REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Na trwale wpiszmy do konstytucji kompromis aborcyjny z 1993 r.

2020-10-28 14:40
publikacja
2020-10-28 14:40
Kosiniak-Kamysz: Na trwale wpiszmy do konstytucji kompromis aborcyjny z 1993 r.
Kosiniak-Kamysz: Na trwale wpiszmy do konstytucji kompromis aborcyjny z 1993 r.
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Jeżeli rządzący nie skorzystają z naszej propozycji, by z uwagi na stan wyższej konieczności nie publikować wyroku TK, to proponujemy zmianę w konstytucji i na trwałe wpisanie do niej kompromisu aborcyjnego z 1993 roku - oświadczył w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że większość Polaków opowiada się za kompromisem aborcyjnym, który obowiązywał od 1993 r.

"Większość Polaków jest za referendum, które proponujemy. Jeżeli rządzący, premier Mateusz Morawiecki nie skorzystają z naszej podpowiedzi, z naszej propozycji, żeby z uwagi na stan wyższej konieczności nie publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dlatego przedstawiamy kolejną propozycję, a jest nią zmiana w Konstytucji Rzeczpospolitej i na trwałe wpisanie do konstytucji kompromisu aborcyjnego z 1993 roku" - oświadczył lider PSL.

"Według tej zmiany, w której byśmy dodali artykuł 68a, te trzy przesłanki możliwości usunięcia ciąży, które były i są, obowiązują jeszcze w ustawie, zostały przeniesione do konstytucji. To rozwiązuje problem konstytucyjny samej natury rzeczy zmiany w konstytucji. Czyli, jeżeli ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, jeżeli powstała w wyniku gwałtu, i jeżeli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne dowodzą trwałego nieodwracalnego uszkodzenia płodu, wtedy będzie można dokonać zabiegu przerwania ciąży" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

"Zwracamy się do tych, którzy są za kompromisem aborcyjnym. Do wszystkich tych, którym na sercu leży spokój i pokój w Polsce, którzy chcą rozwiązać ten konflikt, a nie go eskalować, zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Zwracamy się do tych wszystkich parlamentarzystów w pierwszej kolejności do Platformy Obywatelskiej, do Koalicji Obywatelskiej, bo wielu posłów tam deklaruje, że jest za kompromisem i mówiło to od dawna" - stwierdził lider PSL.

Zwrócił się też do parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy. "Szczególnie do Porozumienia Jarosława Gowina. Wiem, że u was też jest bardzo wielu, którzy chcą zachować ten kompromis, który obowiązywał, a na pewno chcą zadbać o bezpieczeństwo zdrowia i życie Polaków" - mówił Kosiniak-Kamysz.

"Podpiszcie się pod wnioskiem o zmianę w konstytucji, uratujmy w ten sposób Polskę, zachowajmy prawo do wyboru" - apelował szef ludowców.

Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak podkreślił, że od polityków wymaga się odpowiedzialności. "Dlatego dzisiaj z całą stanowczością wzywam wszystkich polityków do podpisania zmiany w konstytucji. Wzywam przede wszystkim chadecką Platformę, ale wzywam także polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy, z którą tworzyliśmy obecnie obowiązujący kompromis aborcyjny. Wzywam was wszystkich ponieważ przez lata nie przeszkadzał wam kompromis aborcyjny, był dla was wygodny, co się dzisiaj zmieniło?" - pytał Klimczak.

Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) powiedział, że przed politykami reprezentującymi różne strony sceny politycznej stoi egzamin z odpowiedzialności. "Kończy się czas na uprawianie polityki dla samej polityki, znaleźliśmy się już w głębokim kryzysie, nie tylko zdrowotnym, ale też ustrojowym i prawnym" - zaznaczył Paszyk.

Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.(PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
endes
Kamysz a Tyś jest katolik czy ateista w tej szurniętej partii?
itso_konstytucja_nie_urzadza
a kto pyta ? :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki