REKLAMA

Kosiniak-Kamysz przedstawił "Plan dla Polski" mający umożliwić odmrożenie gospodarki

2020-04-20 16:17
publikacja
2020-04-20 16:17

Zachowanie sprawności służby zdrowia, wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego, przywrócenie opieki nad dziećmi w placówkach oraz precyzyjne izolowanie osób chorych lub narażonych na COVID-19 - to elementy "Planu dla Polski" przedstawionego przez szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

fot. Łukasz Błasikiewicz / / Sejm RP

Jego zdaniem spełnienie takich warunków pozwoli "odmrozić gospodarkę" - zdjąć niektóre ograniczenia dot. działalności firm wprowadzone przez rząd w walce z koronawirusem.

Kosiniak-Kamysz podkreślił na konferencji prasowej w poniedziałek, że polska gospodarka potrzebuje odmrożenia. Dlatego zaproponował "Plan dla Polski" autorstwa Koalicji Polskiej: PSL i Kukiz 15.

Przedstawił warunki, które mają - w jego ocenie - to umożliwić. Jednym z nich jest "zachowanie sprawności służby zdrowia". "Jak będą szpitale, które funkcjonują i są bezpieczne dla pracowników, to będą mogły przyjmować i udzielać pomocy" - stwierdził szef PSL. Dodał, że chodzi mu o pomoc nie tylko dla chorych na COVID-19, ale też dla pacjentów z innymi schorzeniami.

Drugą kwestią są wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Według niego ci, którzy pracują "na pierwszej linii walki" z koronawirusem, muszą być lepiej wynagradzani. Podkreślił, że kwestie dotyczące służby zdrowia i bezpieczeństwa są podstawowe, a spełnianie tych wymagań pozwoli przejść do kolejnych punktów planu.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ważnym elementem planu jest przywrócenie opieki nad dziećmi w placówkach wychowawczych, bez czego - jak mówił - nie będzie odmrożenia gospodarki. Wyjaśnił, że chodzi mu opiekę nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych, ale "niekoniecznie" o przywrócenie edukacji. "Przywrócenie opieki powoduje, że rodzice mogą wrócić do pracy" - podkreślił. Jednocześnie dodał, że od rządu oczekuje jasnej deklaracji dotyczącej terminów: "co z rokiem szkolnym, co z maturami, co z egzaminem po ósmej klasie".

Szef ludowców mówił, że izolowane nadal muszą być osoby, które są w grupie ryzyka - podejrzewane o zachorowanie na COVID-19 i te, które miały styczność z chorymi. "Izolujemy bardzo precyzyjnie i punktowo. Do tego potrzeba oczywiście więcej badań, możliwości diagnostycznych i dobrze prowadzonych wywiadów przez stacje sanepidu oraz lekarzy rodzinnych, a także szybkie przekazywanie tych informacji" - mówił.

Dopiero spełnienie tych elementów - zdaniem Kosiniaka-Kamysza pozwoli na powrót do pracy osób zdrowych i odmrożenie gospodarki. Podkreślił też, że powinna zostać przywrócona działalność galerii handlowych, choć zastrzegł, że powinny w nich obowiązywać ograniczenia. Wymienił ograniczoną liczbę osób na określoną powietrznię galerii, jedno wejście i wyjście, monitoring osób znajdujących się w środku.

"Wzywamy rząd, który może miał dobre intencje, mówiąc o odmrożeniu gospodarki, ale nie zrobił odmrożenia gospodarki. Zrobił tylko otwarcie parków i lasów, które niepotrzebnie zamykał" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (16)

dodaj komentarz
kolumb1234
Najbardziej narażony jest personel medyczny czy ich tez izolować nie ich trzeba wyposażyć w profesjonalny sprzęt a nie w kombinezony malarskie
jes
A z czego da te podwyżki. Pożyczy z KRUS'u?
kondor_plus
Wydaje się że powiedział dokładnie to co trzeba - najpierw sprawna służba zdrowia, bo w tej chwili jest chaos totalny. I nic nie działa, a niedługo dojdzie do paraliżu bo epidemia wśród pracowników szpitali jest prawie pewna. Nie wiemy o niej bo PIS nie zgodził się na testy dla służb medycznych.
Przykre jednak
Wydaje się że powiedział dokładnie to co trzeba - najpierw sprawna służba zdrowia, bo w tej chwili jest chaos totalny. I nic nie działa, a niedługo dojdzie do paraliżu bo epidemia wśród pracowników szpitali jest prawie pewna. Nie wiemy o niej bo PIS nie zgodził się na testy dla służb medycznych.
Przykre jednak jest to że Pis będzie i tak robił "swoje". Czyli populizm, socjal i drukowanie kasy, tak długo jak uda się przykrywać gigantyczny dług budżetowy. Zrobią wszystko żeby odwrócić uwagę społeczeństwa - codzienne show medialne pinokia, smutnej jadzi i dudopisa to nie przypadek. Jak trzeba to duda wyśle nawet za grube miliony książeczki ze swoim zdjęciem do KRusiarzy - populizm nie zna granic gl'0ty.
Niestety - brniemy dalej w kolorową bajkę dla półmózgów, w której będzie opowiadanie o sile waluty, o tym że poprzedni minister nie dawał kasy i takie tam. To że w tej chwili przeciętny człowiek nie może pójść na badanie krwi do ośrodka nikogo nie interesuje - bal przecież trwa. Podobo stać nas i na rozdawnictwo i na kolejne 13-tki i 14-tki. I na płacenie górnikom, nawet za siedzenie w domu. Tak jak w latach 90-tych.
kris74keh
Jak nie powróci optymizm konsumentów to będzie długie odmrażania. Brak pewności nie skłania do zakupów., a to może być kluczowe. Fabryki zaczną produkować ale sprzedaż nie ruszy to czeka nas 2 fala recesyjna.
kondor_plus
Ale jak wpompują do gospodarki tani kredyt, jak dofinansują socjalem każdego kto ma prawo wyborcze, jak będą utrzymywać bankrutów typu LOT przy życiu za wszelką cenę - to czemu ma nie być konsumpcji? Właśnie to jest największy myk całej tej historii - że wciskając pusty pieniądz napędza się konsumpcję. Na te Ale jak wpompują do gospodarki tani kredyt, jak dofinansują socjalem każdego kto ma prawo wyborcze, jak będą utrzymywać bankrutów typu LOT przy życiu za wszelką cenę - to czemu ma nie być konsumpcji? Właśnie to jest największy myk całej tej historii - że wciskając pusty pieniądz napędza się konsumpcję. Na te kilka miesięcy wystarczy.
marianpazdzioch
Prawda jest taka, że mamy bujanie się od ściany do sciany. Na początku gdyby kaczyści nie wprowadzili zakazów i nakazów, to prasa by ich zjadła. Taka jest natura ochlokracji. Zrobili to więc z naddatkiem. Teraz gdy zarażonych jest od groma więcej, i powszechnie wiadomo, że tylko niewielki procent, ten który znalazł Prawda jest taka, że mamy bujanie się od ściany do sciany. Na początku gdyby kaczyści nie wprowadzili zakazów i nakazów, to prasa by ich zjadła. Taka jest natura ochlokracji. Zrobili to więc z naddatkiem. Teraz gdy zarażonych jest od groma więcej, i powszechnie wiadomo, że tylko niewielki procent, ten który znalazł się w szpitalach jest zdiagnozowany pozytywnie, to chcą się otwierać. Pozostałe 95% nosicieli sobie chodzi, większość nawet nie wie, że coś ma lub miało. Dom wariatów. Rządzą jaieś małpy z brzytwą.
1984
Nareszcie doczekałem sie konstruktywnej i niegłupiej propozycji ze strony opozycji. Szkoda, że tak późno. Niestety "odmrożenie gospodarki" przy zachowaniu "punktowych działań" to mżonka. Nie udało sie w UK, Szwecji itp. Znacznie ważniejsze jest takie działanie aby maksymalnie utrudnić rozprzestrzenianie Nareszcie doczekałem sie konstruktywnej i niegłupiej propozycji ze strony opozycji. Szkoda, że tak późno. Niestety "odmrożenie gospodarki" przy zachowaniu "punktowych działań" to mżonka. Nie udało sie w UK, Szwecji itp. Znacznie ważniejsze jest takie działanie aby maksymalnie utrudnić rozprzestrzenianie wirusa przy minimalnych utrudnieniach dla obywateli. Dlatego plus za pomysł z przedszkolami i gratyfikacjami dla służby zdrowia. MInus za zupełne zignorowanie statystycznego Kowalskiego któremu minister nałożył maseczkę na twarz i każe zap... w niej jeszcze rok lub dwa. W takim otoczeniu gospodarka nigdy nie będzie sprawna.
zenonn
"Przez osiem ostatnich lat, Polki i Polacy byli ignorowani przez rząd
Teraz jest globalny cyrk "epidemia". Reset systemu a nie żadna zaraza. Kolejna grypa.

https://www.bitchute.com/video/pT0DH7j7KMb3/
jes
Nie mogę tego słuchać: "Polki i Polacy". Jest jeden naród: Polacy. Dzięki tej bzdurze Kidawa poleciała na pysk i dodała głosów Długopisowi. Róbcie tak dalej.
rimet1
Kosiniak 8 lat rządził i tak odmroził gospodarkę, że do dziś kapie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki