Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie

Proponowana kwota wolna od podatku handlowego to kwota do 1,5 mln zł przychodu/m-c. Proponowane stawki podatku wynoszą: 0,4 proc. dla nadwyżki w przedziale 1,5-17 mln zł; 0,8 proc. dla 17-170 mln zł oraz 1,4 proc. dla przychodu powyżej 170 mln zł - poinformował w środę Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że możliwy jest drugi wariant z podatkiem liniowym i kwotą wolną 17 mln zł.

Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie
Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Nasze propozycje stawek podatków byłyby: kwota wolna podatku to 1,5 mln zł miesięcznie. Od 1,5 mln zł do 17 mln zł 0,4 proc., 17-170 mln zł to 0,8 proc. i 1,4 proc. ponad 170 mln zł" - powiedział w środę Kowalczyk.

Dodał, że są to założenia do projektu, a nie projekt.

"Dziś przedstawiamy propozycje, ale z pewną świadomością nie publikowaliśmy tego, bo to nie jest ostateczny projekt rządowy" - powiedział.

Kowalczyk poinformował również, że handel w soboty i niedziele opodatkowany miałby być tak, jak w pozostałych dniach tygodnia.

"Rozważamy też wariant drugi, jeśli będzie zdecydowana większość popierająca drugi wariant, żeby go przyjąć. Drugi to taki: 17 mln zł obrotu kwota wolna i 0,9 proc. stawki liniowej" - dodał.

Minister poinformował, że mają być brane pod uwagę "powiązania kapitałowe".

"Odchodzimy od szerokiej definicji franczyzy, która była wcześniej bardzo szeroka, obejmująca wszystko. Tu nie będzie takiej definicji franczyzy, jeśli już - to tylko powiązania kapitałowe, czyli - gdy duży właściciel jest właścicielem bądź współwłaścicielem sklepu" - powiedział Kowalczyk.

Wyłączenia z podatku dotyczyć mają sprzedaży m.in. gazu i wody dostarczanych do konsumentów, ON przeznaczonego do celów opałowych, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, a także towarów zbywanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych.

Z dokumentu przedstawiającego założenia do projektu ustawy wynika, że podatek miałby wejść w życie 1 lipca 2016 r.

Zgodnie z wcześniejszym projektem ustawy z 2 lutego, podatek od sprzedaży detalicznej miał być podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu 300 mln zł oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł. Ponadto wyższe stawki podatku miały obowiązywać od przychodu osiągniętego w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Dla przychodu do wysokości 300 mln zł w tym miesiącu stawka podatku miałaby wynosić 1,3 proc., natomiast dla nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł - 1,9 proc.

Projekt przewidywał przedmiotowe zwolnienie podatkowe - podatnicy, których obrót nie przekroczy w miesiącu 1,5 mln zł, będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych. Zgodnie z projektem, w przypadku sieci handlowych podatek miał być obliczany, pobierany i wpłacany przez franczyzodawców.

Kowalczyk: Wielce prawdopodobne, że rząd ostatecznie zaproponuje liniową stawkę podatku handlowego

Jest wielce prawdopodobne, że rząd ostatecznie zaproponuje do prac parlamentarnych wersję podatku handlowego z liniową stawką podatkową - powiedział Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że w obu przedstawionych wariantach wpływy do budżetu w 2016 r. będą zbliżone do 1 mld zł.

"Nie chcę mówić na 100 proc., ale wielce prawdopodobne, że będzie to wariant z podatkiem liniowym" - powiedział w środę w trakcie spotkania konsultacyjnego z przedstawicielami branży Kowalczyk.

"Na razie są obydwa warianty. Ale widzieliśmy, że zdecydowana większość opowiadała się za liniowym. Prawdopodobnie to zaproponujemy (do prac parlamentarnych - PAP)" - dodał w późniejszej rozmowie z dziennikarzami.

Na pytanie, czy oba warianty są zbliżone w kontekście wpływów do budżetu, Kowalczyk powiedział: "Tak. Różnica jest na poziomie 100 mln zł".

"Jeśli uda się wprowadzić podatek od lipca to będzie ok. 1 mld zł w tym roku" - dodał.

(PAP)

nik/ asa/ ana/ sar/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~silvio_gesell

Wystarczy przeczytać Adama Smitha, Miltona Friedmana, Winstona Churchilla, Henry Georga żeby wiedzieć, że jedyny słuszny podatek to LVT, czyli od wartości samej ziemi, bez budynków i innych ulepszeń będących dziełem człowieka. Ta pierwotna wartość ziemi (skapitalizowana renta gruntowa) rośnie w wyniku pracy okolicznej wspólnoty, a nigdy w wyniku pracy właściciela - jednak to on czerpie wszystkie korzyści. Zamiast opodatkowywać pracę należy opodatkować rentierstwo - czyli właśnie podnajem przestrzeni handlowej przez zagraniczne hipermarkety korzystające z infrastruktury utrzymywanej z naszych podatków.


http://www.magiel.waw.pl/2013/11/aktualnosci/polityka-i-gospodarka/podatek-dobry-na-wszystko/
http://slib.pl/pl/publikacje/geolibertarianizm/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~robertjak

tyle czasu upłynęło od wyborów a ci dalej debatują a pieniądze uciekają . Szli do wyborów z gotowymi już ustawami i co i dalej jak było tak jest . Nie macie jaj by to zmienić no ale cóż jak we własnym życiu jesteście nieudacznikami

! Odpowiedz
0 3 ~Jasko

Obiecywali opodatkować dla programu 500+ sklepy wielkopowierzchniowe, tak aby przy okazji rodzimy handel (niestety "małopowierzchniowy" i rozdrobniony) zwiększył swoją konkurencyjność. Do dudy z takimi obiecankami, w handlu płacić będą niemal wszyscy, co musi przełożyć się na przerzucanie tych dodatkowych kosztów na klienta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~otco

Wykonczyc wszystkie duże sklepy. Maja być male i polskie. A potem kartki na cukier i kielbase zwyczajna. Oto strategia gospodarcza PiS.

! Odpowiedz
2 8 ~Adres

Ah, jaki to mędrek!. Zabrał się pracownik wychowany na PRLowskim socjalu, do walki z kapitalistyczną machiną. Powodzenia hahahah.

! Odpowiedz
2 31 ~KURSKI_z_dnaPL

Czy PIS przetrwa u władzy do końca II kw. 2016 r.

NIE - zielona łapka
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Czy PIS przetrwa u władzy do końca III kw. 2016 r.

NIE - czerwona łapka

! Odpowiedz
6 9 ~anonim

A dlaczego miałby nie przetrwać?

! Odpowiedz
0 10 ~widłyCHŁOPA odpowiada ~anonim

uszczęśliwieni rolnicy ich wypiepszą

w ramach ochrony gruntów rolnych

! Odpowiedz
3 2 ~LinuxMint_17_3_User

Politycy wyglądają najlepiej, gdy są zawieszeni na latarnię!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.