REKLAMA

Koszty i niepewność duszą aktywność firm

2022-06-28 06:31
publikacja
2022-06-28 06:31
Koszty i niepewność duszą aktywność firm
Koszty i niepewność duszą aktywność firm
fot. Diego Cerv / / Shutterstock

Obawy co do perspektyw całej gospodarki oraz wysokie koszty to w bieżącej działalności krajowych firm dwie największe bariery, które w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku najmocniej zyskały na znaczeniu — wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych we wtorek przez "DGP".

W nich, jak podaje gazeta, znajdują odbicie problemy trapiące całą gospodarkę: wysoka inflacja, szybko rosnące stopy procentowe, słaby złoty, ale też pogarszające się perspektywy światowej gospodarki oraz to, że Polska jest w bezpośrednim sąsiedztwie wojny Rosji z Ukrainą.

"W ostatnich miesiącach w przemyśle narasta problem popytu na krajowym rynku. Inne branże się na to nie skarżą. Mają za to swoje własne problemy. Jak koszty materiałów, na które narzeka więcej niż trzy czwarte przedstawicieli branży budowlanej. W handlu wciąż dość nisko na liście barier są wysokie odsetki bankowe — ale o ile przed rokiem skarżyła się na to mniej niż co dziesiąta firma, o tyle obecnie już niemal co czwarta" - zauważa "DGP".

"Z badania koniunktury wynika, że odsetek firm zapowiadających podnoszenie cen nie rośnie, ale pozostaje na bardzo wysokim poziomie. W przemyśle sytuacji takiej jak w tym roku nie było nigdy (porównywalne dane są dostępne od 2000 r.), w budownictwie i handlu od czasów boomu z 2008 r. W tej ostatniej branży podwyżki cen najczęściej są zapowiadane przez detalistów działających na rynku żywności oraz wśród dystrybutorów sprzętu gospodarstwa domowego" - informuje gazeta.

Według niej, dla wielu firm barierą są wysokie koszty zatrudnienia. "To jeden z powodów niechęci do zwiększania liczby pracowników, który zgłaszają wszystkie działy gospodarki. W przetwórstwie ograniczanie liczby etatów zapowiadają zwłaszcza niewielkie firmy, a biorąc pod uwagę przeznaczenie wyrobów — wytwórcy trwałych dóbr konsumpcyjnych. W usługach m.in. media elektroniczne. Nadal więcej jest zapowiedzi zwolnień niż powiększania zatrudnienia w branży finansowej, ale i tak sytuacja jest tam najlepsza od końca 2019 r. Można to wiązać z podwyżkami stóp procentowych. Najbardziej skore do zwiększania zatrudnienia są firmy informatyczne, do których w ostatnich miesiącach dołączyła branża turystyczna" - czytamy w dzienniku. (PAP)

wni/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pietrek3121
Redukcję etatów deklarują głównie małe firmy, bo małe firmy szybciej reagują na sytuacje - duże firmy mają projekty, kontrakty, umowy z których wynika rozparcelowanie zadań na kilka kwartałów do przodu.

Na przykładzie jednej firmy, zatrudniającej około 2500 osób. Produkują asortyment na sezon jesienno-zimowy, duże zamówienie
Redukcję etatów deklarują głównie małe firmy, bo małe firmy szybciej reagują na sytuacje - duże firmy mają projekty, kontrakty, umowy z których wynika rozparcelowanie zadań na kilka kwartałów do przodu.

Na przykładzie jednej firmy, zatrudniającej około 2500 osób. Produkują asortyment na sezon jesienno-zimowy, duże zamówienie które wpłynęło do nich z początkiem roku. Dystrybutor (znana polska sieć handlowa) normalnie wysyłali zamówienie na wiosnę 2023 - aktualnie, nie ma takiego zamówienia. Sytuacja jest taka, producent nie otrzymuje nowego zamówienia, ale wykonać musi to które wpłynęło wcześniej, więc nie może pozwolić sobie na redukcję zatrudnienia, bo nie wykona w terminie i wejdą kary za opóźnienie. Dystrybutor już wie, że nie sprzeda tego co zamówił, więc czeka na rozwój by złożyć kolejne zamówienie. Jednak, póki jesień nie nadejdzie, to zarówno u producenta jak i dystrybutora praca idzie pełną parą.

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki