REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Nie ma powrotu do podnoszenia wieku emerytalnego

2020-02-13 10:48
publikacja
2020-02-13 10:48

Nie ma powrotu do podnoszenia wieku emerytalnego. Trzeba szukać innych rozwiązań na rzecz zmian w systemie emerytalnym - zadeklarował w czwartek lider PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

fot. Adam Chelstowski / / Forum

Kosiniak-Kamysz w radiowej Jedynce powiedział, że kiedy był ministrem pracy, podjął decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego na podstawie analiz demograficznych, z których wynikało, że na jednego emeryta przypadają cztery osoby pracujące, zaś w 2035 będą to już dwie osoby pracujące. Przyznał, że po wyborach w 2015 r., kiedy wyborcy sprzeciwili się temu pomysłowi, postanowił uszanować ich decyzję.

"Nie ma powrotu do podnoszenia wieku emerytalnego. Trzeba szukać innych rozwiązań na rzecz zmian w systemie emerytalnym. Dzisiaj będzie dyskusja o emeryturach stażowych na podstawie projektu obywatelskiego, który złożyliśmy. Pierwsza propozycja zakłada emerytury dla osób, które mają 40 lat udokumentowanego stażu pracy, zaś druga, poselska i zmodyfikowana po konsultacjach z OPZZ-em, czyli 35 lat dla kobiet i 40 lat (stażu pracy - PAP) dla mężczyzn, przy czym kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, zaś mężczyźni 60" - wyjaśnił.

Lider PSL spytany o to, kto będzie płacił za przyszłe emerytury dla osób samozatrudnionych, odpowiedział, że to "dobrowolność wyboru". "Coraz więcej osób pracuje w tej formule. Trzeba znaleźć sposób, jak ulżyć przedsiębiorcom samozatrudnionym, kiedy stracą pracę, ponieważ wtedy nie będą żadnych składek odprowadzać. Warto odprowadzać składki przynajmniej przez 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, żeby była stabilność przynajmniej emerytury minimalnej. W ogóle powinna się odbyć dyskusja o programie emerytalnym - czy być może powinny być np. emerytury obywatelskie, bo za 10-15 lat młode pokolenie emerytalne będzie miało dużo większe obciążenie" - uzasadnił.

Pytany czy coś by zmienił, gdyby został prezydentem, Kosiniak-Kamysz powiedział, że obecnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, Polska jest zbyt "jednostronna". "Głównym gwarantem bezpieczeństwa jest NATO, choć to prawda, że USA jest tam głównym mocarstwem. Kontynuowałbym jednak w tym zakresie politykę zagraniczną, zaś zmieniłbym inną rzecz - pozycję Polski w Unii Europejskiej, która wciąż jest tam na antypodach, marginalizowana. Walczyłbym by była w top 5 państw Unii Europejskiej. Polska powinna o tyle skorzystać na brexicie, że zajmie miejsce Wielkiej Brytanii w Unii" - zaznaczył.

skib/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (12)

dodaj komentarz
r4k
S........laj Kosiniak.
Już raz reformowałeś system emerytalny i zabrałeś ludziom pieniądze z OFE.

A teraz co? Emerytury obywatelskie? Wszystkim po równo?

trooper
A szkoda. Wolę poczekać rok czy dwa na godną emeryturę , niż zgarnąć ochłapy trochę wcześniej.
dziobap
Nikt Ci nie zabrania. Pracuj do śmierci.
dropsik70
Dlaczego pan Kosiniak-Kamysz dyskryminuje mężczyzn każąc im pracować 5 lat dłużej?
pluto85md
Trzeba podniesc wiek emerytalny. Trzeba. Tylko ze ludzie nie chca o tym slyszec i mowiac o tym zadnych wyborow sie nie wygra. Caly czas brakuje edukacji w PL, nie tylko ekonomicznej. Gdyby kazdy mial swiadomosc jak wyglada system emerytalny, to by byla szansa -jak w Szwajcarii, ze ogol spoleczenstwa wybralby rozsadnie. Niestety my Trzeba podniesc wiek emerytalny. Trzeba. Tylko ze ludzie nie chca o tym slyszec i mowiac o tym zadnych wyborow sie nie wygra. Caly czas brakuje edukacji w PL, nie tylko ekonomicznej. Gdyby kazdy mial swiadomosc jak wyglada system emerytalny, to by byla szansa -jak w Szwajcarii, ze ogol spoleczenstwa wybralby rozsadnie. Niestety my ciagle wybieramy droge na skroty, sami pozniej za to placac. Polacy zaglosowali za populizmem, bk poza 500+ i nizszym wiekiem emerytalnym PiS nie zaoferowal nic. W Szwajcarii 70% spoleczenstwa w referendum odrzucilo 2200 frankow comiesiecznego dochodu gwarantowanego dla kazdego doroslego.
rimet1
Ja cie nie moge.....To tak jakby diabeł powiedział, że trzeba chodzić do kościoła.
1a2b
PSL podobnie jak P0 wydają się być zbędne. P0 nawet nie ukrywa, że nie ma żadnego programu a PSL to polityczne prostytutki które mogą z każdym więc ich program może wyglądać różnie. Czyli PSL też nie ma programu i dlatego to co mówi Kosiniak Kamysz nie ma żadnego znaczenia. Po co my w ogóle utrzymujemy tych PSL podobnie jak P0 wydają się być zbędne. P0 nawet nie ukrywa, że nie ma żadnego programu a PSL to polityczne prostytutki które mogą z każdym więc ich program może wyglądać różnie. Czyli PSL też nie ma programu i dlatego to co mówi Kosiniak Kamysz nie ma żadnego znaczenia. Po co my w ogóle utrzymujemy tych darmozjadów?
dziobap
Nawrócił się, ciekawe kto uwierzy? :)
alex12
Mam mieć taką emeryturę i mam ją dostać wtedy, jak było mi to obiecywane gdy na siłę zastałem wciągnięty do tego systemu.
Obywatelska? Proszę Bardzo ale dla nowo wciąganych w system. Tylko o składkach obywatelskich nie zapomnijcie.
Reguł nie zmienia się w trakcie gry.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki