Kowalczyk: OFE nie były dobrym pomysłem

Uważam, że po tym, co zrobił rząd Tuska z funduszami emerytalnymi, ich racja bytu straciła na znaczeniu. Ja podpowiadałbym, żeby te fundusze emerytalne aktywnie pracowały na gospodarkę, ale były tez bezpiecznie ulokowane w ZUS. Żebyśmy mieli pewność, że nikt tych pieniędzy nie straci. ZUS może mieć fundusze emerytalne jako aktywa, które pracują w gospodarce.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Uważam, że samo OFE nie były dobrym pomysłem. Płakać po nich nie ma co. W 1999 r. nie wybrałem OFE, bo uważałem, że nie jest to dobry system. Po tym, co zrobił rząd Donalda Tuska, zabierając połowę pieniędzy z OFE, to właściwie zostało utrzymywanie towarzystw emerytalnych i nic więcej po nim spodziewać się nie można.

Jestem zaskoczony, że tak mało osób zdecydowało się na wcześniejszą emeryturę. Spodziewałem się, że będzie to 70-80%, a jest połowa. Do tego znaczna część osób składa wnioski i nie rezygnuje z pracy i chce, żeby emerytura była przeliczona. W ten sposób testują, jaka będzie emerytura i dopiero podejmą decyzję.

Minister wypowiadał się także na temat zakazu handlu w niedzielę, komentując, że jego zdaniem będzie on obojętny dla polskiej gospodarki, oraz na temat spodziewanej wysokości deficytu budżetowego.

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 5 kkk1111

dziwny facet to on nie wiedział ze ekipa PO miała osłabić polskę i zrobi z niej głęboką biedną prowincje takie dzklie pola dla osłony uni

! Odpowiedz
0 14 gyco

Morawiecki chciał skasować 25% środków które pozostały w OFE a Kowalczyk chce zajumać 100% ot i cała filozofia. Co do OFE to reforma Buzka do nowego systemu włączała praktycznie wszystkich. Jedyną grupą wyłączoną mieli być rolnicy. Niestety wkrótce SLD wraz z PIS wyłączyli z systemu górników. Potem ci sami przy pomocy PO wyłączyli służby mundurowe i w ten sposób rozpoczęli demontaż całej reformy. Zaczęło się to wszystko nie spinać. PO dokonało rozbioru 50% środków a teraz myślę że Morawiecki przegra i jednak pozostałe środki też zostaną zagarnięte i zmarnotrawione.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 dziadek11

przekrętem na pewno było oparcie połowy systemu OFE na obligacjach rządowych. OFE przeznaczały połowę przychodów na wykup obligacji. PO CO ??? Przecież to był zbędny pośrednik, który kasował za to dla siebie prowizję. Pan Jerzy B. (bo tak się powinno nim pisać), już dawno powinien dostać za to Trybunał Stanu i więzienie. Co do drugiej połowy OFE, uważam, że to jest dobra dywersyfikacja aktywów emerytalnych. Kowalczyk twierdzi, że "ZUS może mieć fundusze emerytalne jako aktywa, które pracują w gospodarce." ????? NO LUDZIE, przecież ZUS to bankrut, jeśli przejmie drugą połowę aktywów OFE (akcje) to będzie je powoli sprzedawać. Skoro rząd chwali się, że da ludziom wybór czy chcą pracować dłużej przed przejściem na emeryturę, to niech też da wybór, czy chcą utrzymywać ZUS czy może w inny sposób odkładać na emeryturę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 mhm

„Przekrętem” był polski system emerytalny, w którym emeryci dostają absurdalnie wysokie emerytury, często pracując absurdalnie krótko, często też mimo śmiesznie niskich składek (większość pracujących w PRL płaciła kilka–kilkanaście USD składek miesięcznie, a teraz dostają kilkaset, albo i kilka tysięcy USD emerytury) — wszystko to przy zmniejszającej się liczbie płatników składek.
Taki system nie ma prawa działać, jedyne rozwiązanie to zaoranie go i zmniejszenie emerytur do bardzo niskich.
Jerzego Buzka należy uznać za bohatera narodowego za to, że jako jedyny był na tyle odważny, by ten system zaorać.
Przypominam, że częścią tej reformy było uczynienie systemu powszechnym, niestety późniejszym rządom górnicy, służby mundurowe, sędziowie a nawet prokuratorzy zawdzięczają wyłączenie ich z powszechnych zasad. Inny pomysłem było przeznaczenie dochodów z reprywatyzacji na finansowanie dziury wynikłej z praw nabytych — oczywiście późniejsze rządy miały lepsze pomysły na wykorzystanie tych środków...
Zasadniczą ideą było drastyczne zmniejszenie wysokości emerytur dla przyszłych emerytów wprowadzone pod płaszczykiem systemu pseudo-kapitałowego — ale to było niezbędne.
Jak chodzi o OFE, to nie ma co przesadzać, tam szła tylko niewielka część składek, wprowadzenie tego filara było potrzebne, aby omamić ludzi perspektywą wakacji pod palmami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 kkk1111

może od razu ma zapytać czy zgadzamy sie mieć tylu posłów i senatorów i czy maja mieć taka kwotę wolna od podatku

! Odpowiedz
1 1 dziadek11 odpowiada mhm

Jerzy B. bohaterem ? no bez jaj. system emerytalny stał się powszechny dla zwykłych ludzi, natomiast tłustych kotów z mundurówki, kretów, nauczycieli, byłych UBeków i SBeków nie ruszył, przywileje komunistyczne mają się nadal dobrze, ostatnio Kaczor trochę to ukrócił. problem polskiego systemu emerytalnego polega na tym, że nie można wprowadzić zmian WSTECZ. Kowalski, który urodził się przed wojną, przepracował 35 lat, przeszedł w latach 80-tych na emeryturę w wieku 60 lat, dostaje emeryturkę rzędy 3k. Ten sam Kowalski teraz musi robić do 65 roku życia, jak dożyje to dostanie może 1500 zł. Dlaczego ? Ano bo w ZUSie nie ma kasy. Tu jest ewidentnie dyskryminacja ludzi ze względu na datę urodzenia. ZUS powinien robić waloryzację co roku, a skoro emerytów coraz więcej a budżet ten sam, to dla części z nich waloryzacja powinna być w DÓŁ. w ogóle się zastanawiam, czy to nie jest temat dla Trybunału Konstytucyjnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 18 arfeneusz

OFE były świetnym pomysłem. Tylko były źle zarządzane, przez klikę swoich kolesi.
Ja na kryzysie zarobiłem, bo znam się na giełdzie. Nadal czekam na największe zyski z tego kryzysu. A banda cwaniaków, banksterów zarobiła zapewne jeszcze więcej robiąc ludzi w konia. Kto wiedział, że ceny spadną, to wiedział, kto nie, ten przegrał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 17 pomorzaninm

dlaczego JK nie wpadl na pomysl stworzenia Bezpieczna Kasa J. Kłamczynskiego i tam umiescic wszsystkie skladki z ZUSu niech pracują dla dobra "Polski"
W koncu to jedyny ... uczciwy Polak.

! Odpowiedz
5 18 qrara

Demontaż OFE rozpoczęła ekipa Tuska.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl