Kościński: Lukę w VAT można jeszcze zmniejszyć

Można jeszcze zmniejszyć lukę w VAT - mówi PAP minister finansów Tadeusz Kościński. W jego ocenie ustalenie daty brexitu to pozytywna wiadomość dla biznesu, skończy się bowiem okres niepewności.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

PAP: Jakie oczekiwania miał Pan przed wizytą w Davos?

Tadeusz Kościński, minister finansów: Przyjechałem, by rozmawiać o finansach i promować Polskę. Cele te zostały osiągnięte. Spotkałem się z biznesem z różnych sektorów, także finansowych, przedstawicielami rządów czy różnych systemów płatniczych. Za mną szereg spotkań z zakresu spraw finansowych i ekonomicznych, m.in. na temat współpracy administracji rządowej, banków i firm czy budowania odporności światowej gospodarki na wstrząsy.

PAP: Podczas spotkań w Domu Polskim - otwartym na czas Forum - dużo uwagi poświęcono Europie środkowej i wschodniej.

T.K.: Nasza obecność w Davos może odnieść zdecydowanie pozytywny skutek, dla promocji Polski i całego regionu. Jak zaznaczono podczas jednej z debat, Europa centralna jest jak potwór z Loch Ness – wszyscy o nim mówią, ale nikt go nie widział. Po tych kilku dniach w Davos okazuje się, że tak nie jest - wszyscy Europę centralną widzą, ale za mało się niej mówi. Tymczasem to region Europy, który dynamicznie się rozwija, a im większa będzie współpraca krajów do niego należących, tym lepiej dla nas wszystkich. Indywidualnie nasze gospodarki są relatywnie niewielkie – z wyjątkiem polskiej, która jest szóstą w UE – ale po połączeniu sił tworzymy 12. gospodarkę świata. To jest znacząca wielkość i dlatego koncepcja współpracy CEE jest bardzo ważna. Z inicjatywy Polski w Davos powołano Radę Biznesu państw Europy środkowej i wschodniej, która skupia przedstawicieli największych firm tego regionu. Wcześniej utworzono indeks CEEplus, w skład którego wchodzą najbardziej płynne spółki naszego regionu, notowane na różnych rynkach. Indeks ten może być bardzo mocnym przekazem dla potencjalnych globalnych inwestorów, że w tym regionie Europy wiele się dzieje i warto być w nim obecnym.

PAP: Podczas jednej z dyskusji minister finansów Francji mówiąc o walce z unikaniem opodatkowania postulował unifikację systemu podatku od korporacji w Europie. Liczy, że Polska poprze inicjatywę. Zaproponował także, by w UE zmienić zasady głosowania w sprawach podatkowych z jednomyślności na głosowanie większością. Polska popiera taki postulat?

T.K. Analizujemy tę kwestie. Prezydent (Francji Emmanuel - PAP) Macron na początku lutego odwiedzi Polskę i na pewno będzie to jeden z tematów rozmów między naszymi rządami. Jeśli chodzi o zmianę systemu głosowania w UE, to musimy wyważyć wszystkie plusy i minusy dla Polski, ale także dla całej UE. Wiadomo, że każda taka zmiana oznacza, że coś możemy stracić i coś zyskać. Musimy zobaczyć czy „netto” byłoby to korzystne dla Polski, czy nie.

PAP: Polsce chyba zależy na uszczelnieniu systemu podatkowego?

T.K. Oczywiście jesteśmy za współpracą w ramach UE i OECD w walce z międzynarodowym unikaniem opodatkowania CIT, ale także w walce z nadużyciami dotyczącymi VAT.

PAP: Będzie się Pan musiał się zmierzyć z realizacją budżetu, który po raz pierwszy nie przewiduje deficytu. Będzie to trudne do osiągnięcia? Międzynarodowe instytucje finansowe, np. MFW i Bank Światowy obniżają prognozy wzrostu gospodarczego w 2020 r.

T.K.: Prognozy dla świata się obniżają. Problem ten był dyskutowany podczas jednego ze spotkań w Davos, w którym wzięli udział najważniejsi przedstawiciele krajów oraz międzynarodowych instytucji. Doszło do głosowania, które miało być odpowiedzią na pytanie czy w tym roku dojdzie do spowolnienia w światowej gospodarce, czy też wyniki będą lepsze niż prognozy MFW. Około 80 proc. uczestników opowiedziało się za lepszym wynikiem niż prognoza MFW, więc większość jest pozytywnie, optymistycznie nastawiona. Ja też tak uważam.

PAP: Brexit nie będzie zagrożeniem?

T.K. Wiemy, że brexit nastąpi 31 stycznia, nie ma odwrotu, zgodziła się na to brytyjska królowa. Myślę, że to w sumie pozytywna wiadomość, ponieważ w końcu przestaniemy zgadywać, co nas czeka, a to najgorsze dla biznesu. Teraz wszyscy wiedzą, co się stanie i zgodnie z tym możemy tworzyć nowe plany na nową rzeczywistość. Z uwagi na okres przejściowy, wpływ brexitu na światową gospodarkę w tym roku będzie niewielki.

PAP: Czy wykonaniu budżetu po stronie dochodowej będzie sprzyjać inflacja wyższa niż założone przez resort finansów 2,5 proc.?

T.K.: Powiedziałbym, że niestety – bo wyższa inflacja niekoniecznie jest pożądanym zjawiskiem – inflacja powyżej przyjętej w założeniach do budżetu, będzie dla niego dobra. Koszty przeważnie są stałe, nie są indeksowane do inflacji, a dochody mogą być większe. Wyższa inflacja to wyższe wynagrodzenia, większe wydatki, a tym samym większe wpływy z podatków dochodowych i VAT. To więc oczywiście w krótkim okresie działa na korzyść budżetu.

PAP: Czy widzi Pan jeszcze pole do uszczelnienia systemu podatkowego? Wydaje się, że w VAT wiele już nie można zrobić?

T.K. Lukę VAT można jeszcze zmniejszyć. Czy zawsze dostaje Pan paragon w restauracji? A przypadki remontów bez faktury? Mamy jeszcze dużo do zrobienia w VAT. A firma, która płaci VAT wykazuje zyski w CIT, oficjalnie zatrudnia ludzi, którzy płacą PIT. Mamy nad czym pracować zarówno w VAT, jak i podatkach dochodowych.

PAP: Niektórzy ekonomiści uważają, że zerowy deficyt w budżecie 2020 r. to efekt księgowy wynikający z przesunięcia wydatków budżetu do sektora finansów publicznych. W budżecie będziemy mieć zero, ale sektor finansów publicznych będzie miał deficyt wyższy niż wcześniej zakładano.

T.K.: Dla mnie ważniejszy jest deficyt sektora finansów publicznych, który ma wynieść 1,2 proc. PKB na koniec tego roku, wobec progu 3 proc. obowiązującego w UE. To jest najważniejsze. Oczywiście zbilansowany budżet centralny też jest ważny, gdyż jego wynik przekłada się chociażby na koszty obsługi długu publicznego. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 13 czerwony_wiewior

Megakorporacje dymają was na miliardy, a ten stary komuch chce ścigać warsztaty i kawiarnie. Może jeszcze baby z pietruszką ovatować?

! Odpowiedz
1 23 micheel32

Jakie restauracje prymitywny debilu!! To koncerny nie płacą podatków! To duży biznes robi co chce i płaci symboliczne podatki kretynie, a nie jakiś bar czy knajpa, gdzie ktoś ledwo daje radę płacić Vaty, ZUSy i PIT. Takich cweli banksterów jak ty powinno się trzymać z daleka od gospodarki, bo jesteś agentem korporacji. W dupie sobie poszukaj tego Vatu, a zostaw sektor MIŚ w spokoju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 karbinadel

A na koniec będzie 20-sty stopień zasilania: wszędzie ciemno, palą się tylko komitety

! Odpowiedz
2 17 marxs

morda złodzieja z City mówi o złodziejstwie szczyt podłości i cynizmu

! Odpowiedz
4 18 lampeduza

Państwo , rząd ma powoli informację o każdym, każdej firmie 100%. Oddajmy im jeszcze sądy a komunę będą dojrzali ludzie wspominać z rozrzewnieniem.

! Odpowiedz
6 27 marianpazdzioch

Jeśli nie zdążą w tej kadencji to pewnie już tego nie zrobią. Afery, inflacja i bezrobocie działają na ich niekorzyść, a to będzie narastać. Mają większość tylko na styk i brak marginesu na dalsze rozdawnictwo.

! Odpowiedz
11 16 mealtdown

Jako specjalista pracuję dla kilku dużych firm. Wszędzie są jakieś wymogi formalne. Chcesz brać się za temat musisz przedstawić referencje, musisz mieć rozszerzone ubezpieczenie, piszesz raporty, udzielasz gwarancji, często czepiają się szczegółów. Jasne, że płacenie zusu, dochodowego, vatu zawsze daje do myślenia. Niemniej jeśli mamy rozwijać się jako państwo to w każdej branży powinny panować podobne warunki. Tymczasem tak nie jest.

Idziesz do dentysty to paragon dostaniesz może raz na kilka lat jak była tam jakaś kontrola. Codziennie parę tysięcy złotych idzie z ręki do ręki. Koszty materiałów, energii, lokalu, leasingi są pakowane w koszty. Gabinet może jest nierentowny.

U mechaników samochodowych na peryferiach rachunek to egzotyka. Gość będzie Cie zbywać albo zaśpiewa większą cenę.

W budowlance jest olbrzymia szara strefa. Wykończeniowcy, hydraulicy faktury raczej nie wystawią. Gotóweczka do kieszeni. Kwit to kiedyś przy okazji.

Później wszyscy ustawiają się w tych samych kolejkach do lekarza, chcą takich samych standardów opieki medycznej, chcą mieć drogi, wypasione szkoły i nie wiadomo co.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 micheel32

Buahhahaha o jakiej skali ty opowiadzasz. Ile 1 mld w sumie z tego??? To koncerny nie płacą podatku dochodowego. Tutaj są te pieniądze, a nie w sektorze MIŚ u mechanika czy dentysty.

! Odpowiedz
7 16 mim003

trochę gość ma racji... u mnie w małym miasteczku zaprosiłem do ofertowania na remont mieszkania 3 fachowców - tylko jeden powiedział że wystawia rachunki a jego cena była nawet nie o 8% ale o 30 procent wyższa

! Odpowiedz
4 31 dziki_losos

Ba, ja mam nawet kilka pomysłów, jak uzyskać ujemną lukę VAT. Wystarczy napisać prawo tak niejasne i opresyjne, że przedsiębiorcy sami nie będą chcieli zwrotów, albo będą zaniżać koszty, by przypadkiem nie rozjuszyć terroryzującego ich Urzędu Skarbowego. I będzie nadwyżka VATowska w stosunku do tego, co należne. Inna sprawa, że wtedy też przyrost PKB będzie ujemny...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.