Kowalczyk: Będzie ustawa o opodatkowaniu pracowników sezonowych

Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rząd przyjmie do końca tego roku - mówi PAP szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który koordynuje prace nad projektem.

(fot. P. Tracz / Kancelaria Premiera)

"Koordynuję prace nad nowym rozwiązaniem dot. opodatkowania pracowników sezonowych. Sprawa dotyczy setek tysięcy ludzi. Celem jest to, by szczególnie rolnicy mogli legalnie zatrudniać takich pracowników, płacąc niewielki podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie" - wyjaśnił minister Kowalczyk.

Jak tłumaczył, "to taki prosty ryczałtowy system, dzięki któremu zabezpieczymy też zatrudniających - na okoliczność wypadku pracownika etc.".

Zapytany, czy regulacje te będą obowiązywać już od przyszłego sezonu letniego odpowiedział, że "zapewne tak". "Z pracami legislacyjnymi startujemy zaraz po wakacjach, jest zgoda wszystkich stron - MR, MF, MRPiPS, MRiRW - na takie rozwiązanie. Chciałbym, aby rząd przyjął ten projekt do końca roku" - wskazał minister Kowalczyk.

Jak podkreślił, "przy okazji rozwiązujemy problem rejestracji pracowników z zagranicy, co jest ważne również dla bezpieczeństwa państwa". Na pytanie, czy rząd dysponuje statystykami pokazującymi skalę tego zjawiska, odpowiedział: "Mamy statystki dot. wydanych zgód na wjazd - jest ich ponad milion. Nie wiemy natomiast, ile osób wjechało, ile pracuje".

Pytany o kontrowersje wokół sprowadzania do Polski pracowników z Ukrainy, minister Kowalczyk odpowiedział, że "jeśli są braki na rynku pracy i uzupełniają je pracownicy z zewnątrz, to nie jest źle". "Obecnie w budownictwie jest ogromny kryzys, jeśli chodzi o pracowników. Spotykam się z przedstawicielami wielu firm i bardzo się na to skarżą. Budownictwo w tej chwili bardzo ruszyło. Inwestorzy wręcz szukają firm budowalnych, które by chciały wystartować w przetargu" - przekonywał szef SKRM.

Na uwagę, że z drugiej strony Polacy ciągle jeszcze wyjeżdżają do pracy na Zachód, wskazał: "Jesteśmy za tym, by wynagrodzenia w Polsce systematycznie rosły i to będzie wymuszane - tak przez płacę minimalną, jak przez rynek. Dopóki jednak pod tym względem nie dogonimy Zachodu, to zawsze będzie tak, że ktoś będzie wyjeżdżał po lepszy zarobek. Wzrost zarobków w naszym kraju nie nastąpi od razu, lecz ewolucyjnie. Płace u nas rosną szybciej niż na Zachodzie, ale trochę czasu minie, zanim wyrównamy ich poziom".

"Powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT to nie jest decyzja na dziś"

Powołanie sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT "to nie jest decyzja na dziś; postępowanie komisji ds. Amber Gold musi nabrać kształtu" - mówi Kowalczyk. Generalnie utworzenie komisji uważa on jednak za "warte zrobienia".

"Powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT-u dałoby obraz mechanizmu tego zjawiska. Myślę, że jest to warte zrobienia. Skandaliczne jest bowiem to, że ktoś udawał, iż nie widzi jak dużo VAT-u się wyłudza. Np. pakiet paliwowy - nasi poprzednicy obserwowali, że z roku na rok sprzedaż paliw maleje, to znaczy, że akceptowali złodziejstwo" - powiedział Kowalczyk, pytany czy popiera powołanie takiej komisji.

Jednocześnie ocenił jednak, że "jest to trudna komisja". "Mam obawy, że będzie to bardzo specjalistyczna komisja i niewiele osób zrozumie te skomplikowane mechanizmy" - przyznał.

Na pytanie, czy możemy się więc spodziewać decyzji politycznej ws. powołania tej komisji, minister Kowalczyk odpowiedział: "To nie jest decyzja na dziś. Postępowanie komisji ds. Amber Gold musi nabrać kształtu. Poza tym jeszcze nie wprowadziliśmy wszystkich mechanizmów uszczelniających VAT. Nie chciałbym powiedzieć, że to jest początek drogi, jeśli chodzi o uszczelnianie VAT, ale na pewno nie koniec. Dobrze by było zrobić to przed powołaniem komisji".

Klub Kukiz'15 zapowiada złożenie w Sejmie wniosku o powołanie komisji śledczej, która zajmie się problemem wyłudzeń podatku VAT.

Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski w niedawnej rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że z powodu luki VAT-owskiej budżet tracił rocznie nawet do 40 mld zł. W latach 2008-15 łączna strata może więc sięgać nawet ok. 320 mld zł.

Do zakresu działań komisji należałoby - według niego - "zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań oraz ustalenia ewentualnych zaniedbań czy zaniechań, które umożliwiły doprowadzenie do znaczącego obniżenia wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego od roku 2007". Chodziłoby o działania lub zaniechania takich urzędników jak członkowie rządu, a zwłaszcza ministrowie finansów z lat 2007-17, prezes NBP, prezes NIK, urzędnicy skarbowi różnych szczebli, prokurator generalny, szefowie ABW, CBA oraz komendant główny policji.

Sonia Sobczyk (PAP)

son/ maro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 luckow

W tym roku pracownicy mieli pracować miesiąc. Rolnik zarejestrował poświęcając swój czas
a oni pracowali : jeden 3 dni drugi 5 a inni podobnie. No to jak będzie z tym podatkiem ?

! Odpowiedz
1 13 czadfad

Dajcie sobie spokój z uchwalaniem czegoś takiego i tak żaden rolnik nie będzie tego płacił.

! Odpowiedz
3 26 polityk_przy_korycie

Tylko brakuje zeby babcie sprzedajaca jagody opodatkowac + kasa fiskalna na szyi.

! Odpowiedz
12 5 mhm

Oczywiście że brakuje, ja nawet wykonując małe zlecenie na kilkaset zł na umowę o dzieło podatek płacę; na jagodach da sie zarobić całkiem duże pieniądze, dlaczego mają być nieopodatkowane?

Potrafisz wytłumaczyć, dlaczego ja od każdej złotówki podatek mam płacić, a „babcia sprzedająca jagody” nie?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 20 nostromo25

"Dzieki podatkowi rolnicy beda mogli zatrudniac legalnie, zabezpieczeni tez zostana pracownicy..."

Coz my bysmy poczeli bez tych podatkow....

! Odpowiedz
1 8 niepelnosprawny_org

na czarno bedzie pracowac wiecej, proponuję do 200 max, 300 to se w wielu przypadkach niepłaca, gdy mało jest pracy, mało płatna...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.