Kosztowne polskie picie

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że nadmierne spożycie alkoholu przez Polaków kosztuje rocznie aż 30,8 mld złotych - podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

(fot. kaband / Shutterstock)

Jak informuje "Rz", szokujące obliczenia PARPA pokazują, że gospodarcze koszty picia są 2,5-krotnie wyższe od dochodów z alkoholowej akcyzy. Wpływy z akcyzy od trunków sięgają niespełna 12 mld zł.

"Leczenie chorób wywołanych przez alkohol kosztuje ponad poł miliarda rocznie. Związane z napojami wyskokowymi koszty więziennictwa sięgają 213 mld zł. Wcześniej sporo pracy mają policja (56,6 mln zł), prokuratura (128 mln zł) i sądy (165 mln zł)" - pisze gazeta.

Najwięcej, bo aż 25 mld zł, kosztuje przedwczesna śmiertelność wywołana spożywaniem trunków. Kosztowne jest także leczenie w szpitalach, interwencje pogotowia i policji, praca sądów.

"Uważam, że państwo powinno skuteczniej działać w ograniczaniu problemów alkoholowych" – mówi "Rzeczpospolitej" Katarzyna Łukowska, dyrektor PARPA.

Ekonomiści ostrzegają jednak przed różnymi formami prohibicji. "Wyroby alkoholowe są traktowane jako produkt pierwszej potrzeby" – mówi "Rz" prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów. Przypomina, że wzrost akcyzy może przynieść spadek dochodów podatkowych i – tak jak w przeszłości – zwiększyć konsumpcję alkoholu domowego wyrobu oraz pochodzącego z przemytu.(PAP)

reb/ wj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 5 kozey

Opodatkować, aż soki pójdą, piana a z gąb potoczy i ogień z pup wystrzeli.

! Odpowiedz
34 22 talmud

a czego to mozna wymagać od spauperyzowanego spoleczenstwa niewolników ?
sa zaprzęgnięci jak wol pociągowy zeby pracować na "mądrzejszych" maja kompleks niższości to "zapijają......fobie" - tragiczne ale prawdziwe - nadzieja jest tylko jedna w nadchodzącym resecie.....

! Odpowiedz
48 36 jkendy

No jak patrzę na wiadomości tvp to muszę zawsze coś łyknąć bo na trzeźwo się nie da na to patrzeć. No więc kto jest winien za pijaństwo?

! Odpowiedz
1 12 karbinadel

Wszyscy słyszeli o prohibicji w USA, ale mało kto wie, że zakaz sprzedaży alkoholu obowiązywał również w Finlandii w podobnym okresie (1919-1932). Wbrew oczekiwaniom ustawodawców, w okresie prohibicji spożycie alkoholu w Finlandii wzrosło o 300% (sic!) - głównie za sprawą przemytu przez rybaków z Estonii

! Odpowiedz
5 13 silvio_gesell

Gdyby rząd wprowadził obowiązkowe picie alkoholu, to ludzie wylewaliby za kołnierz.

! Odpowiedz
4 0 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Nie Polacy.

! Odpowiedz
2 23 potiomkin

Jeśli ktoś zakaże Polakom alkoholu albo fajek, to będzie rewolucja. Komunizm runął właśnie przez podwyżki cen używek a nie jakieś dyrdymały o wolności i demokracji.

! Odpowiedz
0 11 wsx

Dokładnie tak było,teraz wszyscy przypisują sobie 100% ruchy wolnościowe, a to poszło o podwyżki w sklepach. Polecam przeczytać "Zaorane pole" to ukazuje prawdziwe oblicze Polaków zniszczone przez tak zwane elity i zaborców.

! Odpowiedz
13 41 carlito1

Zakazać alkoholu!!! Powstaną meliny dzięki którym masa ludzi się odnajdzie w świecie biznesu:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil