REKLAMA

Kotecki: Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja

2022-01-25 12:56, akt.2022-01-25 14:28
publikacja
2022-01-25 12:56
aktualizacja
2022-01-25 14:28
Kotecki: Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja
Kotecki: Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja
fot. M.Marchlewska-Wilczak / / Senat RP

Pierwszym zadaniem nowej RPP będzie okiełznanie presji popytowej, która przeradza się także w presję kosztową - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Ludwik Kotecki.

"W krótkim i średnim okresie mamy (...) problem okiełznania presji popytowej, która się zresztą przeradza, częściowo sama, a częściowo przy okazji wprowadzenie Polskiego Ładu, w presję kosztową. To jest pierwsze zadanie dla nowej Rady" - powiedział.

"Teraz mamy sytuację taką, że inflacja jest na poziomie 8-9 proc., a wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale prawdopodobnie był na poziomie blisko 8 proc. rdr, a cały rok zamknie się dynamiką ok. 6 proc. To pokazuje, że mamy pędzącą rozgrzaną gospodarkę, w której nierównowagi narastają, czego efektem jest inflacja. (...) W gospodarce, która ma wzrost potencjalny na poziomie 3-4 proc., to ona jest w nierównowadze" - powiedział.

"Widzimy, że wynagrodzenia przestały rosnąć w tempie 6-8 proc., a teraz rosną w tempie powyżej 11 proc. i prawdopodobnie, to mój szacunek, znowu zobaczymy bardzo wysoką dynamikę wzrostu płac, z tego co się słyszy o podwyżkach wynagrodzeń w przedsiębiorstwach" - dodał.

Kotecki wymienił szereg innych - jego zdaniem - proinflacyjnych czynników, w tym wskazał na rolę kursu walutowego.

"Jest to "Polski ład", KPO, jeżeli kiedyś przyjdą te środki, oczywiście to są też tarcze (antyinflacyjne - PAP), mamy import inflacji z zagranicy, bo mamy słabego złotego. Moim zdaniem spóźniona reakcji polityki monetarnej, jest pytanie o fiscal domiance w polityce pieniężnej, albo po prostu political domiance. Do tego słaba komunikacja, która mogłaby być bezkosztowym instrument zmniejszania oczekiwań inflacyjnych. Także proinflacyjnie działa polityka fiskalna" - powiedział Kotecki.

"Przez ostatnie 2 lata widać, że złoty słabnie, oczywiście przyczyniając się także w jakiejś mierze do inflacji. Wydaje się, że nie wykorzystano możliwości wpływania na ten kurs. De facto wpływanie było w drugą stronę, pamiętamy ingerencje walutowe NBP, które miały osłabiać złotego. Zostawmy to bez komentarza. Na pewno nie było to mocno potrzebne" - dodał.

Zdaniem Koteckiego, w kontekście wzmiankowania w ostatnim czasie przez bank centralny o konieczności dbania o poziom bezrobocia trzeba przypominać jaki dokładnie jest mandat RPP.

"Słyszymy nieraz w wypowiedziach, także prezesa NBP, że są także inne cele polityki pieniężnej i właściwie obniżenie bezrobocia w ostatnich latach wynikało głównie z polityki pieniężnej" - dodał.

Kotecki został w styczniu zaprzysiężony przez Senat na członka RPP i obejmie swoje obowiązki z dniem 26 stycznia. Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na 8 lutego. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (20)

dodaj komentarz
henk54
Facet ma rację, widać od razu że wie o czym mówi, w przeciwieństwie do wielu innych.
Ci poprzednicy to totalni amatorzy. Aż dziwne że PiS w tak dużym zapleczu nie potrafił znaleźć nikogo mądrzejszego.
Choć prezydent Duda jednak potrafił nominować ludzi fachowych. Tylko sejm wybrał patałachów.
darius19
przeciez facet gada z sensem. Mowi w sposob nie w prost o kreowaniu pieniedzy bez pokrycia (dodruk NBP) i transferach socjalnych (rozdawnictwo). Nic nie ma "za darmo"
marok
Wysoki wzrost gospodarczy to wg. tego wyrobnika nierównowaga gospodarcza. Zapewne chciałby stagnacji i zwiększenia bezrobocia , bo u Niemców nie ma kto zbierać szparagów.
Ani słowa się nie zająknął (jeśli to całe jego przemówienie) na temat inflacji na świecie, która podbija ceny w Polsce. Rzeczywista inflacja w Polsce pomniejszona
Wysoki wzrost gospodarczy to wg. tego wyrobnika nierównowaga gospodarcza. Zapewne chciałby stagnacji i zwiększenia bezrobocia , bo u Niemców nie ma kto zbierać szparagów.
Ani słowa się nie zająknął (jeśli to całe jego przemówienie) na temat inflacji na świecie, która podbija ceny w Polsce. Rzeczywista inflacja w Polsce pomniejszona o inflację, która przyszła z zewnątrz wynosi ok 3%, czyli jest w celu inflacyjnym.
Osłabianie gospodarki nadmiernym podwyższaniem stóp procentowych, może jedynie wywołać bezrobocie i pogorszyć sytuację materialną Polaków.
dziadekjarek
Co innego twierdzi NBP
lancealot
Kolejna bzdura.Czego to w tym tvp ciemnemu ludowi nie opowiadaja..
Przecież inflacja bazowa to 5,3% (nie uwzględnia cen żywności i energii)
Skoro całkowita oficjalna to 8,6% to przyjść z zewnątrz mogło 3,3%. Ale w tym są też ceny żywności więc z zewnątrz przyszło max 2%.

lancealot odpowiada lancealot
Czyli ok 6-6,6% inflacji to "zasługa" rządu, RPP i NBP
qonradx
Masz rację, jest wysoki wzrost gospodarczy nie przeczę, za cene jeszcze większej inflacji i jeszcze wiekszego zadłuzenia skabru panstwa - czyli nas wszystkich, bo ktoś te długi za tarcze i kapitaly opiekuncze, barburki i deputaty, 50% podwyzki w samorzadzie będzie musiał w końcu spłacić! To jest ta cała tajemnica "Sukcesu Gospodarczego" Masz rację, jest wysoki wzrost gospodarczy nie przeczę, za cene jeszcze większej inflacji i jeszcze wiekszego zadłuzenia skabru panstwa - czyli nas wszystkich, bo ktoś te długi za tarcze i kapitaly opiekuncze, barburki i deputaty, 50% podwyzki w samorzadzie będzie musiał w końcu spłacić! To jest ta cała tajemnica "Sukcesu Gospodarczego" z ubiegłego roku - Weź kredyt i okradnij ludzi. Nakup wódki, zrób impreze i się wszyscy dobrze bawią! Kac przyjdzie jutro. Tak własnie kolonizatorzy nabywali ziemie od rdzennych Indian. Jeśli zgadzasz się na takie życie na 500+ i dofinansowaniu do wszystkiego, to jestes zwykłym szoszonem który skonczy pijany w rezerwacie razem z resztą indian zapoędzony tam przez kowboi z długimi nosami!
dziki_losos
> problem okiełznania presji popytowej
Ktoś mi powie, jak można okiełznać presję popytową? Eliminując źródło popytu (obywatela)?
lancealot
Ściągając nadmiar pieniądza z rynku. Np wysokimi stopami zachęcającymi do oszczędzania i ograniczającymi kredytowanie.
men24a
Zgadza się wynagrodzenia rosną o 11 % a nawet o 70% dla tych przy korycie+
A ci co walczą z inflacją i nie mają na nic wpływu czyli enbepe tylko 40%.
Ostatnio podali ile pensje urosły w spółkach skarbu państwa, to te 11% musi się zgadzać. Emeryt 5 % przy inflacji 9% a pan Sasin 70 %

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki