REKLAMA

Kościński: Podtrzymywanie odbicia i wspieranie konsumpcji celami "Polskiego ładu"

2021-09-20 13:22
publikacja
2021-09-20 13:22
Kościński: Podtrzymywanie odbicia i wspieranie konsumpcji celami "Polskiego ładu"
Kościński: Podtrzymywanie odbicia i wspieranie konsumpcji celami "Polskiego ładu"
/ Ministerstwo Finansów

Jednym z głównych celów "Polskiego ładu" jest podtrzymywanie odbicia gospodarczego po kryzysie i wspieranie konsumpcji - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

"W ostatnim roku mieliśmy recesję i jednym z podstawowych celów Polskiego Ładu jest to, żeby podtrzymać odbudowę. Nasza gospodarka jest już praktycznie większa, niż kiedy wchodziliśmy w recesję, nie wiadomo jednak, jak mocne jest odbicie i ważne jest, żeby je podtrzymywać. Jednym z zadań Polskiego Ładu jest właśnie wzmocnienie tego odbicia. Naszą strategią jest to, żeby cały czas podtrzymywać konsumpcję – ona powoduje, że więcej wydajemy, sklepy więcej zarabiają, jest praca i to powoduje, że gospodarka się kręci" – powiedział Kościński podczas panelu.

"Drugie zadanie Polskiego Ładu to zresetowanie zjawiska, które mamy w Polsce, że klin podatkowy jest regresywny, a nie progresywny. Myślę, że to co proponujemy (w ramach Polskiego Ładu – PAP) zda egzamin" – dodał.

Minister finansów zaznaczył, że już w przyszłym roku finanse publiczne powinny się odbudować.

"W projekcie budżetu na 2022 r. zapisaliśmy deficyt gg na poziomie 2,8 proc., poniżej unijnych wymogów. Gospodarka szybko rośnie, już w przyszłym roku finanse publiczne dość dobrze odbiją, nie widzę zatem kłopotów na 2023 r. Pamiętajmy, że recesja się skończyła i pieniądze - których używaliśmy, żeby ratować miejsca pracy - już nie będą potrzebne. Nasze wydatki z tego powodu będą mniejsze, a spodziewam się, że przychody będą większe" – powiedział Kościński. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
W skrócie: chcemy, żeby ludzie wyprztykali sie z oszczędności kupując byle co i podtrzymali konsumpcję, bo to da nam jeszcze rok przeczekania. A potem i tak będzie nam wszystko jedno, kraj w ruinie chętnie oddamy.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki