Kowalczyk: Rząd chce przewalutowania kredytów w CHF

Rząd chce przewalutowania kredytów we frankach - poinformował w radiu RMF FM przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk: Rząd chce przewalutowania kredytów w CHF
Kowalczyk: Rząd chce przewalutowania kredytów w CHF (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

"Chcielibyśmy ją wprowadzić. Rząd nie ma dostępu do informacji kredytowych. Mamy nadzieję, że KNF udostępni bazę kredytową. Powinna być jakaś forma pomocy" - powiedział.

W połowie stycznia Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która miała określić skutki finansowe tej regulacji.

Komisja Nadzoru Finansowego w lutym wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy. Badanie ankietowe objęło 58 banków i oddziałów zagranicznych instytucji kredytowych, tj. wszystkie banki posiadające w bilansie (według stanu na koniec listopada 2015 r.) należności walutowe od podmiotów niefinansowych. Banki posiadające portfele kredytów/pożyczek podlegających ustawie mają znaczny udział w zagregowanych aktywach i kapitałach polskiego sektora bankowego: 88 proc. sumy bilansowej sektora i 90 proc. funduszy własnych sektora.

Przy sporządzaniu szacunku kosztów KNF przyjął dwa warianty (A i B, w zależności od tego, czy kurs walutowy jest stały, czy też rośnie o 25 proc. w stosunku do kursu z 31 grudnia 2015 roku) i cztery scenariusze dla każdego z tych wariantów.

Według ankietowanych banków, dla bazowego wariantu kursów walut (wariant A) dla poszczególnych scenariuszy koszty wynoszą: 56,2 mld zł (scenariusz 1); 67,2 mld zł (scenariusz 2); 44,6 mld zł (scenariusz 3); 66,9 mld zł (scenariusz 4). Za najbardziej prawdopodobny przyjęto scenariusz 4.

Wariant B stanowi istotny stress test dla procesu restrukturyzacji. Odnosi się on do sytuacji wzrostu kursów walut w relacji do złotego o 25 proc. Dokonane wyliczenia wskazują, że obciążenia w wariancie B (wzrost kursów o 25 proc.), w zależności od scenariusza będą wynosić: 94,3 mld zł (scenariusz 1); 107,2 mld zł (scenariusz 2); 74,2 mld zł (scenariusz 3); 103,4 mld zł (scenariusz 4).

Rząd przedstawi dwie wersje podatku handlowego

Rząd przedstawi dwie wersje podatku handlowego - poinformował w radiu RMF FM przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

"Przedstawimy im dwie wersje. Chcemy, aby najpierw zobaczyli je handlowcy. Będą takie, aby można było jeszcze konsultować" - powiedział.

"Cały czas jest rozmowa i rozważania różnych wariantów, bo Komisja Europejska żąda od nas wyjaśnień. Są cały czas dwa warianty, myślę, że może nawet takie dwa warianty przedstawimy do konsultacji handlowcom, to jest jeden wariant podatek liniowy z dość wysoką kwotą wolną od podatku, i drugi wariant - już wtedy mniejsza kwota wolna od podatku - podatek progresywny. Z handlowcami chcemy to jeszcze przedyskutować" - powiedział Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów we wtorek w Radiu Zet. "Z handlowcami chcemy to jeszcze przedyskutować" - dodał.

Podał, że małe sklepy będą wyłączone z podatku w obu wariantach. "W każdym wariancie małe sklepy są praktycznie wyłączone, ponieważ kwota wolna od podatku - zarówno przy stawce progresywnej - będzie na tyle duża - pierwotny kształt to był 18 mln rocznie" - mówił.

Pytany o wysokość stawki progresywnej, Kowalczyk odpowiedział: "Mówiliśmy, że na pewno nie przekroczymy w żadnej wersji 2 proc.".

Jak tłumaczył, ma to zabezpieczyć rząd PiS przed sprzeciwem Unii Europejskiej, czego doświadczyły Węgry. "Węgrzy zastosowali bardzo drastycznie zróżnicowaną stawkę progresywną (...). My takiej agresywnej progresji nie będziemy stosować. Węgrzy mieli stawkę progresywną sięgającą maksymalnie do 6 proc., my nie przekroczymy w żadnej wersji 2 proc." - wyjaśnił Kowalczyk.

(PAP)

map/ jtt/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Czekamy

Czy w tym kraju kiedys nastapi Prawo I Sprawiedliwosc? Prawdziwe, nie tylko z nazwy.

! Odpowiedz
0 2 ~ara

Piszecie o wiarygodnych umowach to dlaczego z banku PKO dostając terminarz spłat kredytu
jednocześnie dostaję tzw doprecyzowanie punktów umowy kredytowej. Jeśli umowa wymaga doprecyzowania poszczególnych zapisów umowy to znaczy że są w tej umowie punkty niezgodne z prawem . Mogę się na te warunki nie zgodzić ale muszę spłacić kredyt w całości więc co mam robić sprecyzują umowę na swój sposób dobry dla banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Matyllda

To jakas paranoja. Jak problem nie zostanie rozwiązany to ludzie przestaną w ogóle spłacać i to będzie plajta dla banków. Trzeba pociągnąć do odpowiedzialności karnej kilku banksterow tak jak w innych krajach to przyspiesza swoje klliwe obliczenia.Aż dziw że tyle instytucji KNF, ZBP,KSF,NBP, BFG i wszyscy się migają bezradnie.Wiadomo mają w t swoj wielki interes.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Slaw

Po pierwsze należy ustalić, czy Umowy i procedura udzielanych w Polsce tzw. kredytów frankowych są zgodne z prawem. Jeżeli są zgodne, to nie ma powodów do ustawowego ingerowania w te Umowy. Jeżeli nie są zgodne, to wprowadzanie Ustawy w proponowanym kształcie (z tzw. kursem sprawiedliwym) jest niczym innym tylko sankcjonowaniem bezprawia.

! Odpowiedz
5 11 ~Gnida

Franksterzy czemu nie pamiętacie co sami wypisywaliście 10 lat temu? Czemu nie przyznacie że to wy a nie banki chcieliście kredytu CHF? Przypomnieć wam ?

http://www.money.pl/forum/pozwolcie-polakom-decydowac-jaki-chca-kredyt-t136860.html

Wstyd i dziecinada!!!!

! Odpowiedz
0 2 ~kos

Siedziałeś przy tym co to wypisywał. Jesteś pewien, ze to byli kredytobiorcy, a nie bankowi naganiacze?

! Odpowiedz
0 0 ~To_byly_Toksyki

Co Ty insynuujesz. 10 lat temu to nawet sobie nie wyobrazalem, ze taki toksyk kredytowy istnieje a o w ogole nie kredytach nie myslalem, podobnie jak zdecydowana wiekszosc z nas. Tak, ze nie uogolniaj. Uogolnij sam siebie.

! Odpowiedz
6 16 ~orbitaPROMU_ODLOT

To czego żądają Frankowicze, to ABSURD !!! - kto nienawidzi Polaków ???

Frankowicze muszą podpisać Ugodę z bankami, aby móc myśleć o przewalutowaniu !!!.

Polska nie będzie procesować się na arenie międzynarodowej w tej sprawie.

Polska podpisała Traktaty Międzynarodowe

Frankowicze to tylko 3% populacji, a gdzie reszta populacji Polaków !!!

Dogadujcie się z bankami lub procesujcie !!!

Prezydent nie jest stroną sprawy !!!!

Prezydent powiedział o przewalutowaniu i to zrobi !!!

a do tego potrzebna jest UGODA !!!, a nie procesy międzynarodowe kosztem KOWALSKIEGO,
której koszty szacowane są na 15-25 mld EURO i są to tylko koszty bezpośrednie !!!

pozdrawiam trzeźwo myślących

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~Slaw

Mówisz o "Ugodzie" ofiary z katem na warunkach kata?

! Odpowiedz
2 10 ~ETS_listopad2015 odpowiada ~Slaw

przecież prezydent doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że bez ugody to trzeba by szarpać pieniądze publiczne, których nie ma

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,37% 58 401,69
2020-01-22 17:15:01
WIG20 -0,53% 2 146,56
2020-01-22 17:15:00
WIG30 -0,51% 2 471,86
2020-01-22 17:15:01
MWIG40 0,14% 4 046,02
2020-01-22 17:15:01
DAX -0,30% 13 515,75
2020-01-22 17:37:00
NASDAQ 0,52% 9 419,67
2020-01-22 20:10:00
SP500 0,29% 3 330,37
2020-01-22 20:10:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.