Kosiniak-Kamysz: Proponujemy dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych

O głównych założeniach programu PSL, m.in. o tzw. dobrowolnym ZUS, polegającym na tym, że przedsiębiorca będzie mógł wybrać okres, kiedy będzie płacił składki - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Radomiu podczas konwencji wyborczej partii.

(fot. Anatol Chomicz / Forum)

"Proponujemy dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych, jak w Niemczech. Nie jesteś w stanie go zapłacić, nie płacisz, masz wakacje od ZUS. Rozłóż sobie te 25 lat czasu składkowego tak, żeby uzbierać na minimalną emeryturę przez 40, 50 lat swojej aktywności zawodowej. Masz 15, 20 lat wolnych od ZUS. Możesz sam regulować" – tłumaczył prezes PSL.

Lider ludowców mówił o dużej roli przedsiębiorców w rozwoju kraju. Dodał, że to właśnie dzięki nim mogą być realizowane duże programy społeczne.

"Chciałbym wam bardzo serdecznie podziękować za to, że dzisiaj, dzięki waszej aktywności są programy społeczne: roczny urlop macierzyński, karta dużej rodziny, 1000 zł na każde dziecko, które wprowadzałem, i 500 plus, który wprowadzili nasi następcy" – wyliczał Kosiniak-Kamysz. Dodał, że wzrost gospodarczy, dzięki któremu można realizować programy społeczne, nie jest dziełem urzędników czy parlamentarzystów, ale przedsiębiorców.

"Ci, którzy twierdzą, że karty już rozdane, są w głębokim błędzie"

Ci, którzy twierdzą, że karty już rozdane, że wszystko już wiadomo, są w głębokim błędzie. Wszystko zależy nie od sondaży, ale od mądrości i od decyzji Polaków – podkreślił lider PSL. Kosiniak-Kamysz zauważył, że przed wyborami parlamentarnymi Polskie Stronnictwo Ludowe podjęło się trudnego wyzwania, tworząc Koalicję Polską, m.in. razem z Kukiz'15.

"Można powiedzieć, że poszliśmy w tych wyborach pod prąd, pod prąd do gór, bo z prądem płyną śmiecie, a my nie z prądem popłyniemy, tylko pójdziemy i będziemy zdobywać szczyty i zwyciężymy. To jest nasze zobowiązanie" – oświadczył Kosiniak-Kamysz na konwencji wyborczej PSL w Radomiu, która zgromadziła członków i sympatyków partii z całego regionu radomskiego.

Odnosząc się do wieloletniej tradycji ludowców, polityk zaznaczył, że PSL zbudowało Koalicję Polską na fundamencie 125 lat historii i tradycji. "Bo kochamy Polskę, łączymy Polaków. Porozumienie służy ludziom, nie wojna i nienawiść, nie zawiść i obłuda, tylko porozumienie" – podkreślił szef ludowców.

Według niego połączenie różnych środowisk politycznych jest gwarantem, że PSL potrafi też łączyć Polaków. Szef ludowców przyznał, że jego partia nie jest "ekspertem od fajerwerków". "Tylko, że wyobraźcie sobie jakby noc sylwestrowa trwała całą noc. No to ogłuchlibyśmy i mielibyśmy tych fajerwerków dość (…). Jakby takie fajerwerki trwały przez kolejne cztery lata, to naprawdę będziemy ciężko chorzy, a polska służba zdrowia jest w takim stanie, że sobie nie poradzi" – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef ludowców zaznaczył, że PSL od pokoleń wspiera polską wieś i jest z niej dumna. "Ale zdajemy sobie sprawę, że aby obronić tradycyjną polską żywność, gospodarność, przedsiębiorczość, żeby docenić ludzi ciężkiej pracy, musimy zdobywać głosy wszędzie: w małej nawet miejscowości, w miasteczku powiatowym, w ośrodkach subregionalnych, w dawnych miastach wojewódzkich, takich jak Radom, ale również musimy zdobywać głosy w największych metropoliach" – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL odniósł się też do zapowiedzi PiS dotyczącej podziału Mazowsza na dwa województwa. Według niego woj. mazowieckie powinno pozostać w dotychczasowym kształcie. "Dziś jesteśmy w Radomiu, w subregionie radomskim, największym w woj. mazowieckim, którego nie pozwolimy zniszczyć, nie pozwolimy rozebrać. Nie będzie rozbioru woj. mazowieckiego!" – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: PSL ma jasny i konkretny program

Jak wyliczał prezes PSL w niedzielę w Pałecznicy, głos na kandydatów z listy PSL-Koalicji Polskiej oznacza głos za wyższymi świadczeniami dla emerytów i rencistów, za dobrowolnym ZUS-em dla przedsiębiorców, za zieloną czystą energią, za ochroną środowiska, za blokadą milionów ton węgla importowanego z Rosji, za rozsądkiem, normalnością i przyzwoitością.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział m.in, że PSL będzie wspierać politykę lokalną, będzie dążył do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości (wprowadzi m.in. sędziów pokoju, którzy rozstrzygać będą mniej ważne spory, oddzieli funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego), polepszy warunki pracy nauczycieli, zajmie się sprawami "oszukanych rolników" i zadba o interesy samorządów i będzie próbował poprawić sytuację szpitali.

Autor: Ilona Pecka, Beata Kołodziej

ilp/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 14 grzegorzkubik

PSL było w koalicji z PO 8 lat. Mieli szansę a teraz żegnam razem z Kukizem.

! Odpowiedz
1 8 anty12

O jest i grzesiu. PiS jest najlepsze, bedzie 10000000 na ZUS. Juz niedlugo.

! Odpowiedz
17 7 Raffmo

A za 40 lat Ci Janusze biznesu będą skowytać o emerytury i będą płakać, że nie mają z czego żyć...

! Odpowiedz
1 4 loosac

CI "janusze", odkladajac te 1300 co miesiac do skarpety -wiecej beda mieli na starosc niz powierzajac zakladowi utylizacji szmalu. A sprowadze cie na ziemie: Nikt normalny i orotny nie pakuje w skarpete tylko inwestuje w cos co pozwala pomnozyc wklad. Tak wiec przecietny "janusz biznesu" jak to okreslasz -po prostu pomnozy kolejna gotowke.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 mba_tomy

"Proponujemy dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych, jak w Niemczech."
Każda osoba mieszkająca (zameldowana) lub przebywająca na terenie Niemiec od 2009 r. musi mieć ubezpieczenie zdrowotne. A więc dotyczy to też tych z własną działalnością. Nawet osoby bardzo zamożne i niepracujące muszą posiadać ubezpieczenie prywatne bądź państwowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 sztos1

ha ha ha zaręczam , że 95% nie zapłaci ani grosza i nie ubezpieczy sie prywatnie . Za jakiś czas będzie niezła jazda ,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne