REKLAMA

Koszt projektu "Emerytura bez podatku" to 15 mld zł

2020-01-22 17:43
publikacja
2020-01-22 17:43

W środę w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Emerytura bez podatku". "Emeryci i renciści przez całe życie pracowali, płacili podatki. I dzisiaj państwo tego nie docenia" - mówił przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mieczysław Kasprzak (PSL-Kukiz'15).

/ fot. LightField Studios / Shutterstock

Projekt "Emerytura bez podatku" w październiku 2018 r. wspólnie z komitetem obywatelskim złożyło w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. Jego pierwsze czytanie odbyło się w grudniu 2018 r. Został wówczas skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ponieważ obywatelskich inicjatyw nie obejmuje zasada dyskontynuacji, w środę Sejm zajął się nim po raz kolejny.

Pod projektem podpisało się ponad 140 tys. osób. Proponowane przepisy zakładają likwidację obciążenia emerytów i rencistów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne.

W środę projekt uzasadniał przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej poseł Mieczysław Kasprzak (PSL-Kukiz'15). "Jest to projekt jasny, czytelny i oczekiwany przez emerytów i rencistów" – podkreślił. Ocenił, że w sytuacja emerytów i rencistów znacznie się pogorszyła w stosunku do tego, co było półtora roku temu, gdy projekt został złożony.

Zaznaczył, że świadczenia emerytalne i rentowe są na bardzo niskim poziomie, a zadłużenie tej grupy obywateli wzrasta w szybkim tempie.

"Emerytów oczywiście uspokaja się, że będą dodatkowe świadczenia, trzynastki, czternastki, ale jednocześnie zabiera im się co miesiąc z ich przyznanych świadczeń. I później przez (...) pół roku mówi się +wypłacimy wam trzynastkę+. Przez kolejne pół roku wypomina się: +wypłaciliśmy wam trzynastkę, o co macie pretensje, dlaczego domagacie się jeszcze dodatkowych środków?+" – mówił Kasprzak. Dodał, że tegoroczna waloryzacja świadczeń nie rekompensuje wzrostu cen żywności, energii, usług i leków.

Kasprzak oszacował, że koszt projektu to ok. 15 mld zł. "Emeryci i renciści przez całe swoje życie pracowali, wywiązywali się ze swoich zobowiązań, płacili podatki. Nie mieli nawet czasu na wyjazdy zagraniczne, bo w wielu przypadkach nie było takiej możliwości. I dzisiaj państwo nie docenia tego, co zrobili" – powiedział.

Zwrócił się o skierowanie projektu do komisji i o jego jak najszybsze rozpatrzenie.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki