Kowalczyk: Płaca minimalna wzrośnie na pewno o więcej niż 43 zł w 2018 r.

Rząd chce, aby płaca minimalna wzrosła w przyszłym roku o więcej niż wynikające z inflacji 43 zł, poinformował przewodniczący Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"43 zł to jest wskaźnik trochę inflacyjny, natomiast uważamy, że płaca minimalna powinna rosnąć bardziej, w istotny sposób - tak, jak zresztą w ub. roku było zrobione. Na pewno nie będzie to 43 zł, tylko więcej. Ale ile - w tej chwili trwa jeszcze taka robocza dyskusja z przedsiębiorcami, bo pamiętajmy, że płaca minimalna to jest w większości relacja między pracodawcą a pracownikiem, rząd jest tutaj tylko trochę takim pośrednikiem" - powiedział Kowalczyk w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Podkreślił, że rząd jest zobowiązany do połowy czerwca przedstawić propozycję w tej kwestii Radzie Dialogu Społecznego.

W kwietniu Pracodawcy RP wyliczyli, że płaca minimalna wzrośnie do co najmniej 2 049 zł miesięcznie od początku 2018 r. z 2 000 zł obecnie. Tak wynika - według nich - z najnowszych, rządowych prognoz makroekonomicznych oraz przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, które zakładają automatyczny wzrost płacy minimalnej. Pracodawcy RP podkreślali, że kwota ta będzie stanowić punkt odniesienia w negocjacjach wysokości płacy minimalnej pomiędzy organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi w ramach Rady Dialogu Społecznego.

W 2017 r. płaca minimalna wzrosła do 2 tys. zł z 1850 zł w 2016 r.

W poprzednich latach podwyżki minimalnej pensji wynosiły 4-8%. Jak podawał wcześniej GUS, tyle zarabia ok. 13% ogółu zatrudnionych na etacie.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Obywatel

Oni wciąż podają kwoty brutto zamiast netto. Co obchodzi pracownika kwota brutto. Kto zauważy podwyżkę 43 PLN brutto ?

Kwota średniego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw 4489,07 to zaledwie
3 193,99 netto czyli potocznie " na rękę". Ok 700 EUR. W UE taka pensja to wskaźnik skrajnego ubóstwa.

Z pensji 3193,99 jak odliczymy koszt wynajmu kawaleki - średnio 1500 PLN zostaje pracownikowi na przeżycie ( żywność, ubrania) zaledwie 1600 PLN. Czyli zakupy w Biedronce czy Lidlu na promocjach i w porywach szału kredyt ratalny na tv lub pożyczka na stare używane BMW, których są miliony na polskich drogach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~yogi

fajnie by było aby wreszcie podwyższyli również kwotę bazową w korpusie służby cywilnej, wstyd że najniższa krajowa już dziś jest wyższa od kwoty bazowej

! Odpowiedz
6 8 ~pracodawca

Szczytem chamstwa jest placic pracownikowi minimalna pensje i narzekac ze az tyle trzeba im placic samemu zbijac przy okazji kokosy . A jak mi ktos powie ze go nie stac na wieksze wynagradzanie to niech zamknie biznes i nie truje spoleczenstwa.

! Odpowiedz
3 3 ~Tomek

Biznesy bywają różne. Na niektórych nie zarabia się kokosów, a pracownicy muszą być zatrudnieni, więc nie pisz głupot.

! Odpowiedz
1 1 ~StanRS odpowiada ~Tomek

To niech taki "byznesmen" zamknie swoją firemkę i niech idzie na etat do kogoś. Jak kogoś nie stać płacić uczciwie, to niech zwija interes, albo niech zatrudni swoją babę, teściową, i innych członków rodziny. Wtedy oni będą "za darmo" pracować na niego.

! Odpowiedz
1 2 ~Anna

Zawsze możesz zostać pracodawcą i wykazać się talentem biznesowym i wielkodusznością
wobec pracowników, dopóki tego nie zrobiłeś do ciebie należy skierować epitety, którymi tak łatwo obrzucasz tutaj innych.

! Odpowiedz
4 8 ~Gospodarka_Głupcze

W sumie co im za różnica - 49zl czy 349zl - i tak nie oni placa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.