REKLAMA

Kościński: Lokalne lockdowny są nieuniknione

2020-10-29 07:30
publikacja
2020-10-29 07:30
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Nie można wykluczyć, że kolejne sektory będą przez jak jakiś czas zamknięte - powiedział w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że kluczowe będą w najbliższym czasie wyniki dot. zachorowań. Zapewnił, że w przyszłym roku programy społeczne nie zostaną okrojone.

Jak mówił szef resortu finansów w Programie I PR, jeśli będzie społeczna dyscyplina wz. z pandemią, to inne obostrzenia nie będą potrzebne. Zaznaczył, że "nie można jednak wykluczyć, że niektóre, kolejne sektory będą – mam nadzieję, że przez jak najkrótszy czas – też zamknięte".

Minister ma nadzieję, że w Polsce uda się uniknąć ogólnokrajowego lockdownu. Jak powiedział Kościński, lokalny lockdown może być w dużych miastach. Podkreślił, że ogólnokrajowy lockdown mógłby przynieść więcej szkód niż korzyści. "To byłby najczarniejszy scenariusz" - przyznał. Dodał, że niektóre kraje w Europie są już na tym etapie, "w tym momencie już niczego nie można wykluczyć".

Jak zaznaczył Kościński, sektory gastronomii, rozrywki, targowy, filmowy, a także siłownie, kluby fitness czy sprzedaż detaliczna na targowiskach najbardziej odczują obostrzenia. "Dla tych branż jest przygotowana tarcza branżowa" - przypomniał. Dodał, że skorzysta z niej ok. 170 tys. firm, w tym ok. 370 tys. pracowników; w ramach tych rozwiązań zaproponowano zwolnienie ze składek ZUS czy świadczenie postojowe dla firm, które muszą zatrzymać swoją działalność. "Rozważamy, by do tego pakietu dołączyć także tzw. mikropłatności i wdrożymy też odroczenie płatności składek PIT przez pracodawców na sześć miesięcy - żeby pracodawcy w tych sektorach mieli jak największą płynność" - mówił minister.

Pytany, z czego zostanie pokryty deficyt budżetowy, który, w tym roku ma wynieść 109 mld zł, wskazał, że na koniec września mieliśmy na rachunkach finansów publicznych 120 mld zł. "To nie jest tak, że mamy jakiś kłopot z finansami publicznymi. "Chodziło o stworzenie poduszki finansowej - te pieniądze z deficytu będą wykorzystane na ratowanie polskiej gospodarki, ale też w znaczącej części, żeby rozkręcić gospodarkę - np. zostaną przeznaczone na inwestycje publiczne" - zapowiedział szef resortu finansów.

Kościński zapewnił, że w przyszłym roku programy społeczne nie zostaną okrojone. Nie przewiduje tez drastycznego wzrostu inflacji. "Do końca tego roku inflacja wyniesie 3,3 proc., a w przyszłym to będzie ok. 1,8 proc." (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
bool
a któż to jest imć pan kościński, czy aby polako?
gronostaj
Dla Kaczyńskiego i jego marionetek najważniejsze jest prawo antyaborcyjne i zadowolenie biskupów.

Nic innego się nie liczy. To, że ludzie umierają, to że tracą pracę jest na drugim planie.
Grunt, że Polska będzie przykładem dla Świata jak mówiła Godek....
marxs
godek sPISdoliła ze swojego mieszkania i się obecnie ukrywa żądając ochrony od PISowskiej politycznej policji może mieć ochronę ale niech sama zapłaci
karbinadel
Ten rząd się sypie na całego. Każdy minister mówi co innego, a premier siedzi cicho.
marxs
premier ma to wszystko w dudzie mapa Zaleszczyk już kupiona i hejta do Szwajcarii ,a dlaczego do Szwajcarii? bo jego franki juz tam są
marxs
kościany dlaczego podajesz że po wrześniu masz deficyt 13 mld zł jak jest to około 200 mld zł?
artureg
Proponuję lokalny lockdown partii rządzącej. Dajcie ludziom żyć i pracować!!!
meryt
artureg "Proponuję lokalny lockdown partii rządzącej"

Kartka do urny za 3 lata :)

"Niemcy wprowadzają częściowy lockdown"
"Po zakończeniu rozmów kanclerz Niemiec zapowiedziała wprowadzenie nowych obostrzeń'

"Rosja wprowadza obowiązek noszenia maseczek"
"Resort
artureg "Proponuję lokalny lockdown partii rządzącej"

Kartka do urny za 3 lata :)

"Niemcy wprowadzają częściowy lockdown"
"Po zakończeniu rozmów kanclerz Niemiec zapowiedziała wprowadzenie nowych obostrzeń'

"Rosja wprowadza obowiązek noszenia maseczek"
"Resort zdrowia zalecił władzom regionalnym, aby te, nakładały obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w windach, taksówkach i środkach transportu publicznego"
"Zasugerowano również zamknięcie barów i restauracji między 23:00 a 6:00."
dlaczego_nie odpowiada meryt
Myśle że wcześniej niż za 3 lata.... Jarek nie należy do ludzi odważnych
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki