! Odpowiedz
0 1 ~żart

Kto handluje, ten żyje.
Teraz jest wojna (zakazane piosenki).
https://www.youtube.com/watch?v=ALLfC9n5wpI

! Odpowiedz
0 17 ~TK

To ja nie będę czekał i przyjmę każdy zakład,że nie obniżą

! Odpowiedz
1 9 ~marek

Nikt się z Tobą nie założy, bo wszyscy wiedzą, że żadnych obniżek nie będzie. Kampania wyborcza już się skończyła, kolejna za 3 lata.

! Odpowiedz
1 13 ~mgr

A moja firma (międzynarodowy koncern ) cała kasę jaką miał na rachunkach obrotowych w pln prawie 250 mln wymienił na euro , wlanie ksiegowalam :) myślicie że oni już wiedzą że będzie kicha

! Odpowiedz
1 8 ~plazowicz

Tu nie trzeba być żadnym prorokiem. Zwłaszcza, że nie jest się prorokiem we własnym kraju. Wiadomo, że będzie źle, a jak będzie źle to waluta będzie droga. Polską rządzą socjaliści i dyletanci, a międzynarodowymi koncernami "mózgi".

! Odpowiedz
11 0 ~Kamil

Co to za wymysł, żeby podatek handlowy konsultować z handlowcami ?? Może kary za przestępstwa trzeba zacząć konsultować z więźniami ??

! Odpowiedz
1 15 lasekdrugi

chłopakowi się szczerze wyrwało że z budżetu lipa, to teraz starsi tonują wypowiedzi ;)

! Odpowiedz
3 12 ~ja

NIe zgadzam sie na rządy ignorantów nawet rozmodlonych

! Odpowiedz
10 2 ~NYT

Co Ty bredzisz koleś , nawet BŚ potwierdził wzrost PKB w 2016 na ustalonym poziomie. .

! Odpowiedz
0 1 ~gh odpowiada ~NYT

tak, a przez najbliższe 2 miesiące będzie w ogóle super, bo jeszcze PiS nie zdążył spiep... wszystkiego :) Ale BŚ potwierdził w swoim raporcie, że to już tylko kwestia czasu :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.