REKLAMA

Kosiniak-Kamysz zaapelował do premiera o niepublikowanie wyroku TK ws. aborcji

2020-10-24 13:42
publikacja
2020-10-24 13:42
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w sobotę do premiera o niepublikowanie, z powodu stanu wyższej konieczności, wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Według niego po ustaniu pandemii powinno odbyć się w tej sprawie referendum, a jego wynik należy wpisać do konstytucji.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Ten wyrok TK wywołał protesty w polskich miastach, w tym protesty w Warszawie pod domem szefa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

„Czas zatrzymać to, co się dzieje. Wzywam rządzących do opamiętania, jeszcze nie jest za późno i można wykonać kilka, rzeczy które doprowadzą do normalizacji sytuacji, do zatrzymania tej wojny ideologicznej i skupienia się na walce z koronawirusem” - powiedział lider ludowców dziennikarzom w Krakowie.

Zaproponował, aby przeprowadzić to w trzech krokach. „Po pierwsze z uwagi na stan wyższej konieczności, premier Rzeczpospolitej nie powinien publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To jest jasne postawienie sprawy. Nie powiedziałbym tego w żadnym innym przypadku, ale dzisiaj stanem wyższej konieczności jest dbanie o życie i zdrowie obywateli, ochrona ich przed koronawirusem, jest zachowanie spokoju społecznego i porządku publicznego. Te trzy przesłanki są stanem wyższej konieczności, które dają premierowi prawo do niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego” - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Wyraził oczekiwanie na taką deklarację premiera Mateusza Morawieckiego „w ciągu najbliższych godzin”.

Według niego w kolejnych krokach należy przeprowadzić w roku niewyborczym referendum ws. utrzymania bądź nie tzw. kompromisu aborcyjnego, a następnie wpisania rozstrzygnięcia – przy zobowiązaniu wszystkich sił politycznych – do konstytucji.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
rysiek58
"Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu."
Pan Jarosław Gowin 25.10.2020 tweet.

Brawo Panie Jarosławie. Głos kobiet jest bardzo ważny i został zrozumiany. Wyrok TK postawił przed Władzą potrzebę nowelizacji ustawy.

Panie Władysławie Kosiniaku-
"Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu."
Pan Jarosław Gowin 25.10.2020 tweet.

Brawo Panie Jarosławie. Głos kobiet jest bardzo ważny i został zrozumiany. Wyrok TK postawił przed Władzą potrzebę nowelizacji ustawy.

Panie Władysławie Kosiniaku-Kamyszu. Dziękujemy za zaangażowanie. Ważne by wypracować konkretne rozwiązanie.
karbinadel
58 to twoje IQ? Właściwie niepotrzebnie pytam i tak nie zroumiesz
1a2b
Odczuwam wielki dyskomfort na myśl, że to ja utrzymuje takich bezużytecznych Kosiniaków- Kamyszów i inne Jachiry.
czerwony_wiewior
Utrzymujesz jeszcze co najmniej dwie bardziej bezużyteczne bandy: PiS i episkopat
czerwony_wiewior
Szydło nie publikowało niewygodnych wyroków legalnego TK miesiącami, więc na chwilę to jest jakieś rozwiązanie. Tak czy inaczej, w obozie władzy dostali totalnego rozwolnienia. Chyba nie spodziewali się takiej skali protestów - a to jeszcze nie koniec
jarek393
Tak to jest jak się żyje rzeczywistością Twittera i FB. Każdy, kto ma więcej niż jedną szarą komórkę w mózgu wie, jak ta wrzutka zostanie rozegrana, ale wam pozostaje poczucie sprawczości po zdewastowaniu drzwi kościoła i wykrzyczeniu do Bogu ducha winnego księdza "Gdzie masz macicę!". W każdym razie będę Tak to jest jak się żyje rzeczywistością Twittera i FB. Każdy, kto ma więcej niż jedną szarą komórkę w mózgu wie, jak ta wrzutka zostanie rozegrana, ale wam pozostaje poczucie sprawczości po zdewastowaniu drzwi kościoła i wykrzyczeniu do Bogu ducha winnego księdza "Gdzie masz macicę!". W każdym razie będę się za was modlił, a protestującym nastolatkom radzę się pomodlić za zdrowie ich rodziców i dziadków - wszystko wskazuje na to, że w wielu przypadkach taka modlitwa będzie im potrzebna.
demeryt_69
Doktor nauk medycznych robi za gumofilca - paradne!
prezes_jan
Pisowcy są oderwani od rzeczywistości.
carlito1
To już ostatnia kadencja PiS.... Więc wcale się nie dziwię, że nie liczą się z nikim.. byle by kasa a reszta niech się wali... .

POpaprańcy tak samo robili. Tylko ci szybciej....
karbinadel
Daj spokój, Władek, Mleko już się wylało. To nie chłopi lecz rozwścieczone baby pogonią pisowską gangrenę

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki