Kowalczyk: Najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy

Ujednolicona danina, łącząca podatek dochodowy PIT i składki na ubezpieczenia społeczne i na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wejdzie w życie w 2018 r., a rozwiązanie to będzie neutralne dla budżetu, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Beata Szydło i Henryk Kowalczyk
Beata Szydło i Henryk Kowalczyk (fot. Krystian Maj / FORUM)

Zapytany w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, czy ujednolicony podatek będzie obowiązywać od 2018 r., Kowalczyk odpowiedział: "Taki jest w tej chwili zamiar, jest taka kierunkowa decyzja polityczna".

"Przygotowujemy projekt ujednoliconego podatku, chcemy w nim zawrzeć również kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł w tej części, która dotychczas zwie się PIT-em, [chcemy] połączyć wszystkie daniny w jedno" - wskazał minister.

Podkreślił, że "ten podatek będzie obojętny dla budżetu", zaś dla uboższych będzie "znacznym obniżeniem podatku".

"Przesuniecie obciążeń podatkowych nastąpi, bo obecnie jest podatek regresywny, w tej chwili najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy" - powiedział Kowalczyk.

Wyjaśnił, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu.

Podkreślił też, że w nowej formule pozostawione będą ulgi na dzieci.

Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej

"Wydaje nam się, że ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej niż ci, którzy zarabiają mniej" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w sobotę w TVP Info, pytany o plany dot. jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Minister rozwoju i finansów, który szefuje także Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów, zapowiedział, że w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy pierwsze założenia tzw. jednolitego podatku będą omawiane na KERM.

Morawiecki był pytany, kiedy będzie i na czym polega jednolity podatek. "Nad tym pracujemy i pierwsze założenia w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy będziemy omawiali na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i wtedy będzie więcej wiadomo. Dzisiaj jest jeszcze przedwcześnie, zresztą tak jak pan minister Henryk Kowalczyk - który pracuje nad tym podatkiem - podkreślał już parokrotnie, najwcześniejsza data jego wdrożenia to jest 1 stycznia 2018. Przyglądamy się jemu, tak żeby on był jak najbardziej sprawiedliwy z jednej strony, a z drugiej żeby był prorozwojowy" - odpowiedział.

Dziennikarz dopytywał, czy ta sprawiedliwość społeczna oznacza, że ludzie najmniej zarabiający będą płacić procentowo nieco mniej, a ci więcej zarabiający - więcej?

"Na tym powinien polegać troszeczkę ten element sprawiedliwości" - odparł wicepremier.

Czytaj więcej: "Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej".

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Trzy podatki dla rolników pod otwartym niebem.
Siedem dla władców biznesu w ich kamiennych pałacach.
Dziewięć dla pracowników, ludzi śmierci podległych.

Tak wygląda polski „system” podatkowy, w którym wszystkich danin nie obejmują umysłem nawet najstarsi pracownicy Ministerstwa Finansów. „System” niewydolny, korupcjogenny, drogi w obsłudze, będący gehenną dla uczciwych podatników i rajem dla cwaniaków oraz przestępców.

ISBNews/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 18 ~oburzony

skandal skandal kto ich uczy matematyki ; płacą mniej procentowo ? mniej kwotowo ? czy coś wiecej otrzymuja w zamian od zus?

! Odpowiedz
1 8 ~erw

ja nic nie otrzymuję bo pracuję i jak chcę pójść do lekarza na NFZ to nie mam jak. Jak bym nie pracowal to bym mógł chodzić.

! Odpowiedz
3 17 ~hamak_PISlamisty

Niech REBELIANCI pracują na mnie, a ja spokojnie będę z "większością" wypoczywał.

Absolutnie jasne jest dla mnie, że demokracja i wzrost gospodarczy są zagrożone w momencie, gdy 50 proc. populacji to beneficjenci świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji grupa ta ma doskonały powód, by nie dążyć do żadnych zmian, nawet pomimo faktu, iż dla społeczności ogółem - w tym również dla osób żyjących z zasiłków - takie rozwiązanie to czysta strata netto!

Moim zdaniem demokracja jest najsłabsza wówczas, gdy społeczeństwo staje się bierne, a głosowanie za utrzymaniem status quo staje się normą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 26 ~noi

Propagandowe brednie. Nie płacą mniej. To, że składka emerytalna jest ograniczona wynika z ucieczki systemu emerytalnego przed bardzo wysokimi emeryturami, które musiałby wypłacać co przy przejadaniu wpłacanych do ZUS środków wysadziłoby ZUS w kosmos. Dlatego postawiony jest limit 30 krotności o ile pamiętam. Pytanie teraz przy ujednoliceniu jaką emeruturę dostaną ludzie, którzy obecnie 30 krotność przekraczają...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~mhm

W końcu wszyscy dostaną najwyżej minimalną...

! Odpowiedz
1 0 ~66

bredzisz

! Odpowiedz
7 20 ~mms

Jak pozwalniam ludzi i zawieszę działalność tak będzie. Będę mniej płacił niż najbiedniejsi. Kowalczyk ma rację ;-)

! Odpowiedz
6 34 ~MIKI

Zaczyna się majstrowanie przy podatkach. 120 000 pln, (10 000 pln miesięcznie) to dla tych komunistów wielkie pieniądze. Niestety,jesteśmy i będziemy krajem wyrobników i biedaków jeżdżących po świecie, aby czegoś się dorobić.

! Odpowiedz
7 26 ~ewqa

Kto z wysoko wykwalifikowanyych specjalistów będzie pracował w tym kraju, jak ich wysoko opodatkujecie? Teraz ktoś kto zarabia 10000zł płaci 50% ZUS+PIT swój i pracodawcy. Ma płacić wiecej? To ucieknie, wróżka zebuszka wam do emerytur dołoży.

! Odpowiedz
0 0 ~BANDERszenko

zobacz jakie podatki płaci sie w GB .Tam stawka 45% to żaden problem a w POLSCE krezusi płaczą .
Teraz jest dywizja emerytów 45-55 letnich z emeryturka 5 10 czy 20 tysięcy na która nie zrzucili sie nawet ani jotę.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl