Kowalczyk: OFE nie były dobrym pomysłem

Uważam, że po tym, co zrobił rząd Tuska z funduszami emerytalnymi, ich racja bytu straciła na znaczeniu. Ja podpowiadałbym, żeby te fundusze emerytalne aktywnie pracowały na gospodarkę, ale były tez bezpiecznie ulokowane w ZUS. Żebyśmy mieli pewność, że nikt tych pieniędzy nie straci. ZUS może mieć fundusze emerytalne jako aktywa, które pracują w gospodarce.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Uważam, że samo OFE nie były dobrym pomysłem. Płakać po nich nie ma co. W 1999 r. nie wybrałem OFE, bo uważałem, że nie jest to dobry system. Po tym, co zrobił rząd Donalda Tuska, zabierając połowę pieniędzy z OFE, to właściwie zostało utrzymywanie towarzystw emerytalnych i nic więcej po nim spodziewać się nie można.

Jestem zaskoczony, że tak mało osób zdecydowało się na wcześniejszą emeryturę. Spodziewałem się, że będzie to 70-80%, a jest połowa. Do tego znaczna część osób składa wnioski i nie rezygnuje z pracy i chce, żeby emerytura była przeliczona. W ten sposób testują, jaka będzie emerytura i dopiero podejmą decyzję.

Minister wypowiadał się także na temat zakazu handlu w niedzielę, komentując, że jego zdaniem będzie on obojętny dla polskiej gospodarki, oraz na temat spodziewanej wysokości deficytu budżetowego.

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 9 newsman

OFE od poczatku byly skazane na porazke , nie po decyzji TUSKA kto ma troche oleju w glowie nigdy by nie uwiarzyl w jakies zakaldy emerytalne co do beda wyplacac emerytury a taki byl pomysl,OFE mialy tylko inwestowac wyplacac kto inny

! Odpowiedz
5 46 antybolszewik

"aby OFE były tez bezpiecznie ulokowane w ZUS" - zażartował Minister Kowalczyk.
"Wierzymy wam tak jak poprzedniemu rządowi" - zażartowali obywatele.

! Odpowiedz
10 35 jkendy

"środki bezpiecznie ulokowane w ZUS" brzmi jak "Pozdrawiamy partie komunistyczne – awangardę mas walczących o lepsze życie" Czy naprawdę ktoś w te brednie PiSu wierzy?

! Odpowiedz
17 20 pis_po_jedno_zlo

Tak, cała masa głąbów głosujących na PIS. Jarosław Polskę zbaw!

! Odpowiedz
3 13 qrara

Ale wycofanie środków w najgorszym momencie, tz. zanim odrobiły straty po kryzysie, już było dobrym pomysłem?

! Odpowiedz
17 17 pomorzaninm

dlaczego JK nie wpadl na pomysl stworzenia Bezpieczna Kasa J. Kłamczynskiego i tam umiescic wszsystkie skladki z ZUSu niech pracują dla dobra "Polski"
W koncu to jedyny ... uczciwy Polak.

! Odpowiedz
5 18 qrara

Demontaż OFE rozpoczęła ekipa Tuska.

! Odpowiedz
2 12 janusz26904029 odpowiada qrara

Co to ma do rzeczy? Gdyby chcieli całkowicie zdemontować, to mieli okazję przez wiele lat, a jednak tego nie zrobili, bo sprawa nie jest banalna.

Kowalczyk zwęszył pieniądze i to jest cały sens jego wypowiedzi. "aktywnie pracowały na gospodarkę ulokowane w ZUS" to przecież kompletny nonsens. Nic ulokowane w ZUS nie pracuje na gospodarkę, ZUS wyłącznie wypłaca świadczenia, nie zajmuje się inwestycjami.

W takim razie po co taki ciemniak grzebie w systemie, którego nie rozumie? Kto ma inwestować, instytucje, które mają do tego odpowiednie struktury, czy pan Kowalczyk ze swojego ministerialnego stołka? Jaka ma być z tego korzyść dla mnie, czy dla społeczeństwa jako całości, bo jakoś tego nie widzę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 18 arfeneusz

OFE były świetnym pomysłem. Tylko były źle zarządzane, przez klikę swoich kolesi.
Ja na kryzysie zarobiłem, bo znam się na giełdzie. Nadal czekam na największe zyski z tego kryzysu. A banda cwaniaków, banksterów zarobiła zapewne jeszcze więcej robiąc ludzi w konia. Kto wiedział, że ceny spadną, to wiedział, kto nie, ten przegrał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 dziadek11

przekrętem na pewno było oparcie połowy systemu OFE na obligacjach rządowych. OFE przeznaczały połowę przychodów na wykup obligacji. PO CO ??? Przecież to był zbędny pośrednik, który kasował za to dla siebie prowizję. Pan Jerzy B. (bo tak się powinno nim pisać), już dawno powinien dostać za to Trybunał Stanu i więzienie. Co do drugiej połowy OFE, uważam, że to jest dobra dywersyfikacja aktywów emerytalnych. Kowalczyk twierdzi, że "ZUS może mieć fundusze emerytalne jako aktywa, które pracują w gospodarce." ????? NO LUDZIE, przecież ZUS to bankrut, jeśli przejmie drugą połowę aktywów OFE (akcje) to będzie je powoli sprzedawać. Skoro rząd chwali się, że da ludziom wybór czy chcą pracować dłużej przed przejściem na emeryturę, to niech też da wybór, czy chcą utrzymywać ZUS czy może w inny sposób odkładać na emeryturę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl