Koszt metra kw. lokalu "Mieszkania Plus" dotąd nie przekroczył 2 tys. zł

Metr kwadratowy budowanych do tej pory lokali w ramach programu "Mieszkanie Plus" nie przekroczył 2 tys. zł netto - poinformował Grzegorz Muszyński z BGKN. Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk powiedział, że w mieście tym koszt wyniesie 1860 zł netto.

W trakcie poniedziałkowego panelu dyskusyjnego "Kongres Infrastruktury Polskiej" Muszyński powiedział, że budynki "powstają w bardzo dobrym standardzie, ale nie na bogato". Jego zdaniem, "bez remontów mają przetrwać przynajmniej 20-30 lat".

Mieszkania w ramach tego programu powstają na razie w dwóch miejscowościach - w Jarocinie, gdzie powstaje 258 mieszkań, oraz w Białej Podlaskiej.

Prezydent Białej Podlaskiej przypomniał, że w ramach programu "Mieszkanie Plus" w jego mieście w trzech blokach budowanych jest 186 mieszkań. Dodał, że BGKN wyłożył na tę inwestycję 20 mln zł, które zostaną w mieście, bo przetargi na budowę wygrały "trzy lokalne firmy".

Część mieszkań budowanych na osiedlu w Jarocinie może zostać oddanych w lutym 2018 roku, a w Białej Podlaskiej - najwcześniej w kwietniu 2018. Będzie to zależało m.in. od warunków pogodowych.

Wiceprezes BGKN Włodzimierz Stasiak mówił w czerwcu br., że średni czynsz wynajmu mieszkania, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, powinien się mieścić w widełkach od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu, z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 20-40 proc. więcej, zależnie od okresu wykupu i kosztów finansowania.

Zgodnie z rządowym programem "Mieszkanie Plus", który jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Program powstał z myślą przede wszystkim o rodzinach wielodzietnych i rodzinach o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Inwestycje mieszkaniowe miały być realizowane na gruntach pozyskanych z jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

BGK Nieruchomości, które zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, ma podpisanych ponad 70 listów intencyjnych z Jednostkami Samorządu Terytorialnego dziewięć warunkowych umów inwestycyjnych.(PAP)

mp/ pad/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 lasekdrugi

A jaki będzie standard wykończenia? bo chyba nie dadzą w deweloperskim na wynajem ?

! Odpowiedz
5 1 ~Mater

nie krzyczcie że to tylko cześć kosztów. No wiadomo ziemia gratis ale za wybudowanie muszą zapłacić zewnętrznym firmom i tu już mogą być ukladziki. "dewelopery" w W-wie np. to myślicie że robią z najlepszych materiałów?? to czemu ściany pękają jak np na os Wilno? koszt budowy nie przekracza 2k za m2 plus zakup gruntu ale dzielony na wszystkie m2 mieszkalne nie przeraża. sądzę że marża deweloperska to ok 100% no i ok skoro są klienci którzy płacą po 6-7k za m2 na takim zad**iu jak Wilno czy Olesin

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 glos_rozsadku

i zawali się za 50 lat

! Odpowiedz
4 14 ~silvio_gesell

Teraz widać jakie są prawdziwe ceny działek budowlanych. Gdyby grunty były opodatkowane od wartości to każdy mógłby budować domy w tych cenach, nie tylko państwo.

! Odpowiedz
0 24 ~notyourbusiness

Kupujta TANIEJ już NIE BEDZIE!!!!. Pozdrawiam lobby devekoperskie

! Odpowiedz
6 19 ~Bobbys

Buduje mieszkania na sprzedaz i budowa za takie pieniadze jest mozliwa, tylko ze cena ta nie uwzglednia kosztowow infrastruktury, gruntu, projektu, nadzoru, admnistracji i kosztow sprzedazy. Poza tym mieszkania sa bez wind, hal garazowych i sa budowane z najtanszych materialow. Byloby zatem dobrze przedstawic wszystkie koszty a nie tylko ich fragment. Obecnie w Trojmiescie sam koszt gruntu do m2 to 600-1000 pln i to w popularnych lokalizacjach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 marekjam

Z góry poszło polecenie ile ma kosztować metr i tyle faktycznie będzie kosztował.

Grunt jest "za darmo" (np. od PKP, czyli finansowany cenami biletów kolejowych), infrastruktura "za darmo" (zapewniona przez gminę, czyli z podatków lokalnych), robocizna "za półdarmo" (wykonana na zleceniu za 24zł/24h przez ukraińskich emigrantów w zamian za legalizację pobyty), materiały "za półdarmo" (na zaniżonej fakturze w zamian za fuchę przy innym zamówieniu publicznym). Formalnie nie ma się do czego przyczepić, a kto drąży zbyt wnikliwie, ten z PO albo UE i do pieca z nim.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 23 iluminat

WSZYSTKIM dać po tej cenie !!! a nie tylko wybranym.

! Odpowiedz
18 19 ~Warszawa

Kto w takim razie pozwolił tyle lat nas okradać

! Odpowiedz
3 20 kzabor

Kluczowe jest, że sam koszt budowy, bez ceny ziemi, marketingu, zysku.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl