Kowalczyk: W tym roku decyzja kierunkowa w sprawie OFE

W tym roku powinna zapaść decyzja kierunkowa w sprawie OFE - powiedział w środę przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że dopóki nie ma wyznaczonego kierunku, nie może być mowy o terminach dot. projektu zmian w tej sprawie.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Cały czas trwają uzgodnienia, rozmowy, stanowisko rządowe nie jest uzgodnione. Nie ma projektu rządowego na tym etapie. Oczywiście trwają rozmowy w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwie Rozwoju, Finansów" - powiedział Kowalczyk w radio Tok FM. Podkreślił, że nie może powiedzieć, iż jest jakikolwiek projekt w tej sprawie w tej chwili.

Pytany o możliwy termin dot. decyzji w sprawie OFE Kowalczyk odpowiedział: "Dopóki nie ma wyznaczonego kierunku to trudno mówić o terminach".

"Po tym, jak nasi poprzednicy zabrali z OFE połowę pieniędzy, to trochę to straciło sens" - ocenił. Dodał, że w tym roku kierunkowa decyzja "powinna być". "Tak, żeby w 2018 r. coś robić, oczywiście nie od 1 stycznia" - zaznaczył.

We wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podtrzymał plan wdrożenia reformy OFE w 2018 roku.

W lipcu 2016 r. wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym ma zarządzać PFR. Zgodnie z pierwotnym planem przekształcenie OFE miałoby nastąpić od stycznia 2018 roku. Drugi element planowanej reformy to upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę.(PAP)

maja/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 born2roll

Czy ktokolwiek zapowiedzi tego pana traktuje jeszcze poważnie? Czym on właściwie się zajmuje i co od niego zależy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne