REKLAMA

Kotecki: Stopy nadal powinny być podnoszone z powodu wciąż rosnącej inflacji

2022-05-16 18:42
publikacja
2022-05-16 18:42
Kotecki: Stopy nadal powinny być podnoszone z powodu wciąż rosnącej inflacji
Kotecki: Stopy nadal powinny być podnoszone z powodu wciąż rosnącej inflacji
/ Europejski Kongres Finansowy

Bardzo wysoka i nadal rosnąca inflacja powoduje, że stopy procentowe powinny nadal być podnoszone - ocenia Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Według Koteckiego inflacja w ujęciu rok do roku może wzrosnąć jeszcze o maksymalnie 3 pkt. proc.

"Niestety jest tak, że inflacja jest bardzo wysoka i chyba jeszcze rosnąca, a stopy procentowe są niższe (...), mamy tzw. ujemne realne stopy proc. To znaczy, że podnoszenie stóp powinno chyba jeszcze jakiś czas trwać. Nie chce mówić jakimi krokami, czy wolniej, czy szybciej, ostatnie podwyżki były nierówne (...) No ale stopa jest na poziomie 5,25 proc. w porównaniu z inflacją na poziomie ponad 12 proc. - wygląda na to, że jeszcze jest miejsce na kolejne podwyżki" - powiedział Kotecki w radiu RMF FM.

Kotecki ocenił, że inflacja może być jeszcze wyższa maksymalnie o około 3 pkt. proc.

"Na dzień dzisiejszy jesteśmy prawie na maksymalnym poziomie, to jest podręcznikowo galopująca inflacja" - dodał.

Według danych GUS-u ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były wyższe o 2,0 proc.

Ekonomista zwrócił uwagę, że wysoka inflacja objęła większość towarów i usług.

"Inflacja jest wysoka i rozlała się po prawie wszystkich towarach i usługach jakich mogła. To nie jest już tylko benzyna i żywność, ceny 80-90 proc. towarów rosną w tempie szybszym niż dopuszczalny przez tzw. odchylenie od celu inflacyjnego, czyli 3,5 proc." - powiedział.

Członek RPP ocenia, że obecne luzowanie budżetowe rządu będzie powodowało wzrost inflacji.

"Problem jest taki, że od kilku miesięcy podnosimy te stopy, a rząd w tym czasie robi wszystko, by inflacja dalej rosła i jeszcze tłumaczy, że to ma inflację obniżać" - powiedział.

Kotecki uważa, że ogłoszona niedawno przez rząd pomoc dla kredytobiorców jest zakrojona zbyt szeroko.

"Wakacje (kredytowe - PAP) to powinna być kwestia indywidualna klientów z bankami, nie powinno być tak, że każdy może je wziąć. To idzie zbyt szeroko" - ocenił.

Członek RPP zaapelował o spotkanie Rady z nową minister finansów Magdaleną Rzeczkowską.

"Mamy nową minister finansów. Ona w tej chwili przygotowuje nowelizację budżetu na ten rok, zaczynają się prace nad budżetem na 2023. Rada np. nie wie co będzie z tarczą antyinflacyjną, obniżaniem akcyzy i VAT - oficjalnie w lipcu one wygasają" - powiedział. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (17)

dodaj komentarz
wilanow
Stopy procentowe nie powinny być wyższe niż 4%. Od kiedy rzomt przejął politykę pieniężną mamy same porażki. Ciekawe ile będą podnosić - do 25000 upadłości konsumenckich miesięcznie czy do 10 000?
Przecież RPP może także zwiększyć rezerwy przymusowe banków do 30% : )
koperytko
ja to rozumiem - człowiek wielkiej wiary - stopy o 1% wiecej i wyrosnie dodatkowo 100mln ton pszenicy, stopy 0,5% up i Polska pod Sejmem znajdzie pokłady gazu, kolejne 0,5% i z kranu poleci ropa, przy 2% przy.głupy z PE dostana olsnienia i zlikwiduja opłaty CO2. człowiek cudotwórca - takich potrzeba na tym stanowisku
zoomek
najlepiej okraść oszczędzających nie podnosząc stóp przy galopującej inflacji
właściwie taki jest plan banksterów - masz ujemne realne stopy
koperytko odpowiada zoomek
idź z takimi wyłuszczeniami do wszystkich krajów rozwinietych. NIGDY standardem nie jest utrzymywanie stóp powyzej inflacji, bo to dusi rozwój gospodarczy. ....ale żeby to zrozumiec nie można byc tę.pym lemingiem
W strefie EURO stopy n poziomie ZERA, \Szwajacaria ujemne, Norwegia Dania Wielka brytania USa okoł 1%. Jak to skomentujesz ?
bha
Cóż...Finansjerze w to gra. A kiedy inflacja zacznie NIBY spadać ???,na święty nigdy ? Krótkowidztwo nic więcej niestety kosztem dociskania pasa niewinnym 2 milionom osób złapanym na sznurek uzależnienia finansowego niestety narastającemu już od dawna skrajnemu materializmowi garstki na szczytach a z tego i obecnej INFLACJI ZACHŁANNOŚCI Cóż...Finansjerze w to gra. A kiedy inflacja zacznie NIBY spadać ???,na święty nigdy ? Krótkowidztwo nic więcej niestety kosztem dociskania pasa niewinnym 2 milionom osób złapanym na sznurek uzależnienia finansowego niestety narastającemu już od dawna skrajnemu materializmowi garstki na szczytach a z tego i obecnej INFLACJI ZACHŁANNOŚCI bez umiaru która sama z księżyca nie spadła !!!!!.
jaszczura
na siłę im zły bankster forsę wciskał - przestań już ten makaron
5th_element
G... prawda. Jak rzad będzie trwonił nasze pieniądze na social to nawet 10% stopy nie pomogą, a na pewno zabiją kredytobiorców. Trzeba ak najszybcie zebrać nadmiar pieniądza z rynku - po pierwsze zakecić kurek marnotrastwa PISu - fundaje, marketingi, dotacje swoim i tp KONIEC. Po drugie PO ma naprawdę super pomysł aby skierować dla G... prawda. Jak rzad będzie trwonił nasze pieniądze na social to nawet 10% stopy nie pomogą, a na pewno zabiją kredytobiorców. Trzeba ak najszybcie zebrać nadmiar pieniądza z rynku - po pierwsze zakecić kurek marnotrastwa PISu - fundaje, marketingi, dotacje swoim i tp KONIEC. Po drugie PO ma naprawdę super pomysł aby skierować dla ind. klienta obligacje z oprocentowaniem inflacyjnym - ochronią swoje oszczędności a my zablokujemy kasę na koncie.
robi-max
Nie jestem fanem PiS ale jak czytam: "PO ma naprawdę super pomysł..." to rozumiem że jesteś płatnym trolem... PO - zapamiętaj - NIGDY nie miało super pomysłów - BA, oni nie mogą mieć żadnych pomysłów bo to głąby...
jaszczura
Wszystko za późno, ale wcześniej dobra zmiana robiła za Mikołaja. Mleko się wylało.
peluquero
jak poznać amerykańskich agentów wpływu?

To te osoby które zamiast mówić, że FED nie powinien dodrukowywać, a jeśli już dodrukował, to powinien maksymalnie jak najszybciej ściągnąć podaż, przed powstaniem strukturalnej inflacji - mówią: "podnośmy stopy" - co równoznaczne jest z zaciągnięciem przez gospodarkę ręcznego,
jak poznać amerykańskich agentów wpływu?

To te osoby które zamiast mówić, że FED nie powinien dodrukowywać, a jeśli już dodrukował, to powinien maksymalnie jak najszybciej ściągnąć podaż, przed powstaniem strukturalnej inflacji - mówią: "podnośmy stopy" - co równoznaczne jest z zaciągnięciem przez gospodarkę ręcznego, z powodów na które nie mamy wielkiego wpływu, ponieważ źródło jest globalne i leży za oceanem

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki