Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie

Proponowana kwota wolna od podatku handlowego to kwota do 1,5 mln zł przychodu/m-c. Proponowane stawki podatku wynoszą: 0,4 proc. dla nadwyżki w przedziale 1,5-17 mln zł; 0,8 proc. dla 17-170 mln zł oraz 1,4 proc. dla przychodu powyżej 170 mln zł - poinformował w środę Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że możliwy jest drugi wariant z podatkiem liniowym i kwotą wolną 17 mln zł.

Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie
Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Nasze propozycje stawek podatków byłyby: kwota wolna podatku to 1,5 mln zł miesięcznie. Od 1,5 mln zł do 17 mln zł 0,4 proc., 17-170 mln zł to 0,8 proc. i 1,4 proc. ponad 170 mln zł" - powiedział w środę Kowalczyk.

Dodał, że są to założenia do projektu, a nie projekt.

"Dziś przedstawiamy propozycje, ale z pewną świadomością nie publikowaliśmy tego, bo to nie jest ostateczny projekt rządowy" - powiedział.

Kowalczyk poinformował również, że handel w soboty i niedziele opodatkowany miałby być tak, jak w pozostałych dniach tygodnia.

"Rozważamy też wariant drugi, jeśli będzie zdecydowana większość popierająca drugi wariant, żeby go przyjąć. Drugi to taki: 17 mln zł obrotu kwota wolna i 0,9 proc. stawki liniowej" - dodał.

Minister poinformował, że mają być brane pod uwagę "powiązania kapitałowe".

"Odchodzimy od szerokiej definicji franczyzy, która była wcześniej bardzo szeroka, obejmująca wszystko. Tu nie będzie takiej definicji franczyzy, jeśli już - to tylko powiązania kapitałowe, czyli - gdy duży właściciel jest właścicielem bądź współwłaścicielem sklepu" - powiedział Kowalczyk.

Wyłączenia z podatku dotyczyć mają sprzedaży m.in. gazu i wody dostarczanych do konsumentów, ON przeznaczonego do celów opałowych, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, a także towarów zbywanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych.

Z dokumentu przedstawiającego założenia do projektu ustawy wynika, że podatek miałby wejść w życie 1 lipca 2016 r.

Zgodnie z wcześniejszym projektem ustawy z 2 lutego, podatek od sprzedaży detalicznej miał być podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu 300 mln zł oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł. Ponadto wyższe stawki podatku miały obowiązywać od przychodu osiągniętego w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Dla przychodu do wysokości 300 mln zł w tym miesiącu stawka podatku miałaby wynosić 1,3 proc., natomiast dla nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł - 1,9 proc.

Projekt przewidywał przedmiotowe zwolnienie podatkowe - podatnicy, których obrót nie przekroczy w miesiącu 1,5 mln zł, będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych. Zgodnie z projektem, w przypadku sieci handlowych podatek miał być obliczany, pobierany i wpłacany przez franczyzodawców.

Kowalczyk: Wielce prawdopodobne, że rząd ostatecznie zaproponuje liniową stawkę podatku handlowego

Jest wielce prawdopodobne, że rząd ostatecznie zaproponuje do prac parlamentarnych wersję podatku handlowego z liniową stawką podatkową - powiedział Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że w obu przedstawionych wariantach wpływy do budżetu w 2016 r. będą zbliżone do 1 mld zł.

"Nie chcę mówić na 100 proc., ale wielce prawdopodobne, że będzie to wariant z podatkiem liniowym" - powiedział w środę w trakcie spotkania konsultacyjnego z przedstawicielami branży Kowalczyk.

"Na razie są obydwa warianty. Ale widzieliśmy, że zdecydowana większość opowiadała się za liniowym. Prawdopodobnie to zaproponujemy (do prac parlamentarnych - PAP)" - dodał w późniejszej rozmowie z dziennikarzami.

Na pytanie, czy oba warianty są zbliżone w kontekście wpływów do budżetu, Kowalczyk powiedział: "Tak. Różnica jest na poziomie 100 mln zł".

"Jeśli uda się wprowadzić podatek od lipca to będzie ok. 1 mld zł w tym roku" - dodał.

(PAP)

nik/ asa/ ana/ sar/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 7 ~Alex

Za chwile się okaże, że przy marży w granicach 1% bardziej się będzie opłacało zamykać sklepy pod koniec miesiąca.

! Odpowiedz
11 20 ~TK

Pod płaszczykiem propagandy walki ze "złym kapitalistom" jak przystało na bolszewicką partię, sekta wprowadza zwyczajny kolejny podatek, za który zapłacimy wszyscy.Identyczny efekt mamy już po wprowadzeniu podatku bankowego.

! Odpowiedz
4 0 ~PIEKORZ_Z_OLKUSZA

nie zauważyłem.

! Odpowiedz
6 9 ~tarcza

Podatek bankowy jest od dawna w większości państw Zach. Europy, co do padatku handlowego sprawdźcie jaki dochód ma np. Auchan lub Biedronki, warto też poczytać ile te sieci wyprowadzają pieniędzy z Polski, ten nieco ponad 1% to jest śmiech

! Odpowiedz
5 5 ~silvio_gesell

W USA podatek handlowy (sales tax) to około 1/3 dochodów budżetowych. Lepiej prosperują jednak stany, które mają wyższy podatek od nieruchomości.

! Odpowiedz
2 14 ~Poatnik

smutne ... nie wolno wierzyć żadnemu urzędnikowi i politykowi

! Odpowiedz
2 8 ~Rooo

żadnej kwoty wolnej
Ten podatek powinien być odliczany od podatku dochodowego. Zapłacili by go tylko ci co unikają płacenia podatku dochodowego taki był cel.

! Odpowiedz
6 20 ~Krolik

Zwykla podwyzka vat w praktyce a ile kombinacji. Sekta i tak lyka wszystko a rozumnych ludzi nie nabiora wiec po co szopka... Propaganda i tyle a placa wszyscy

! Odpowiedz
1 7 ~abc

Planowane wpływy z tego podatku to około 1,5% wpływów z VAT, czyli, posługując się metodologią ignorującą krzywą Laffera, wystarczyłoby podnieść stawkę VAT o 0,25% pp. Czyli z 5% do 5,25%, z 8 do 8,25% i z 23% do 23,25%.

! Odpowiedz
13 16 ~sgbfd

PIS zaczyna rządy od podwyżki podatków. Robi to samo co PO. Kłamliwe me....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.