Kowalczyk: Najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy

Ujednolicona danina, łącząca podatek dochodowy PIT i składki na ubezpieczenia społeczne i na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wejdzie w życie w 2018 r., a rozwiązanie to będzie neutralne dla budżetu, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Beata Szydło i Henryk Kowalczyk
Beata Szydło i Henryk Kowalczyk (fot. Krystian Maj / FORUM)

Zapytany w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, czy ujednolicony podatek będzie obowiązywać od 2018 r., Kowalczyk odpowiedział: "Taki jest w tej chwili zamiar, jest taka kierunkowa decyzja polityczna".

"Przygotowujemy projekt ujednoliconego podatku, chcemy w nim zawrzeć również kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł w tej części, która dotychczas zwie się PIT-em, [chcemy] połączyć wszystkie daniny w jedno" - wskazał minister.

Podkreślił, że "ten podatek będzie obojętny dla budżetu", zaś dla uboższych będzie "znacznym obniżeniem podatku".

"Przesuniecie obciążeń podatkowych nastąpi, bo obecnie jest podatek regresywny, w tej chwili najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy" - powiedział Kowalczyk.

Wyjaśnił, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu.

Podkreślił też, że w nowej formule pozostawione będą ulgi na dzieci.

Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej

"Wydaje nam się, że ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej niż ci, którzy zarabiają mniej" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w sobotę w TVP Info, pytany o plany dot. jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Minister rozwoju i finansów, który szefuje także Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów, zapowiedział, że w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy pierwsze założenia tzw. jednolitego podatku będą omawiane na KERM.

Morawiecki był pytany, kiedy będzie i na czym polega jednolity podatek. "Nad tym pracujemy i pierwsze założenia w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy będziemy omawiali na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i wtedy będzie więcej wiadomo. Dzisiaj jest jeszcze przedwcześnie, zresztą tak jak pan minister Henryk Kowalczyk - który pracuje nad tym podatkiem - podkreślał już parokrotnie, najwcześniejsza data jego wdrożenia to jest 1 stycznia 2018. Przyglądamy się jemu, tak żeby on był jak najbardziej sprawiedliwy z jednej strony, a z drugiej żeby był prorozwojowy" - odpowiedział.

Dziennikarz dopytywał, czy ta sprawiedliwość społeczna oznacza, że ludzie najmniej zarabiający będą płacić procentowo nieco mniej, a ci więcej zarabiający - więcej?

"Na tym powinien polegać troszeczkę ten element sprawiedliwości" - odparł wicepremier.

Czytaj więcej: "Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej".

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Trzy podatki dla rolników pod otwartym niebem.
Siedem dla władców biznesu w ich kamiennych pałacach.
Dziewięć dla pracowników, ludzi śmierci podległych.

Tak wygląda polski „system” podatkowy, w którym wszystkich danin nie obejmują umysłem nawet najstarsi pracownicy Ministerstwa Finansów. „System” niewydolny, korupcjogenny, drogi w obsłudze, będący gehenną dla uczciwych podatników i rajem dla cwaniaków oraz przestępców.

ISBNews/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 ~porządek

gdziew tu sprawiedliwośc?
Ty sie uczysz pilnie, zdobywasz umijętności, pracujesz najlepiej jak potrafisz, awansujesz dzięki czemu zarabiasz więcej, a taki obibok ledwo zdaje mature i opiepsza sie w robocie i wlasnie datego powinin miec jeszcze ławteij?
Sorry ale więcej jest obiboków zarabiających mało niz pracusiów z niską pensją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~wyborca

p kowalczyka bedziemy na marach nosic jak za emerytury stazowe

! Odpowiedz
1 5 ~Karwin

W 2014 według danych MF efektywna stopa podatkowa osób płacacych 18% PIT wyniosła 7,26%, a w przypadku osób płacacych 32% PIT 15,61%. Jeżeli to jest degresywność, to ja jestem święty turecki.
ZUS, przynajmniej w części emerytalnej, nie jest parapodatkiem, ponieważ jest świadczeniem zwrotnym - przypominam, że dalej obowiązju system zdefiniowanej składki. Podatki są świadczeniem bezzwrotnym.
W chwili obecnej, gdy spojrzę na mój pasek, wiem ile płacę na ZUS, PIT i NFZ. Widzę też ogólną kwotę brutto i to, co mi wpływa na konto. Po reformie zobaczę tylko to ostatnie. Co się będzie działo z tym co oddam będzie już odbywało poza zakładem pracy i poza świadomością podatnika.
A na koniec pytanie. Jaką daninę (a może nazwijmy to trybutem) będzie płacił prywatny przedsiębiorca wykazujący straty na działalności gospodarczej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 ~silvio_gesell

Głównym podatkiem regresywnym po akcyzie i ZUS jest VAT, gdyż obniża realne wynagrodzenia w większym stopniu biednym niż bogatym. To mit, że VAT jest podatkiem od konsumpcji - to jest podatek od generowania wartości dodanej, która jest najgorzej opłacana. Ponadto bogatsi mają eiększe możliwości optymalizacji podatkowej VATu.

! Odpowiedz
5 4 ~qwerty

Ciekawe te twoje stopnie większe i mniejsze, takie KOMUNISTYCZNE. Uważasz, ze po zapłaceniu podatków itp, każdemu powinno zostać tyle samo w kieszeni ? Dlatego popierasz złodziejstwo ?

! Odpowiedz
3 4 ~mhm odpowiada ~qwerty

„bo wszyscy mają jednakowe żołądki”

! Odpowiedz
2 1 ~silvio_gesell odpowiada ~qwerty

Nigdzie nie twierdzę, że VAT jest sprawiedliwym podatkiem, zwracam tylko uwagę , że jest podatkiem regresywnym i dlatego potrzebny jest progresywny PIT.

Każde opodatkowanie pracy (PIT/CIT/VAT/akcyza/kagiemne) to zwykła kradzież. Nawet w Islamie opodatkowanie pracy (dżizja) jest nakładana tylko na niewiernych.

Nie jest złodziejstwem opodatkowanie nieróbstwa - czyli 100% podatek od renty gruntowej (wzrostu wartości ziemi i zysków z jej podnajmu). Te zyski nie pochodzą z pracy właściciela, tylko z pracy okolicznej wspólnoty, więc powinny do niej wracać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~InkarnatorTax

Piszesz o VAT nie majac pojecia o istocie jego konstrukcji. Zaden przedsiebiorca nie placi po dolicza go do swojej ceny sprzedazy ktora juz zawiera jego marze uwzgledniajaca warunki rynkowe I koszty. Ostatecznie Vat placi konsumnet w cenie ktorej finalna wysokosc jest suma czastkowych vat powsatlych na poprzednich etapach obrotu

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 16 ~Spokój_tam

No przecież Ci, którzy zarabiają więcej płacą więcej. Ogarnij się i pomyśl zanim coś powiesz superministrze.

! Odpowiedz
6 3 ~BP

Płacą więcej w ujęciu kwotowym, a jemu na pewno chodziło o ujęcie procentowe - tak trudno to zrozumieć?

! Odpowiedz
3 6 ~qwerty

A podatki to procentami płacisz, czy złotówkami ?

! Odpowiedz
3 4 ~werty odpowiada ~qwerty

Nieważne czym płacisz podatek ważny jest wymiar tego podatku a on jest procentowy.

! Odpowiedz
1 2 ~mhm odpowiada ~werty

Niekoniecznie, składka emerytalna jest (jeszcze) raczej kwotowa, co widać np. w:
- wielkości emerytury powiązanej z kwotami opłaconych składek,
- wielkości składki płaconej przez prowadzących działalność gospodarczą, gdzie jest narzucona minimalna, ale chcąc dostawać z ZUS większą emeryturę można płacić większą.

! Odpowiedz
0 0 ~kk

ty maaadry a moze powinna byc rownosc i kazdy powinien procentowo placicn tyle samo Broni ci ktos zarabiac wiecej

! Odpowiedz
8 7 ~Do_pat

Znasz 4 jezyki i pracujesz w firmie i nadal siedzisz komentujesz w internecie???
Bardzo ciekawe!!!

! Odpowiedz
0 8 ~seth

no przecież po to został dyrektorem żeby mieć więcej czasu na głupoty ;-)

! Odpowiedz
0 1 ~gil

Jakie to cwane - wszystko w jednym kotle. A co z przyszła emeryturą? Będzie zależała od przychodu bez ograniczenia podstawy do 250 % średniej krajowej?

! Odpowiedz
15 15 ~Pat

Jestem dyrektorem, znam 4 języki, studiowalem dwa fakultety, pracuje po 10 godzin, w weekendy i teraz zabiorą mi więcej....
Zrobię wszystko z kierownikami aby pracujących dla mnie 600 osób w następnych wyborach spuściło PIS do ścieków.
Koledzy i koleżanki ! Róbcie to samo...

! Odpowiedz
1 0 ~ALLACH

chłopie to po co tu się tak poświęcasz . Pakuj manatki i na zachód tam zarobisz 3 razy więcej i weekendy będziesz miał wolne.

! Odpowiedz
6 24 ~milo

Kiedy słyszę, że bogatszy ma płacić więcej podatku niż biedny, to zastanawiam się, czy osoba, która wypowiada te słowa wie, co oznacza ciężka, odpowiedzialna praca. Pan Morawiecki najprawdopodobniej nie wie, skoro przychodzi mu to z taką łatwością.

! Odpowiedz
1 20 ~qwerty

Panie Kowalczyk, podatki płaci się w złotówkach a nie w procentach ! DOSC TYCH DEBILNYCH WYPOWIEDZI POD PUBLICZKĘ !

! Odpowiedz
8 24 ~pit

PiS się na tym przejedzie. Zawsze przy podejmowaniu decyzji szacują, ilu wyborców pozostanie im wiernych lub ilu zyskają nowych (w tym wypadku ilu podatników będzie zadowolonych, że innym dowalono). Przy swoich szacunkach nie biorą pod uwagę, że bardzo wielu biednych rodziców-emerytów ma bardzo zamożne dzieci i wielu mało zarabiających pracujących - bardzo dobrze zarabiających małżonków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~qwerty

Dlatego niczego nie obiecują stroicielom fortepianów, bo kilkadziesiąt osób to żadne mięso wyborcze !

! Odpowiedz
2 2 ~seth

nie pitol, jak cofną wiek emerytalny to następne wybory mają wygrane w cuglach! bez względu na resztę poczynań. No i nie zapomnij o 500+, to sporo głosów znaczy się kasy.

! Odpowiedz
1 1 ~pit odpowiada ~seth

500+ to sporo głosów za PiS, ale też wiele głosów przeciw- tych, którzy poczuli się oszukani (średnio zarabiające rodziny z 1 dzieckiem). Wdzięczności nie okazuje się tak ochoczo, jak niechęci.
Z cofnięciem wieku emerytalnego jakoś się ociągają. Jeżeli nie zrobią tego w tej kadencji, to nie będzie to zbyt wiarygodna obietnica na przyszłą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~roti

czytając te brednie jestem za weryfikacją dyplomów bo pan jest przykładem że niektórzy zamiast się uczyć kupili dyplom na różycu!!!!imbecyl daje kolejny dowód na to że w polszy trzeba być albo nierobem żyjącym jak pasożyt na socjalu albo złodziejem, mIejsca dla ciężko pracujących przedsiebiorczych tu nie ma i trzeba stąd spitalać póki pis nie okradnie nas ze wszystkiego!!!kaczogród rozwali cały system z takimi fachowcami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~qwerty

Wyobraź sobie, że jest MATEMATYKIEM z wykształcenia, ale oszustem jako zawód wykonywany - POLITYK !

! Odpowiedz
0 11 ~milo

18% z 10 000 zł. to 1 800 zł. 18% ze 100 000 zł. to 18 000 zł. Coś się zmieniło w matematyce? Czy 18 000 zł nie stanowi więcej niż 1 800 zł.?

! Odpowiedz
2 30 ~Okradany

Tyram na etacie od rana do nocy i czesto w nocy, zarabiam prawie 20 tys brutto, z tego na reke mam niecale 11tys z hakiem, Ile mi jeszcze zlodzieje zapierd0licie zeby wam wystarczylo ? Wszystko?

! Odpowiedz
1 0 ~okodiabła

hm załóż firmę zapłacisz mały zus i 19% liniowy , no chyba , ze to co piszesz to kłamstwo albo jesteś przyssany do cyca budżetowego i jumanie to twój chlebek powszedni

! Odpowiedz
3 3 ~plebs

zobaczycie ile firm przeniesie sie do anglii ;)

! Odpowiedz
3 13 ~bmiara

Ja np przeniosę do Czech. Mam blisko do granicy (okolice Bielska-Białej). Do tej pory płaciłem (i płacę) liniowy 19% a jak PiS nie chce moich podatków to nie dostanie. A jako właściciel innowacyjnej i nowoczesnej firmy (sektor chemiczny) zarabiam naprawdę sporo.

! Odpowiedz
1 4 ~plebs odpowiada ~bmiara

spoko, mialem na mysli kraj bardziej przyjazny, w Czechach ponoc od wielu rzeczy mozna caly VAT odliczyc co tez jest dobre

! Odpowiedz
0 0 ~klin odpowiada ~bmiara

pisanie dla pisania . Przecież obecny system podatkowy jest bardzo represyjny i gdybyś miał spełnić to o czym piszesz to zrobiłbyś to dawno.

! Odpowiedz
6 37 ~ja34

Jestem wśród tych "tych" niby lepiej zarabiających - mam ok 200 tys z umowy o pracę na PIT-cie. czyli wychodzę ok 10-10,5 netto miesięcznie. Do wszystkiego doszedłem ciężką pracą, wszystko zawdzięczam tylko sobie, nigdy nie wyciągałe rąk do naszego Państwa. Zawsze uczciwie płaciłem podatki, żadnych szwindli itp. Ale to co proponuje rząd to kpina - dlaczego mam płacić jeszcze wiecej? Za auto służnowe co miesiac płacę podatek. Mam prywatna opiekę medyczna od pracodawcy czyli nie korzystam z publicznej służby zdrowia tylko z prywantej, mimo to płacę składkę i dodatkowo muszę płacić podatek, od prywatnej służby zdrowia. Ja rozumiem, że lepiej zarabiający ma płacić więcej, ale ile? w GB do kwoty 50 tys zł nie ma wcale podatku PIT!!!! nasz drugi próg ok 85 tys to ledwo 20 tys euro....pytałem już pracodawcy o możliwość przeniesienia do oddziału w innym kraju bo nie zamierzam płacić jeszcze więcej. Kpina. Zabijanie klasy średniej....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 3 ~moraviak

Jak zachorujesz poważnie to te twoje śmieszne ubezpieczenie od pracodawcy na co ci starczy? sam sobie odpowiadasz dlaczego powinna być większa kwota wolna od podatku bo skorzystasz ty i biedny. A tak to właściwie płacisz te swoje 18 % tak jak najbiedniejszy Polak bo na pewno korzystasz z ulg !. Gdybyś był bogaty dajmy na to w UK w porównaniu tak jak teraz w Polsce to na pewno płaciłbyś dużo wicęj podatków. Spojrzyj na skalę 200k funtów.Pozdrówki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 15 ~daffa odpowiada ~moraviak

Jakbyś przez 10 lat czy więcej ciężko pracował na powiedzmy 200 tyś rocznie i teraz władza chciałaby ciebie skubnąć to inaczej byś pisał, oj inaczej.

! Odpowiedz
0 9 ~Ble odpowiada ~moraviak

Jakich ulg? Debile nawet nie wiedzą, że nie ma już żadnych odliczeń od podatków. Odpisy można robić jak się jest na działalności. Na PIT to możesz sobie odliczyć dzieci jak masz. Całe 1000zł na dziecko w skali roku. Normalnie majątek.

! Odpowiedz
31 8 ~moraviak

Do wszystkich śmiesznych liberałów podatkowych oszustów cwaniaków i zmanipulowanych mózgów balcerowiczowskich!!! Proszę porównać sobie skale podatkowe podatku dochodowego bogatych krajów Europy Zachodniej i Polski. Wyjdzie wam że tam bogaci płaca DUŻO. Bo po prostu bogaci płacą więcej według skali podatkowej niż biedni. W Niemczech np 8000 euro jest zwolnione z podatku, natomiast najbogatsi płaca ponad 45 % podatku. Jak jest u nas hehe. Więc nie pyskujcie tylko się uczcie od lepszych i tu nie ma nic do rzeczy czy rządzi PIS czy PO . Nie jestem za PIS ale popieram to ze bogaci powinni płacic wiecej. Zresztą Tusk zlikwidował trzy skale podatkowe zastepując dwoma automatycznie dając więcej pieniędzy bogatszym do przejedzenia bo wyliczeń wyszło wtedy że kosztowało to państwo od 5 do 8 mld zł. Można było te miliardy dac biednym poprzez kwotę wolną, ale po co? Niech biedota zdycha i kibicuje piłce nożnej.Ech Polacy duracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 5 ~moraviak

Spodziewałem się tych minusów po was Polacy , ponieważ wy nie przyjmujecie do wiadomości prawdy , i tego co jest czarne na białym. Tak już z wami jest, wy Polacy zawsze wiecie swoje.

! Odpowiedz
1 11 ~fox odpowiada ~moraviak

Wiesz pajacu od jakiej kwoty dochodu płaci się podatki dochodowe np. w Wielkiej Brytanii?
Jakiej wysokości płaci się przymusowe ubezpieczenia społeczne i jakiej wysokości są świadczenia, a na dodatek jakie inne korzyści czerpie tam człowiek z państwa?
Wiesz pajacu ile kosztuje przejazd autostradą w Polsce ze Świecka do Warszawy i z powrotem, a ile kosztują autostrady w Niemczech???
Policz sobie.
Z kosztami, ZUS pracownika to 50% płacy, do tego jeszcze 19-32% podatku dochodowego, a na to wszystko jeden z najwyższych podatków VAT-23% z taką ilością wyłączeń odliczeń, że można go porównać z 27% VATEm na Węgrzech.
A to wszystko przy kwocie wolnej od podatku 3000 zł nie pozwalającej na przeżycie (kwota wymagana do przeżycia obliczona przez organa państwowe to ok. 7000 zł.
Co jest równoznaczne ludobójstwu przez opodatkowanie.
I bardzo dobrze zresztą, ludobójstwo się nie przedawni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~123 odpowiada ~moraviak

Jakiej prawdy?

Czy moglbys napisac co zrobiles zeby wiecej zarabiac?

Bo ja jak sobie przypomne ile stresu kosztowalo mnie doksztalcanie sie, walka na projektach, studiowanie, zarwane noce... wszystko po to aby zarabiac zawrotne 16 tys... i zaplacic wiecej podatku...

Jezeli Ty zachorujesz to tez skorzystasz ze sluzby zdrowia? Inni w wiekszosci korzystaja z prywatnej sluzby zdrowia... tzn. ze placa skladki i nie korzystaja...

Wyobraz sobie, ze we wspomnianych przez Ciebie Niemczech jak leczysz sie prywatnie to nie placisz obowiazkowej sluzby zdrowia... wszelkie koszt doksztalcania odliczasz od podatku. Jak wezmiesz kredyt na nieruchomosc i ja wynajmiesz, to odsetki mozesz odliczyc od podatku... Jak sobie kupisz nowy materac do domu to odliczasz, dojazdy do prac odliczasz itd. W praktyce az tak dramatycznie z tymi podatkami nie jest...

Do tego dostajesz zdecydowanie lepiej funkcjonujace panstwo...

A co dostajesz w Polsce za bycie "zamoznym". 120 tys. PLNow to nawet nie jest niemiecka srednia krajowa!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~edc

1. Nie masz pojęcia o liberalizmie nawet w wydaniu balcerowicza
2. Bogaci płacą więcej, płacili więcej i będą płacić więcej niezależnie od obowiązującej propagandy
3. Niemcy płacąc podatki coś z tego jednak mają, a PRL2 podatki idą na przeżarcie dla biurwy i emerytów pasożytujących na pracownikach
4. Tusk nigdy nie był w PiS chociaż kręcił się kiedyś przy PC.
5. Żeby dać to trzeba zabrać i po drodze nie ukraść lub przeżreć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~bynio88 odpowiada ~moraviak

> nie przyjmujecie do wiadomości prawdy , i tego co jest czarne na białym

powinno byc: czerwone na bialym
tak, nie przyjmujemy czerwonego na bialym!

! Odpowiedz
4 0 ~moraviak odpowiada ~fox

Wiem jakie podatki płaci sie w UK i jak jest w Niemczech. Ty nawet nie wiesz o czym piszesz. Bo z tego co piszesz zgadzasz sie ze mną. Czytaj kolego ze zrozumieniem a potem pyskuj. Jestes typowym pyskaczem bez wiedzy

! Odpowiedz
0 17 ~Obserwator

Panie Kolany, ma pan w zupełności rację. Prawo w Polsce jest dla złodzieji i cwaniaków. A dlaczego politycy takie prawo uchwalili. Bo oni poprzez kolesi i znajomych okradają w ten sposób to państwo. Jak to robią. Dostają pieniądze od firm i ludzi poprzez różne fundacje itd. Rządowi prawnicy tworzą całe to gówniane prawo pod zamówienie. Polak w swoim kraju jest zwykłym niewolnikiem aparatu państwowego i grup interesów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 22 ~Obserwator

A wystarczyło by ukrócić przywileje mundurówek, rolnikó, wszystkim z wiejskiej, sędziom, prokuratorom i ogólnie całej tej watachy z administracji i budżetówki. Rolnik płaci ZUS czyli KRUS 150 pln na trzy miesiące. A prowadzący jednoosobową działalność 4200pln. A emeryturę i ubezpieczenie zdrowotne mają takie same. To jest dobiero sprawiedliwość społeczna. I proszę nie obrażać mojej inteligencji twierdząc że rolnik jest biedny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 0 ~miro

co dobrego ćpasz, mocarza? :) musisz coś zażywac bo takich bredni nawet szechter z resortowym lisem nie odwazyli by sie napisac

! Odpowiedz
0 11 ~cv odpowiada ~miro

Z rolnictwem rodzinnym bywa różnie.
Natomiast czemu sędziowie i prokuratorzy nie płacą ZUS to jest nie pojęte.
Przez to inni muszą mieć niższe emerytury.

! Odpowiedz
2 0 ~miro odpowiada ~cv

chodziło mi o sumy jakie podał obserwator, mógl też napisać ze płaci miesiecznie 100 trylionów a rolnik złotówke

! Odpowiedz
1 4 ~cierpliwy odpowiada ~miro

aborcja, podwyżka podatków, PIS już się kończy, chociaż Jarek jeszcze o tym nie wie.

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Być może najlepiej zarabiający rolnicy podołaliby opłatom na ZUS ale wierzcie mi że zdecydowana większość nie. Nasza żarłoczna biurwa już dawno by to zrobiła ale skończyłoby się na masowych zaległościach w płaceniu ZUS przez rolników. Wiem co piszę. Sprawdźcie sobie sami - chyba macie rodziny lub znajomych na wsi?

! Odpowiedz
2 7 ~Gosc

W następnych wyborach będę płacił za każdy głos nie na PIS.

! Odpowiedz
4 23 ~fak

"Kowalczyk: Najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy"
Za taki tekst to indywwiduum, powinno wylecieć na zbity pysk.
Stracil szanse by milczec i stulic durny pysk. Wolska elita zafajdana

! Odpowiedz
19 6 ~miro

michnikowska "demokracja" pozwala żeby babcia handlująca pietrszuką %-owo płaciła większe podatki niż oligarcha kulczyk, o taką "demokracje" walczy kodowskie qwno

! Odpowiedz
2 12 ~Szymek

zbyt łatwo ulegasz demagogii populistów

! Odpowiedz
3 1 ~miro odpowiada ~Szymek

być moze sie myle wiec podaj gdzie oligarcha płacił podatki i jaki procent od dochodu

! Odpowiedz
0 2 ~gil odpowiada ~miro

Osobie zarabiającej powyżej 120 tys rocznie daleko do oligarchy.

! Odpowiedz
0 9 ~niepelnosprawny_org

najwiecej problemów przedsiebiorca a takze zwykły obywatel ma a z zawiłym prawem, biurokracja sprzyja bardzo szrej strefie, a nawet czesto Polak jest zmuszony do działalności w szrej strefie by przezyć, by żyć godnie.....

! Odpowiedz
16 9 ~adam

Oczywiście, że Kowalczyk ma rację.
Patologiczny jest system gdzie DG jest opodatkowana 19% liniowym PIT i ryczałtową składką ZUS 1,1 tys. zł gdzie ok. 300 zł jest jeszcze odliczane z podatku. Przy wysokich dochodach efektywnie płaci się te 19% podatków i składek. Za to przy małych dochodach dzięki takiej konstrukcji podatki i składki rosną aż do 100% a czasem trzeba nawet dokładać aby zapłacic ryczałtowy ZUS choc dochodów z DG nie było. Typowa patologia gdzie im mniej masz dochodu tym więcej procentowo płacisz
Druga patologia to umowy o dzieło często z 50% kup. I tak celebryci wyciągający setki tysięcy zł rozliczają się na umowie o dzieło płacąc efektywnie 9% PIT od swoich dochodów i żadnego ZUS. A kasjerka płaci od swoich dochodów 40-50% PIToZUSu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~mhm

„trzeba nawet dokładać aby zapłacic ryczałtowy ZUS”
— za to później dostaniesz za to emeryturę (tzn. tak obiecują).

„celebryci wyciągający setki tysięcy zł rozliczają się na umowie o dzieło płacąc efektywnie 9% PIT od swoich dochodów”
— kłamiesz. suma tych autorskich kosztów nie może przekroczyć 42764 zł.

„i żadnego ZUS”
— jak nie płacą żadnego ZUS, to nie dostaną żadnej emerytury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~cv

Potem taka baba płacze na onecie że ma 900 zł emerytury.
I białe Porsche w garażu.
To jest patologia.

! Odpowiedz
0 5 ~Alex

No tak. Z tą różnicą, że odpowiadam swoim majątkiem za długi takiej DG. Różnica jest jeszcze w tym, że nawet jak mam stratę, to ZUS płacić muszę. Wiem, żę potem mało dostanę, ale nie wiem czy wiesz, że ten 1,1 tys. to jest składka MINIMALNA. Można płacić więcej, naprawdę. Do tego dodam, że nie mam urlopu i każdy dzień na wakacjach oznacza dla mnie zero przychodu, a ZUS płacić i tak muszę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ech odpowiada ~cv

"Potem taka baba płacze na onecie że ma 900 zł emerytury."

No widzisz, czyli tym kasjerkom płacącym takie wielkie składki i podatki jest lepiej. Dobrze wiedzieć.

! Odpowiedz
4 0 ~żyg

Trzeba być wybitnym kretynem by takie durnoty wypisywac. Do szkoły było kmiocie pod góre? Na matematyce nie uważałeś. 100% podatku płacisz ? Pretensje do mamusi, ze nie wyskrobała. Byłoby o debila mniej

! Odpowiedz
0 9 ~teraz_k_MY_twójPIS_

Trochę zmieniając starą anegdotę:

-A ty,k....,kto?
-Dobra Zmiana
-Z siekierą?
-A widzisz, jak ty mało wiesz o dobrych zmianach Timmermansie...

! Odpowiedz
0 5 ~SClub

PAn Kowalczyk widocznie ,uznaje jedynie sluszna metode rachunkowa 'na oko'. Jest taka. Bardzo skuteczna. i bardzo popularna.
Bzdury wydaduje ten czlowiek . bez faktow , bez przykladow klepie na lewo i prawo.

mowimy oczywisci eo poadakach . ZUS to zupelnie inne zobowiazanie .

! Odpowiedz
1 17 ~z0rr0

Jak skasują liniówkę 19% dla przedsiębiorstw osobowych to czas na emigrację podatkową.

! Odpowiedz
2 3 ~ProgramWiecejNiz500

Do wszystki lepiej zarabiających. Pominięto was przy wszystkich dotacjach społecznych, okradziono was na kredytach frankowych, akcjach i innych intrumentach finansowych może czas dać nauczkę rządowi? Jeśli każdy wymieni swoje oszczędności na inną walutę, PLN spadnie na wartości i wasze oszczędności w relacji do PLN będą dużo więcej warte. Napewno więcej niż 500zł. Także warto się zorganizować i wcielić to w życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~artystakombinator

Zanim się zorganizujesz zjedziesz na puche za spekule geniuszu.

! Odpowiedz
1 5 ~teraz_k_MY_twójPIS_

Pytanie nie czy, tylko kiedy wylecą na zbity p..., czy może czeka TS ?

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100-120 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 25 ~Alex

No tak, bo najbiedniejsi nie pracują. Najbiedniejsi odpoczywają dostając masę kasy od państwa. Rodzina pod Łodzią dostaje 10 tys. miesięcznie "bo ma 13 dzieci". Oni pracować nie muszą. Muszę pracować np. ja. Prowadzę jednoosobową firmę. Jedyne co od rządu dostaję to podwyżki podatków, kontrole i teksty, że jestem oszustem i wyzyskiwaczem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 ~PiS_to_bolszewicy

Rozumiem ze to ma być zachęta do zapowiadanych powrotów z emigracji?

! Odpowiedz
0 7 ~Yuppi

Dokładnie, bo jak złotówka niedługo poleci na zbity ryj i emigranci będą żyli w Polsce jak pączki w maśle :)

! Odpowiedz
2 9 ~tłumaczKORANU_PIS

Niech REBELIANCI pracują na mnie, a ja spokojnie będę z "większością" wypoczywał.

Absolutnie jasne jest dla mnie, że demokracja i wzrost gospodarczy są zagrożone w momencie, gdy 50 proc. populacji to beneficjenci świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji grupa ta ma doskonały powód, by nie dążyć do żadnych zmian, nawet pomimo faktu, iż dla społeczności ogółem - w tym również dla osób żyjących z zasiłków - takie rozwiązanie to czysta strata netto!

Moim zdaniem demokracja jest najsłabsza wówczas, gdy społeczeństwo staje się bierne, a głosowanie za socjalistyczną dojną zmianą staje się normą.

Pis tak się spieszy wszystko zniszczyć, że wkrótce przestaną ich wpuszczać do cywilizowanych krajów. Zostaną im wycieczki lotnicze na Węgry

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 29 ~socjal_uber_alles

Pożal się "minister" Kowalczyk albo nie wie o czym mówi, albo kłamie.
"Wyjaśnił, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu."
Tylko że jednocześnie osoby te wpadają w drugi próg podatkowy, co powoduje, że netto i tak dostają znacznie mniej.
Co więcej, to niepłacenie składek na ZUS zostało wprowadzone po to, aby w przyszłości nie wypłacać takim ludziom gigantycznych emerytur - czyli w skrócie jest limit odprowadzanej składki ale też limit maksymalnej emerytury jaką taka osoba (może kiedyś) dostanie.
W innym wywiadzie pożal się "minister" Kowalczyk stwierdził, że osoby zarabiające powyżej 120 tyś. zł rocznie (brutto) owszem będą płacić pełną składkę ZUS powyżej tego dochodu ALE limit maksymalnej emerytury pozostanie.

I jak tu nie nazwać tego złodziejstwem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 4 ~cv

Dziecino, podatek to coś innego niż ZUS.
ZUS jak ci wpajają od pokoleń jest umową społeczną.
I powinni go płacić wszyscy równo bez wyjątku.

Skończy się cwaniakowanie, że biznes woman płaci minimalną stawkę przez całe życie a jak ma urodzić dziecko to nagle ma dochody aby ZUS płacil zasiłek.

! Odpowiedz
15 2 ~cv odpowiada ~cv

Po to osiołku są te zmiany.
Aby skończyło się wyciąganie kasy z ZUS.
Płacenie minimalnych składek a jak trzeba to wyciągania maksymalnych zasiłków.

! Odpowiedz
0 6 ~socjal_uber_alles odpowiada ~cv

... miałem skomentować ale powstrzymam się

! Odpowiedz
1 6 ~mhm odpowiada ~socjal_uber_alles

Dokładnie, ja tylko zaznaczę, że kolega powyżej znakomicie pokazuje, dlaczego PiS wygrywa wybory. I wygrywać będzie (albo inni populiści).

! Odpowiedz
0 0 ~gil odpowiada ~cv

Zgodnie z Twoim wywodem, jeżeli ktoś regularnie płaci wyższe stawki ZUS, to powinien liczyć na wyższe świadczenia, a projekt tego nie zakłada.

! Odpowiedz
3 6 ~jarząbek_trener

mniej,więcej i troszeczkę to precyzyjne jednostki miary , a użycie innowacyjnych metod typu "na oko" ."zgodnie z wolą prezesa" lub "jak mówią nauki naszego papieża" pozwolą nam osiągnąć najwyższy poziom .....(?)

! Odpowiedz
2 21 ~ted

Wyjaśnił, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu. - Ale kurna wzrasta im podatek z 19 na 32 %.. Co za socjaliści...

! Odpowiedz
1 12 ~Alex

Wiesz, trzeba równać w dół. Po cholerę tyle pracują? Lepiej będzie jak będą pracowali mniej i zarabiali średnią krajową.

! Odpowiedz
1 17 ~zeflik

Dalej dobijajcie MISie. Zobaczycie jak się to skończy. Gospodarki nie nakręcicie konsumpcją, a inwestować już się każdy boi przy takim podejściu do przedsiębiorczości.

! Odpowiedz
2 16 ~gib

Najprościej dowalić temu 1-2% ludzi którzy zarabiają w miarę godnie - na zachodzie to i tak byliby biedakami, ale nie o tym.

Jakoś nikt nie ma pomysłu na to, jak zwiększyć przychody z podatku poprzez rozwój kreujący wysokopłatne miejsca pracy.

! Odpowiedz
4 20 ~Milijoner

Bogatsi NIE płacą mniej. Ja płacę 80tyś zł rocznie danin na państwo (NFZ, PIT, ZUS itp). Proszę mi pokazać jakim cudem ktoś kto zarabia 5000zł miesięcznie płaci więcej ode mnie. Dodam do tego, że nie korzystam z NFZ - mam prywatne ubezpieczenie, za które płacę z MOICH pieniędzy. Z policji, straży różnego typu i innych państwowych usług korzystam taka samo jak ci, którzy NIC nie płacą, a może i mniej. Płacę kilkukrotnie więcej VAT (8% i 23%) od wszystkiego co kupię. Wydając 15tyś zł miesięcznie płacę circa 30tyś VATu.

Podniesienie podatków skończy się tym, że przejdę na samozatrudnienie lub na kontrakt i będę płacił dalej 18% od całej kwoty (i już nie 30% od nadwyżki) +1000 ZUS co da w sumie 50tyś zł.

I ta ich podwyżka da "-30tyś" zł wpływu do budżetu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~gib

Mam zamiar zrobić to samo w przypadku podniesienia podatków. Miesięcznie w daninach (zaliczka podatek, zus, zdrowotne) oddaje około 5k PLN (nie licząc VAT od wydatków) i jeszcze mało?

! Odpowiedz
12 3 ~janusz

To skoro masz możliwość płacić mniej to dlaczego cały czas płacisz te dodatkowe 30 tys. zł
Zastanów się na tym ... Żal mi ciebie

! Odpowiedz
1 12 ~Gicior odpowiada ~janusz

Widzisz niektóre firmy chcą mieć pracowników na etacie i niektórym się nie chce martwić o kontrakty, więc akceptują taką formę zatrudnienia. Gorzej jak dostaną mocny bodziec do zmian...
Jego nie żałuj, bo on sobie w życiu tak czy tak poradzi, a ty ze swoimi 2tyś brutto dostaniesz po dupie jak przedsiębiorstwa zaczną się zwijać z Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Milijoner odpowiada ~janusz

Bo niektórzy w tym kraju są uczciwi i płacą co im przykazane. Jednakowoż jest różnica płacić na rozwój kraju a płacić na nierobów i niudaczników co zarabiać więcej nie potrafią. Tak więc wyższe podatki prorozwojowe (choć pewny nie jestem czy to przypadkiem nie oksymoron) tak, wspomaganie lenistwa - nie

! Odpowiedz
1 13 ~kret

Ciekawe jak dowalą przedsiębiorcom, którzy są na podatku liniowym. Moim zdaniem to przedsiębiorcy powinni płacić niższe podatki ponieważ to oni ponoszą całe ryzyko swoich decyzji inwestycyjnych i jeszcze dają pracę innym. Dzięki nim Polska się rozwija.

! Odpowiedz
5 7 ~bynio88

Polske ud lat utrzymuje 10% najlepiej zarabiajacych. Kowalczyk moze wrocicz na swoja wies do kowalstwa? Myslisz ze ludzie nie czytaja statystyk? Kto byl na tyle glupi zeby udupic sie kredytem, zostanie w Polsce i bedzie zasuwal na nierobow. Reszta zaglosuje nogami.

! Odpowiedz
3 11 ~1000_letni_PISlam

Nie pytaj co da ci ojczyzna,

zapytaj jaki jeszcze podatek możesz, masz zapłacić i czemu tak mało

! Odpowiedz
2 9 ~zioło_zMORAW

program 500+ będzie sfinansowany programem 1000 od każdego

o przepraszam,…… oprócz proboszcza,

a rebelianci i rowerzyści TROSZECZKĘ więcej, co najmniej razy 2.

! Odpowiedz
1 14 ~huba11212

Czy bogaci rolnicy też się coś dorzucą do budżetu czy nadal 0% podatku dochodowego dla nich i symboliczna składka na ZUS?

! Odpowiedz
9 3 ~REKIN

rolnik nie płaci dochodowego płaci VAT w kosztach

przychód ze zbycia nieprzetworzonych art rolnych 5 procent

koszty VAT

PALIWO 23 PROCENT
NAWOZY 23 PROCENT
ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
MASZYNY 23 PROCENT
MATERIAŁY BUDOWLANE 23 PROCENT
PRĄD GAZ 23 PROCENT

23 PROCENT MINUS 5 PROCENT TO MASZ 18 PROCENT NIE MA DOCHODOWEGO JEST VAT TYLE SAMO TEZ 18 PROCENT

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~noe odpowiada ~REKIN

Rzeczywiście jesteś Rekinem, skoro nie odróżniasz VAT-u należnego i naliczonego. W opisanym przez ciebie przypadku, przy założeniu, że przychód ze zbycia netto jest równy kosztom nabycia netto, to rolnik dostanie zwrot tych 18%.

! Odpowiedz
0 3 ~REKIN odpowiada ~noe

zwrot dostanie jeżeli jest na VAT i płaci zus jako przedsiębiorca rolny jeżeli jest na krus płaci ryczałt od hektara przeliczeniowego i rodzaju uprawy

by dostać zwrot VAT trzeba miec roczny obrót powyżej 150 tys zł sęk w tym że 97 procent rolników płaci ryczałt i składkę KRUS sztywną gdyby był na VAT musiłby płacić składkę sztywną jak wszyscy ponad 1400 zł co miesiac a nie 300 zł na kwartał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~noe odpowiada ~REKIN

Niestety nie masz racji. Ani kwota 150 tys. zł, ani KRUS nie stanowi przeszkody dla rolnika. Znam wielu rolników na KRUS-ie i o przychodach od 5 tys. do ponad 500 tys. zł miesięcznie. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

! Odpowiedz
0 2 ~REKIN odpowiada ~noe

Może dostać zwrot ale nie od państwa polskiego tylko zUNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH na lata 2014-2020 zwrot 50 procent kosztów kwalifikowanych brutto czyli razem z VAT i to zwraca Bruksela nie Warszawa
pieniądze przeznaczone na INWESTYCJE DŁUGOTERMINOWE W MAJĄTEK TRWAŁY a rozliczenia bieżącej produkcji to zupełnie inna bajka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~rekin odpowiada ~noe

tylko że dzięki temu że cały świat dotuje rolnictwo ludzi na nią stac jeżeli mamy być Afryką gdzie lwiej części ludzi nie stać na żywność i mamy umierać z głodu to rzeczywiście jest powód do tego by dowalić podatek rolnikom by cena żywności była taka jak w Ameryce gdzie 1/3 ludzi korzysta z darmowych bonów żywnościowych bo im na jedzenie brakuje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~Adams

A P.Kowalczyk jako posel nie placi podatkow w ogole tak jak pare innych swietych krow: sedziowie, prokuratorzy ...

! Odpowiedz
0 19 ~ryszaro

Co za bzdury, kwotowo (realna danina do budżetu) płaci więcej ten co zarabia więcej i tyle na ten temat.
Kreatywne pitolenie Kowalczyka nic to nie zmieni

! Odpowiedz
1 11 ~Polak

To prawda. Bo płacą podatki poza Polską. A teraz popularność spółek w Czechach gwałtownie wzrośnie!

! Odpowiedz
1 3 ~tautologia

"Tak wygląda polski „system” podatkowy „System” niewydolny, korupcjogenny, drogi w obsłudze, będący gehenną dla uczciwych podatników i rajem dla cwaniaków oraz przestępców."Wszelkie dywagacje na temat podatków to tylko "bicie piany"
Rzecz w tym że to "mniej,więcej czy troszeczkę " zawsze znika w czarnej dziurze głupoty i cwaniactwa polityków i machiny biurokratycznej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 24 ~micra

Zamiast dążyć do zmniejszenia obciążeń to kierunek jest jasny - dokręcenie śruby. Rozwój nie bierze się ze zgarniania podatków i rozdawania ludziom, ale z niezabierania, z jak najmniejszego wtrącania się.

Jeżeli chcę to produkuję śruby albo piszę programy, ale po co mam to komukolwiek raportować? I tak płacony jest VAT, akcyza - podatek dochodowy powinien być zniesiony, bo jest karą za pracę i rodzi dodatkowe problemy w postaci podatku spadkowego - ciągle jest, podatku od darowizn - dlaczego nie miałbym komuś coś dać lub od kogoś otrzymać, podatku od giełdy/lokat bankowych.

Powstanie 4 tony nowych ustaw i dalej będzie bałagan. A Prezydent Duda obiecywał w 1 roku projekt ustawy podnoszącej kwotę wolną od podatku...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~REKIN

kwota wolna ma wzrosnąć od 2018 roku na ten roku już jest za póżno by takie coś zrobić potrzeba jest pół roku bo przez 3 miesiące trzeba przejśc cały proces legislacyjny a potem powprowadzać aktualizacje w systemach informatycznych to też trzeba poprzestawiać wiec na 2017 rok to jest za póżno

WSZELKIE NOWOŚCI W ZMIANACH PODATKOWYCH ZAWSZE SIĘ WPROWADZA WRAZ Z NOWYM ROKIEM KALENDARZOWYM W MYŚL ZASADY 3 X NR

NOWY ROK
NOWE ROZDANIE
NOWE REGUŁY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 23 ~radek

ci bardziej rozgarnięci i mądrzejsi pracujący często na więcej niż 1 etat będą teraz robić na głupków i dzieciorobów !

! Odpowiedz
27 3 ~SUWEREN

nie zarabiam 120 tyś zł rocznie i patrzę na nowy podatek z optymizmem

! Odpowiedz
3 22 ~hub12121

I ściska cie z zazdrości że inni zarabiają więcej bo im się chciało uczyć albo pracują po 12 godzin dziennie?

! Odpowiedz
2 4 ~Polak

To się ucz!
Co zrobiłeś, żeby tyle zarabiać? narzekałeś przy piwku?

! Odpowiedz
2 3 ~rrrrrrrr

trzeba się uczyć i coś potrafić, aby zarabiać więcej i byc niezbędnym dla prcodawcy, albo coś samemu robić

! Odpowiedz
5 4 ~rekin odpowiada ~hub12121

Nikt z nas dorobku życiowego do grobu nie weżmie wiec po co się spinać

świata nie przeżyjesz i nie zbawisz
roboty nie przerobisz
wódki nie przepijesz
kobiety nie przekochasz
dorobku życiowego do grobu nie weżmiesz

! Odpowiedz
9 1 ~ionen

Widzisz jakie to jest fajne. Dostałeś 2 łapki do góry i 12 w dół. Co to może oznaczać. Pewnie te 2 osoby zarabiają mniej niż 120 tyś, a 12 więcej niż 120 tyś. Fajnie byłoby jakby to była prawda. Ale prawda jest taka, że Polacy mają syndrom sztokcholmski - czyli ofiara broni i identyfikuję się ze swoim oprawcą. Tak jest w polandii - bogaci nie płacą podatków, zatrudniają ludzi na śmieciówkach i płacąc im grosze a sami żyją jak pączki w maśle. I Ci sami ludzie ich bronią bo przecież jak to, zabierać bogatemu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Jasnowidzacy odpowiada ~ionen

wnioskowanie z doopy.
Kto to jest bogaty? Zarabiający >85 tys. zł brutto rocznie? Czyli 19 tys. euro? Europejski parias.

Kolejny, który nie rozumie, że ta zmiana dotyczy przede wszystkim etatowców, a nie właścicieli firm, bo tacy sami są zatrudnieni na minimalna krajową, a prawdziwe pieniądze zarabiają na zyskach swoich firm - ale to już inny podatek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~endi

i do tego wszystkiego najbogatsi dostają 500 + ...... CYRK

! Odpowiedz
4 19 ~onn

realnie to pewnie więcej zapłacą już Ci zarabiający 2,5 tys. netto, którzy nie dostaną dopłaty na dziecko, jeśli mają jedno, a wszystko spłynie do tych korzystających wiecznie z pomocy społecznej, dla których będzie wszystko, to już lepiej jak rządziła Platforma dla bogaczy, przynajmniej nie czepiała się tak średnio zarabiających...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 3 ~rodzina

jedno dziecko to jest nuda i wygoda musi być przynajmniej dwójka ile rodziców tyle dzieci by była zastepowalność pokoleń przy 1 dziecku za 200 lat kraj wyginie do zera wiec przestańcie pieprzyć że 1 dziecko to jest koszt jak 2 osoby nie są w stanie utrzymać jednego dziecka to znaczy , że mają dwie lewe ręce a co do rodziców samotnych zawsze można rozliczać się z dzieckiem jako rodzic samotnie wychowujący i dzielić dochód na 2 osoby a nie na 1

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~haL odpowiada ~rodzina

Za 200 lat Ciebie już nie będzie więc po co się martwić?

! Odpowiedz
3 1 ~hal odpowiada ~haL

patrz tylko na siebie a przez taki egoizm nasz naród wyginie patriotyzm w nowym wydaniu ja mam żle grunt że inni mają gorzej ;)

! Odpowiedz
13 5 ~Rekin

to jest prawda że im wyższy ma się dochód tym procentowo płaci się niższy podatek dochodowy bo zarabiając powyżej 3000 zł brutto na etacie ilość potrąceń na zus po stronie pracodawcy za pracownika jest równa najniższej składce ryczałtowej płaconej przez pracodawcę za siebie bez względu na wysokość dochodów gdy za pracownika płaci się zus od każdej złotówki osobno

Widać , że tematyka kadrowo- płacowa u niektórych jest w lesie no cóż bywa i tak ;)

prosty przykład dochód pracodawcy jako firmy 10 tys zł od tego składka zus 1121 zł plus 248 składka zdrowotna to jest 1369 zł dochód jaki zostaje do opodatkowania 8631 zł jako osoba prawna płaci PODATEK DOCHODOWY 19 PROCENTOWY OD OSÓB PRAWNYCH NIE FIZYCZNYCH tu stawka jest jedna bez względu na dochody to popłaceniu podatku ma dochodu nieco ponad 7 tys gdyby pracował na etacie dochód byłby niższy o 40 procent bo płaciłby składkę ZUS od KAŻDEJ JEDNEJ ZŁOTÓWKI przy KLINIE PODATKOWYM NA POZIOMIE 41 PROCENT PO STRONIE PRACODAWCY lepiej dołożyć 1 procent dochodu w CIT i mieć niższe składki niż być na etacie i oddawać ponad połowę wynagrodzenia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~sts

To chodzi o daninę od biznesmenów, czy od wszystkich ?

! Odpowiedz
3 0 ~noe

Firma jako osoba prawna za samą siebie nie płaci składek. Coś ci się poplątało.

! Odpowiedz
1 1 ~rekin odpowiada ~noe

firma sama jako taka nie płaci jednak firma bez ludzi istnieć nie może ktoś musi nią kierować i być osoba prawną odpowiedzialną za jej funkcjonowanie każda osoba płaci ubezpieczenie społeczne przynajmniej do wysokości najniższego wynagrodzenia by mieć składkę zdrowotną oraz minimalną emeryturę można być jako pełnący obowiązki np prezesa lub dyrektora za wynagrodzeniem bez składek jednak taka osoba musi składki opłacić sama za siebie po swojej stronie nawet będąc na KONTRAKCIE MENADŻERSKIM W OPARCIU O KODEKS SPÓŁEK HANDLOWYCH

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~Obserwator

Suski ten zakichany fryzjer, jeździ Volkswagenem Fantomem i jeszcze ma osobistego kierowcę. Sam kierując pewnie by się za bardzo zmęczył biedaczek. Oczywiście wszystko na koszt podatnika. Fantom chyba pół miliona pln kosztuje. Nie mówiąc o kosztach utrzymania i eksploatacji. Ale to jest taka figura że Passat dla niego to gówno nie auto.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 33 ~Ron2000

Panie Kowalczyk zapraszam na lekcje matematyki.
Jeden płaci 10 % od 1000 zł to jest 100 zł, drugi 10 % od 10000 zł to jest 1000 zł.
1000 zł to jest mniej niż 100 zł ? Gratuluję edukacji, jak Pan z taką "wiedzą" doszedł tak wysoko ?

! Odpowiedz
5 32 ~jogi_bear

On to wszystko zna, tylko mówi do przygłupów, do 70% społeczeństwa. Oni mu klaskają.

! Odpowiedz
2 4 ~ionen

Nie o to chodzi. Większość bogatych w Polsce to przedsiębiorcy płacący 19% podatku. Problem nie w w wysokości dochodów. Bo dla takiego przedsiębiorcy Porsche Boxter kupiony dla zabawy dla żony to koszt, który odpisuje się od dochodu. Dlatego 50% firm w Polsce nie ma dochodów i płaci podatki w wysokości 0 zł.
Dlatego ten kraj utrzymują biedaki pracujące na etatach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 6 ~cv

W tym wszystkim chodzi o to aby płacić ZUS od pełnych dochodów.
Dzięki temu będą wyższe emerytury także dla tych co płacą te wyższe składki i wyższe dla tych co je aktualnie pobierają.

! Odpowiedz
6 3 ~cv

Gdyby tak było od początku wszelkie cwaniaczki płaciły by ZUS od swoich milionowych odpraw za 3 miesiące pracy. To jest bardzo dobra zmiana dla wszystkich.

! Odpowiedz
0 11 ~hhhd

ZUS nie wypłaci wyższych emerytur pomimo większych kwot ze składek. Jest cała armia młodych byków mundurowych na utrzymaniu.

! Odpowiedz
6 4 ~Obserwator

Najbogatsi, czyli ta cała watacha w rządzie i na wiejskiej.

! Odpowiedz
1 13 ~komunizm

No to progi będą takie: (teraz ZUS+NFZ 21%, PIT 18% i 32%)
Do 30000zł/rok - 30%
30000-82000zł/rok - 40%
82000-120000zł/rok - 50%
pow. 120000zł/rok - 60%.

! Odpowiedz
0 9 ~abc

a gdzie:
- VAT
-AKCYZA
-podatek od nieruchomości
- podatek belki
??

OPTYMISTO??

! Odpowiedz
0 6 ~komunizm odpowiada ~abc

To trzeba doliczyć, ja piszę tylko o "daninie"

! Odpowiedz
1 0 ~fox

Zobaczysz ilu ludzi się obudzi i wyjedzie do innych krajów na przyśpieszoną emeryturę, wyjedzie do Czech i podobnych krajów (dosłownie wyjedzie, a nie przeniesie się fikcyjnie), ilu zamknie wszystko i przejdzie na państwowe zasiłki i utrzymanie.
Wielu zaś wyjedzie żyć do innych krajów, pracować i żyć.
Wysokie podatki dotyczyć będą najaktywniejszych i najbardziej skłonnych do ryzyka.
Nawet nie będzie demonstracji czy innego oporu.
Ludzie są zmęczeni, mają dość.

Z kim bym nie rozmawiał, kto ma pieniądze na utrzymanie, nawet nie jakieś wielkie.
Każdy ma dość i myśli o opuszczeniu tego bagna.
Kupi sobie chatę w Kostaryce, Ekwadorze, albo jakichś Indiach, i będzie się śmiał, w najgorszym razie żyjąc ze zgromadzonych pieniędzy.

Tych cwaniaków z dojnej zmiany trzeba postawić przed sądem przywracając uprzednio karę śmierci.

Bo w Polsce nie da się już więcej ściągnąć pieniędzy przez podwyższanie i narzucanie podatków.
Jedynie ich radykalna obniżka może spowodować wzrost dochodów budżetowych.
Np. wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 24 tys. zł, zmniejszenie VATu do 15%, obniżenie składek ZUS max. do 1000 zł miesięcznie i to tylko w przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku.

Ale nikt tego nie zrobi, bo skończyłyby się emerytury czerwonych, mundurowych i styropianowych świń, żerowiska i przywileje biurokracji i przyjaciół królika.

W zamian wykończą Polskę dosłownie.
Będzie taki kryzys, że lasy państwowe i ziemia rolna, z których Polak nie może kupić nawet 40 arów, pójdą za długi po 100 zł za hektar i to jeszcze na raty.
Już to przerabialiśmy w 1989-90 roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~marek

2000 brutto -> netto 72,95%
20000 brutto - > netto 70,01 %

nie gadaj Pan głupot

! Odpowiedz
3 13 ~Daffa

W tym miesiacu wplacam kilkanascie tysi za prace siedem dni w tygodniu, bez urlopu tygodniowego od 5 lat. To co udalo sie odlozyc zainwestowalem w nowa firme, ktora dalej potrzebuje zastrzyku gotowki, ale juz daje prace innym. A tu slysze, ze im ciagle malo, a ja to bogacz., Panie Morawiecki do Pana pytanie jak ten pomysl ma sie do oszczedzania i budowania polskiego kapitalu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~qaz

No dobra, panie ministrze, to ile tej podwyzki na te 500+?

! Odpowiedz
2 12 ~wega

Te tępaki uważają, że wszystkim płaci się za darmo, tak jak im. To dlatego trzeba płacić PROCENTOWO więcej, gdy zarabia się więcej ?

! Odpowiedz
6 33 ~Karol

Kruwa mać. Płacę co miesiąc prawie 7 tysięcy podatków. Ponad 40% tego co zarabiam! To jest niby to mało? Ilu "najuboższych" musi się na taką kwotę zrzucić. Niech mi nikt nie mówi, że to jest mniej! Całe szczęście, że już jestem w trakcie załatwiania przeprowadzki mojej firmy do Czech i za jakiś czas będę miał w dpuie bolszewickie zapędy PiS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~Wiesiek

Mam nadzieje, ze Twoim śladem pójdą inni przedsiębiorcy i pokażecie rządowi figę z makiem. Jako osoba pracująca na etacie wcale się temu nie dziwie, przecież każdy chce mieć więcej w kieszeni. Problem tylko polega na tym, ze długoterminowo stracimy na tym wszyscy.

! Odpowiedz
3 21 ~Jasnowidzacy

Przekraczając 120 tys. płacę i tak więcej niż w progu poniżej 85 tys. czyli wg stawki 18%.
Dla ciężko kapujących mózgownic - tak, NETTO dostaję mniej niż w niższej stawce podatkowej, nawet mimo zwolnienia ze składki emerytalnej. Więc płacę więcej czy mniej?

Jesteś kłamcą i oszustem panie Kowalczyk - jak każdy polityk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~Bywalec

Tak wygląda propaganda... Ludzie uwierzą we wszystko co im się powie. Chyba, że Kowalczyk miał na myśli osoby na kontrakcie (działalności gospodarczej) - ale tam przecież płacą zaniżony ZUS i nie przekraczają maksa...

! Odpowiedz
3 20 ~Mel

Dziwi mnie fakt że nikt nie wspomniał o tym że od 85.528zł/rok wpada się w 2 próg podatkowy 32%. Nawet kiedy innych składowych się nie płaci to i tak wychodzi dużo więcej procentowo niż od mniejszej pensji, nie wypominając nawet o wyliczeniach kwotowych.

! Odpowiedz
3 25 ~jojo

"Obecnie jest podatek regresywny, w tej chwili najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy" - to są BREDNIE MATEMATYKA KOWALCZYKA. Udowadnia, że procent z większej liczby to jest mniejsza wartość, niż ten sam procent z mniejszej liczby. To polski kandydat do ANTYNOBLA.

! Odpowiedz
1 3 ~mhm

Nawet do Antynobla to za niski poziom... Teraz np. VW dostał za te oszustwa podczas testów silników, ale to jednak wymagało inwencji, opracowania algorytmu rozpoznawania, że to akurat test i trzeba się przełączyć w inny tryb... A Kowalczyk prostacko twierdzi, że czarne jest białe, a białe jest czarne...

! Odpowiedz
4 12 ~cv

Kiedy przedsiębiorcy zapłacą pełny ZUS wg PIT.
Kiedy ZUS zaczną płacić sędziowie i prokuratorzy?

! Odpowiedz
0 5 ~jaja

zapłacą pełny zus od PIT jak Ci kaktus na ręce wyrośnie. Jak ktoś potrafi zarabiać to kraj nie ma większego znaczenia. Do dyspozycji prawie cała Europa, albo najprościej firma na Słowacji/Czechach a działać dalej można w całej Europie w tym w Polsce

i tyle będą mieli z t tych ich podatków. Poświęciłem 18 lat dorosłego życia na rozwinięcie firmy, gdyby zliczyć godziny i zamienić na etat to pewnie już bym był na emeryturze, gdyby zliczyć wszystkie problemy i wyzwania to można by 100 ludzi obdzielić i jak teraz dowalą wysokie podatki i ZUSy od całości (nie patrząc np.: że faktury niezapłacone, że trzeba inwestować, że błąd pracownika na 50000 ja muszę pokryć a on co najwyżej 3 krotność wynagrodzenia itp)
to z wielką przyjemnością zmienię ten chory kraj na inny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~za_wasze

1000zł co miesiąc z 500+ :)

! Odpowiedz
4 17 ~MarksKarol

Socjalizm = Wyższe podatki. A wszystko to w imię braterskiej równości i sprawiedliwości.

! Odpowiedz
14 6 ~Janusz

Rzad realizuje wole Suwerena i skowyt lewactwa i targowicy tego nie zmieni.
Brawo PBS, brawo PAD, brawo Naczelnik Panstwa!

! Odpowiedz
2 10 ~azet

Janusz. I wszystko jasne

! Odpowiedz
2 12 ~qwerty

I to matematyk Kowalczyk plecie takie brednie ??? Do kogo mówi, do hołoty niepiśmiennej ?Od kiedy 18% z 1000zł to jest mniej niż 18% z 2000zł ?
A sprawiedliwość "społeczna" prowadzi do złodziejstwa i dyskryminacji, w odróżnieniu od sprawiedliwości. To pojęcie powstało w chorych głowach lewaków, którzy chcieli przyciągnąć do siebie biedotę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~qwerty-cd

Oczywiście miało byc 18% z 10000zł

! Odpowiedz
5 15 ~last_starfighter

"w tej chwili najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy" - rozumiem, że te słowa p. Kowalczyk kieruje do "wykształconego" elektoratu. Dla mnie powiedzmy 10% od 100 tyś. to nadal więcej niż 10% od 10 tyś.

! Odpowiedz
3 4 ~qwerty

I to matematyk Kowalczyk plecie takie brednie ??? Do kogo mówi, do hołoty niepiśmiennej ?Od kiedy 18% z 1000zł to jest mniej niż 18% z 2000zł ?
A sprawiedliwość "społeczna" prowadzi do złodziejstwa i dyskryminacji, w odróżnieniu od sprawiedliwości.

! Odpowiedz
5 2 ~pantofelek odpowiada ~qwerty

Mówił o zusie ,odpłatność liniowa jest do pewenej kwoty ,powyżej której nie płaci się zusu w ogóle .
A robole dalej muszą zapierdzielać.
Raczej tak nie powinno być .
Poza tym trzeba poczekąc na jakiekolwiek konkrety .

! Odpowiedz
0 4 ~mhm odpowiada ~pantofelek

Bo składka emerytalna była, wedle obietnic, powiązana z wysokością emerytury (dokładniej: na wysokość emerytury ma mieć wpływ suma składek emerytalnych oraz okres przez jaki będzie wypłacana, w każdym razie, większa składka to większa emerytura). Ponieważ istnieje limit maksymalnej emerytury, to wprowadzono też limit składki emerytalnej.

A teraz twierdzą, że jednak wysokość emerytury nie będzie zależna od wpłaconych składek.

Ale nie cieszcie się wy, którzy średnio zarabiacie — to zapowiedź tego, że progonzy waszych emerytur z ZUS też są g... warte, skończy się na tym, że wszyscy dostaną minimalne (co zresztą już dawno przewidziałem).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~abcd

Nie wiem dlaczego rząd ciągle używa określenie "danina" na określenie tej opłaty. Chyba nie wiedzą co to jest danina i że to określenie ma negatywne konotacje i sugeruje "pańszczyzne" czy "trybut"?a

> Danina (trybut) – świadczenie o charakterze przymusowym, funkcjonujące w starożytności oraz średniowieczu, uiszczane monarsze przez poddanych lub władcy silniejszemu przez władcę słabszego. W przypadku chłopów zastąpiona przez pańszczyznę lub czynsz[1].

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~optymista

Bo to jest danina. Prace nad przywróceniem pańszczyzny trwają w podkomisjach.

! Odpowiedz
7 12 ~Mewa

Kłamstwo. Zarabiam 7 srednich i place klika razy tyle co ci co maja srednio. Podatek liniowy to jedyne uczciwe rozwiazanie nie zabijajace chceci do dzialania

! Odpowiedz
15 6 ~zapytam

No i na co Ci tyle pieniędzy? Wydasz je wszystkie za życia, czy będziesz składowała?
Taki problem podzielić się nadwyżkami z cięzko pracującymi na Twój dobrobyt Polakami?

! Odpowiedz
3 14 ~azet odpowiada ~zapytam

Kuj ci do cudzych pieniędzy złodzieju

! Odpowiedz
5 4 ~jaja odpowiada ~zapytam

Zapytam, Masz miskę ryżu dziennie? na co Ci więcej, resztę oddaj innym, którzy ciężko pracują na Twój dobrobyt.

! Odpowiedz
0 0 ~gornikzwiazkowy

1000 pln za noc , gratuluję .

! Odpowiedz
7 26 ~ewqa

Kto z wysoko wykwalifikowanyych specjalistów będzie pracował w tym kraju, jak ich wysoko opodatkujecie? Teraz ktoś kto zarabia 10000zł płaci 50% ZUS+PIT swój i pracodawcy. Ma płacić wiecej? To ucieknie, wróżka zebuszka wam do emerytur dołoży.

! Odpowiedz
0 0 ~BANDERszenko

zobacz jakie podatki płaci sie w GB .Tam stawka 45% to żaden problem a w POLSCE krezusi płaczą .
Teraz jest dywizja emerytów 45-55 letnich z emeryturka 5 10 czy 20 tysięcy na która nie zrzucili sie nawet ani jotę.

! Odpowiedz
6 34 ~MIKI

Zaczyna się majstrowanie przy podatkach. 120 000 pln, (10 000 pln miesięcznie) to dla tych komunistów wielkie pieniądze. Niestety,jesteśmy i będziemy krajem wyrobników i biedaków jeżdżących po świecie, aby czegoś się dorobić.

! Odpowiedz
7 20 ~mms

Jak pozwalniam ludzi i zawieszę działalność tak będzie. Będę mniej płacił niż najbiedniejsi. Kowalczyk ma rację ;-)

! Odpowiedz
5 26 ~noi

Propagandowe brednie. Nie płacą mniej. To, że składka emerytalna jest ograniczona wynika z ucieczki systemu emerytalnego przed bardzo wysokimi emeryturami, które musiałby wypłacać co przy przejadaniu wpłacanych do ZUS środków wysadziłoby ZUS w kosmos. Dlatego postawiony jest limit 30 krotności o ile pamiętam. Pytanie teraz przy ujednoliceniu jaką emeruturę dostaną ludzie, którzy obecnie 30 krotność przekraczają...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~mhm

W końcu wszyscy dostaną najwyżej minimalną...

! Odpowiedz
1 0 ~66

bredzisz

! Odpowiedz
3 17 ~hamak_PISlamisty

Niech REBELIANCI pracują na mnie, a ja spokojnie będę z "większością" wypoczywał.

Absolutnie jasne jest dla mnie, że demokracja i wzrost gospodarczy są zagrożone w momencie, gdy 50 proc. populacji to beneficjenci świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji grupa ta ma doskonały powód, by nie dążyć do żadnych zmian, nawet pomimo faktu, iż dla społeczności ogółem - w tym również dla osób żyjących z zasiłków - takie rozwiązanie to czysta strata netto!

Moim zdaniem demokracja jest najsłabsza wówczas, gdy społeczeństwo staje się bierne, a głosowanie za utrzymaniem status quo staje się normą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~oburzony

skandal skandal kto ich uczy matematyki ; płacą mniej procentowo ? mniej kwotowo ? czy coś wiecej otrzymuja w zamian od zus?

! Odpowiedz
1 8 ~erw

ja nic nie otrzymuję bo pracuję i jak chcę pójść do lekarza na NFZ to nie mam jak. Jak bym nie pracowal to bym mógł chodzić.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl