Kosiniak-Kamysz: Potrzebna jest całościowa, odważna reforma ochrony zdrowia

Potrzebna jest całościowa, odważna reforma ochrony zdrowia, oparta nie tylko na finansowaniu, ale też na sposobie i ścieżce specjalizacyjnej, na większym otwarciu się na profilaktykę – podkreślił w czwartek lider PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

Kosiniak-Kamysz, który w czwartek w Krakowie wziął udział w 44. Spotkaniu Chirurgów z Pediatrami i Internistami "Od pediatrii do geriatrii", zwracał uwagę na konieczne "zbliżenie interdyscyplinarne pomiędzy różnymi dziedzinami w medycynie", co ma wspomóc całościowe leczenie polskich pacjentów i umożliwić holistyczne podejście do chorego.

Nawiązując do specyfiki placówek-organizatorów spotkania, Kosiniak-Kamysz wskazywał, że "bliskość terytorialna musi przełożyć się nie tylko na bliskie położenie szpitali, ale na łatwość przechodzenia pacjenta - żeby mógł on być leczony przez wiele lat w Instytucie Pediatrii, a później mógł trafić do Szpitala Uniwersyteckiego".

"Z tym były problemy, często jest to niełatwy proces pod względem i finansowym - bo NFZ nie chce płacić za tych pacjentów - ale też pod względem emocjonalnym dla pacjenta i jego rodziny, którzy już przyzwyczaili się do opieki w danym miejscu" - zauważył kandydat na prezydenta.

Mówiąc o interdyscyplinarności, prezes PSL wskazywał na kwestię starzejącego się społeczeństwa, które w przyszłości będzie stanowiło dużą grupę obywateli. "Cieszę się, że podejście do starzejącego się społeczeństwa, zmian, które następują, do polityki senioralnej, która dla mnie osobiście jest niezwykle ważna, jest też tutaj zauważone" - zaznaczył. Jak dodał, "z roku na rok seniorów będzie coraz więcej, co wywołuje określone skutki dla systemu zabezpieczenia społecznego, ale przede wszystkim dla systemu ochrony zdrowia".

Polityk podkreślił również konieczność reform. "Ostatnio o zdrowiu jest trochę głośniej – i dobrze. Moim zdaniem potrzebna jest całościowa, odważna reforma ochrony zdrowia, oparta nie tylko na finansowaniu, ale też na sposobie i ścieżce specjalizacyjnej, na większym otwarciu się na profilaktykę, której niestety dzisiaj nie ma zbyt dużo" - ocenił Kosiniak-Kamysz.(PAP)

nak/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil