REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Proponujemy ryczałt za prywatne wizyty lekarskie

2021-05-23 13:46
publikacja
2021-05-23 13:46
Kosiniak-Kamysz: Proponujemy ryczałt za prywatne wizyty lekarskie
Kosiniak-Kamysz: Proponujemy ryczałt za prywatne wizyty lekarskie
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Proponujemy ryczałt na rok - 1000 złotych zwracane za wszystkie wizyty, czy to u stomatologa, w gabinecie specjalistycznym, w przychodni, czy w szpitalu prywatnym - zadeklarował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając pomysł rozwiązania kryzysu w publicznej służbie zdrowia.

Prezes ludowców podczas niedzielnej konferencji prasowej w Krakowie, omówił założenia programu PSL na najbliższe lata. Propozycje zakładają podniesienie już od przyszłego roku składki na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB, 30-procentowe podwyżki płac dla wszystkich zawodów medycznych, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców oraz wsparcie przy zakupie mieszkań dla 100 tys. młodych osób rocznie.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę na problem, który polscy pacjenci mają z uzyskaniem pomocy od publicznej służby zdrowia. Przedstawił pomysł swojego ugrupowania na rozwiązanie tej kwestii, zakładający, że w takich przypadkach polscy pacjenci będą mogli skorzystać z prywatnych wizyt.

"Ale państwo za to, że płacisz składki, powinno ci zwrócić. I my proponujemy taki ryczałt na rok - 1000 złotych zwracane za wszystkie wizyty: czy to u stomatologa, czy w gabinecie specjalistycznym, czy w przychodni, czy w szpitalu prywatnym" - powiedział Kosiniak-Kamysz. W jego ocenie "jest to obowiązek państwa", a jeśli nie jest ono w stanie wywiązać się ze swojego zadania, czyli opieki nad chorym, to powinno umożliwić mu taką formę skorzystania z pomocy.

Lider ludowców zwrócił też uwagę na sytuację mikroprzedsiębiorców, którzy, w jego ocenie, stracą na realizacji propozycji zawartych w Polskim Ładzie.

"Jeżeli 700 tysięcy mikroprzedsiębiorstw jest zagrożonych tym, że będą płacić 10 tysięcy złotych podatku więcej, to jest ich wielka tragedia" - ocenił prezes PSL. Jego zdaniem jest to "jedyna sprawa w planie PiS bardzo jasna; że jest wzrost podatku dla nas wszystkich, bo nie będziemy mogli odliczać składki zdrowotnej".

"My proponujemy: żadnych nowych podatków przez dwa lata po COVID, dobrowolny ZUS i koniec biurokracji" - powiedział Kosiniak-Kamysz. "Trzy hasła, ale trzy jakże ważne przesłania, za którymi idą już złożone ustawy, bo ta o dobrowolnym ZUS-ie czeka na rozpatrzenie od wielu dni" - zadeklarował.

Dopytywany o tę kwestię przez dziennikarzy zapewnił, że przerwa w płaceniu składek ZUS pozwoli przetrwać wielu firmom, które zagrożone są upadkiem. "Nie chodzi o to, że jest to rozwiązanie, z którego korzystasz przez cały okres prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Ale prowadząc ją przez 40, 50 lat masz świadomość: 25 lat na pewno muszę odkładać, jednak mam te 20, 15 lat, podczas których, jak będę w trudnościach, to państwo mówi mi: nie będziemy dzisiaj brać od ciebie pieniędzy" - wyjaśnił prezes PSL.

"To jest nasza wizja państwa: państwo, które nie ogranicza, nie blokuje, daje możliwości rozwojowe (…) i pomaga wtedy, kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji" - podsumował Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił też uwagę, że zarówno nasz kraj, jak i cała Europa boryka się z kryzysem demograficznym, a odpowiedzią na niego musi być solidny program mieszkaniowy. "Młodzi ludzie nie mają tego startu. (Program) +Mieszkanie Plus+ to niewypał. My proponujemy (program) +Własny kąt+ - 75 tysięcy na wkład własny, na budowę domu czy zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego" - zapewnił prezes ludowców.

W niedzielę także w innych miastach odbywają się konferencje prasowe na temat propozycji programowych Koalicji Polskiej pt. Plan dla Polski. W spotkaniach biorą udział parlamentarzyści i samorządowcy.(PAP)

nak/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tubak
Nie powinno być prywatnej służby zdrowia. Nie może być pomieszania państwowej z prywatna służbą zdrowia bo wtedy jest burdel i korupcja. Trzeba było kiedyś odpisać wzór niemiecki tam nie ma pomieszania i nie ma prywatnych gabinetów lekarskich ( nie mylić z prywatnymi klinikami dla bogatych). Ale teraz jest już za Nie powinno być prywatnej służby zdrowia. Nie może być pomieszania państwowej z prywatna służbą zdrowia bo wtedy jest burdel i korupcja. Trzeba było kiedyś odpisać wzór niemiecki tam nie ma pomieszania i nie ma prywatnych gabinetów lekarskich ( nie mylić z prywatnymi klinikami dla bogatych). Ale teraz jest już za późno i nikt tego nie uzdrowi.
taki-ktos-jak-ja
>Nie powinno być prywatnej służby zdrowia.
Nie zgadzam się
>Nie może być pomieszania państwowej z prywatna służbą zdrowia bo wtedy jest burdel i korupcja.
Zgadzam się w 100%.
mnm1
Gdybym miał prywatna praktyke lekarską, ozaczałoby to złoty deszcz - podnszę ceny, bo przychodzi klient, którmu to zrefundują....
Władziu, zacznij mysleć, bo na razie 3% w sondażach!
carlito1
Proste.... wizyta w górę o 100%
lukaszslask
Władziu chyba czytales moja propozycje,ale po to Ona byla,swietny pomysl,bo tylko dzieki temu Polacy zobacza poprawe w Sluzbie Zdrowia......czekam na wprowadzenie:)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki