Minister finansów wytacza działa przeciwko Airbnb. "Będą płacić podatki od dochodów uzyskiwanych w Polsce"

Minister finansów Tadeusz Kościński chce, by Airbnb, amerykański serwis umożliwiający wynajem mieszkań, płacił podatki od dochodów uzyskiwanych w Polsce. Poinformował o tym na łamach gazety "Financial Times"

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Jak argumentował minister finansów, wszyscy wynajmujący mieszkania w gospodarce współdzielenia (tzw. sharing economy) muszą płacić odpowiednią część podatku. Ci, którym oni płacą, a więc Airbnb, także powinni mieć swój udział opłatach fiskalnych, gdyż zarabiają, prowadząc działalność w Polsce. Zdaniem szefa resortu, nie partycypując w podatkach, zakłócają oni rynki, bowiem firmy z siedzibą w Polsce muszą ponosić ciężar fiskalny, a co za tym idzie - ich marże znacznie się różnią. "Nie jest to uczciwa konkurencja" - zaznaczył. Dodatkowo dzięki takiemu wyjściu, resort pozna liczbę osób zaangażowanych w wynajem mieszkań.  

Nie chodzi jedynie o serwis Airbnb, ale o wszystkie, za pośrednictwem których można wynająć mieszkanie. A nawet więcej. Podatki cyfrowe, którym miałyby podlegać firmy prowadzące międzynarodową działalność, ale z siedzibą lub osobowością prawną w jednym kraju, wymają palącego rozwiązania.

W związku z tym, jak potwierdził Tadeusz Kościński, Polska nadal będzie brać udział w negocjacjach w sprawie międzynarodowego podejścia do opodatkowania w ramach OECD. Już teraz stanowisko ministerstwa finansów jest jasne: Polska nie poprze jednego, uniwersalnego podatku dla wszystkich. Dlaczego? "Firmy cyfrowe różnią się marżami: jedne mają 60 proc., a inne - 6 proc. Nakładając na nie ten sam podatek, ukrzyżujemy niektóre z nich, a my nie chcemy ukrzyżować firm". I jak sam twierdzi, chciałby usiąść z przedstawicielami Airbnb, Google'a, Amazona i powiedzieć im wprost: "musicie płacić podatki w Polsce, bo inaczej nie będzie dróg, policji, szkół. [...] Ile gotowi jesteście zapłacić?".

"Financial Times" zwrócił się o komentarz do rzecznika Airbnb, który poinformował, że serwis płaci cały podatek należy w państwach/miejscach, w których prowadzimy działalność. Zawsze będziemy to robić. Dodał także, odnosząc się już bezpośrednio do Polski, że skarbówka już otrzymuje podatek VAT opłacany od polskich gospodarzy i gości. 

Najem krótkoterminowy na cenzurowanym. Władze miast nie chcą hałaśliwych kwater

Zawieszenie działalności po trzech interwencjach policji i tabliczka na drzwiach z numerem telefonu właściciela. Polskie kurorty zamierzają walczyć z uciążliwym najmem krótkoterminowym. Nowe, bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego zaproponowały władze Sopotu.

aw/pap

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 mbanny

Rejestrując się w Airbnb warto skorzystać z kodu promocyjnego - wtedy jest zniżka ponad 100 zł na pierwsze wakacje. Więcej info można znaleźć tutaj: https://zaofertowani.com/airbnb/

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 12 sel

No to mamy mieszkania + komunalne czynsze 100% w górę. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-czynszow-komunalnych-ostro-w-gore-Nawet-dwukrotnie-7806515.html#dod_komentarz
Usta pełne frazesów, a złodziej na złodzieju, okradzione samorządy z kasy muszą się ratować a ci jak kościelni na wsi pogłaszczą po główce i zabiorą ostatnią świnię ,a jeszcze ich po rękach całują i osobistą żonę podstawiają do " gotowania i sprzątania".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 specjalnie_zarejestrowany2

Zdjęcie z artykułu o pomorze świń?

! Odpowiedz
2 9 silvio_gesell

Opodatkowanie mieszkań powinno być od obrotu, a nie od dochodu. Banaś to udowodnił.

! Odpowiedz
1 4 sel

No to właśnie każdy wynajmujący płaci od obrotu/ przychodu 8,5 lub 12 % a do tego wat i odwrócony wat od usługi zagranicznej ..., hotele nic nie płacą bo mają wysokie koszty do odjęcia i amortyzują sobie majątek całymi latami. Zarżną ostatnią świnię przynoszącą dochód dla państwa i parę złotych w sezonie wymieniającym się mieszkaniami z innymi..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 marianpazdzioch

Za FANG stoi rząd USA, uzbrojony po zęby, z gospodarką dla której PL jest pryszczem. Życzę powodzenia w tym stękaniu. Bo tak lokajskim i odrealnionym patałachom będzie go baaardzo dużo potrzeba.

! Odpowiedz
0 11 bamboocza2

A booking.com i Expedia i inni płacą podatki w Polsce?;> Jakoś nie trzeba mieć firmy by wystawiać ogłoszenia i oferować najem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.