REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Inny rząd w tym Sejmie mógłby powstać po to, żeby przeprowadzić wybory

2021-04-23 22:01
publikacja
2021-04-23 22:01
Kosiniak-Kamysz: Inny rząd w tym Sejmie mógłby powstać po to, żeby przeprowadzić wybory
Kosiniak-Kamysz: Inny rząd w tym Sejmie mógłby powstać po to, żeby przeprowadzić wybory
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Inny rząd niż rząd Zjednoczonej Prawicy w tym Sejmie mógłby powstać po to, żeby przeprowadzić wybory, nie żeby zawrzeć porozumienie czy jakąś koalicję – ocenił w piątek szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz w TVN24 zapytany został, czy w tym Sejmie ma szansę powstać inny rząd niż rząd Zjednoczonej Prawicy. "Żeby przeprowadzić wybory – tak" – powiedział. "Po to, żeby przeprowadzić wybory, nie po to, żeby zawrzeć jakieś porozumienie, zawrzeć jakąś koalicję, która będzie koalicją programową" – doprecyzował lider PSL.

Jego zdaniem w tej kwestii potrzeba jednak odpowiedzi na dwa pytania. "Po pierwsze pytanie do opozycji, do całej opozycji, wszystkich partii opozycyjnych: czy są na to gotowe i czy chcą, żeby wybory odbyły się jak najrzetelniej. Jeżeli tego chcą, to my jesteśmy gotowi" – stwierdził.

Drugie pytanie, jak dodał, trzeba skierować do lidera Porozumienia Jarosława Gowina. "Czy ten czas, który jest przed nami – to wszystko, co mamy do zrobienia – czy warto ten czas marnować na bycie w podzielonej prawicy, czy lepiej teraz przejść na dobrą, zieloną stronę mocy" – powiedział lider ludowców.

"Tak, jak to zrobił rok temu. Niech powtórzy tę odważną decyzję sprzed roku, gdzie wspólnie udało nam się przenieść i nie doprowadzić do wyborów kopertowych" – dodał Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, czy rozmawia z Gowinem, odparł, że tydzień temu rozmawiali o Funduszu Odbudowy. "Tutaj też my zgłaszamy swoje propozycje dotyczące tego, żeby te pieniądze trafiły naprawdę na odbudowę pocovidową" – zaznaczył.

Dopytywany, czy rozmawiali także o współpracy prowadzącej do przyspieszonych wyborów, powiedział, że nie chciałby prowadzić "rozważań ściśle teoretycznych". "Deklarujemy gotowość do działania i pokazujemy, że opozycja ma określony plan i jest gotowa do przejęcia władzy i przeprowadzenia rzetelnie procesu wyborczego" – wskazał.

Kosiniak-Kamysz w kontekście Funduszu Odbudowy pytany też był o stanowisko PSL wobec projektu ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ludowcy, jak mówił, oczekują m.in. wzrostu wydatków na rolnictwo z 1 do 10 proc.

"Rozumiem, że są oczekiwania innych partii politycznych. Razem z Platformą postawiliśmy sprawę jasno – my bezwarunkowo nie będziemy popierać w ciemno funduszu, który ma bardziej na samym początku służyć partii politycznej, niż tym, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku covidu" – stwierdził. Szkoda, dodał, że nie ma tu jedności w opozycji na ten moment.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki