REKLAMA

Koszt zmian w Polskim Ładzie przekroczy 1 proc. PKB

2021-06-21 07:40
publikacja
2021-06-21 07:40
Koszt zmian w Polskim Ładzie przekroczy 1 proc. PKB
Koszt zmian w Polskim Ładzie przekroczy 1 proc. PKB
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Koszt zmian w Polskim Ładzie przekroczy 1 proc. PKB - wynika z rozmowy wiceministra finansów Piotra Patkowskiego z poniedziałkowym "Dziennikiem Gazetą Prawną". Wiceszef MF powiedział, że "zbliżamy się nawet, na chwilę obecną, do ok. 1,5 proc.".

Gazeta zapytała przedstawiciela resortu finansów, czy kwota 5-7 mld zł ubytku dla budżetu na skutek zapowiedzianych w Polskim Ładzie zmian w podatkach jest aktualna.

"To bardziej skomplikowane. My mówimy o 22 mld zł ubytku w PIT. Wliczamy w to skutki behawioralne, czyli zmiany zachowań podatników. Ale w ramach tych zmian dodatkowo zostanie zasilony budżet NFZ na kwotę ok. 8-10 mld zł. Ile będzie dokładnie, zobaczymy po roku obowiązywania ustawy, bo efekty behawioralne są trudne do uchwycenia. Do dochodów się nie przywiązujemy, natomiast przywiązujemy się do wydatków. Stąd mówię o 22 mld ubytku na dochodach z PIT i to tylko kwestia reform podatkowych, nie mówię o innych programach" - odpowiedział wiceminister.

"Czyli bilans roboczy to ok. 11 mld zł na minusie?" - zapytał dziennik.

"Dla budżetu, ale tylko z powodu zmian w klinie podatkowym. Trzeba jeszcze doliczyć ok. 3 mld zł subwencji wyrównawczej dla samorządów. Do tego dochodzą zmiany w tzw. pakiecie Morawieckiego – ulgi dla klasy średniej i zmiany w ryczałtowym PIT – to pewnie ubytek ok. 4,5 mld zł. Do tego dodajmy 2,1 mld zł, które według resortu rodziny będzie kosztował kapitał opiekuńczy. Kolejne 2,5 mld zł to program mieszkaniowy" - wyliczył Patkowski.

"DGP" zauważył, że są jeszcze inne, co oznacza, że koszt zmian w Polskim Ładzie przekroczy 1 proc. PKB. "Tak. Zbliżamy się nawet, na chwilę obecną, do ok. 1,5 proc." - przyznał wiceminister. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
Aż tyle na Koryto+? Mają rozmach koledzy z PIS.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki