REKLAMA

Kościński: Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza

2017-04-12 09:07
publikacja
2017-04-12 09:07

Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza, która przeprowadzi kraj z gospodarki imitacji do gospodarki innowacji - powiedział PAP wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Temu, jak mówił, służą m.in. zmiany modelu promocji polskiej gospodarki.

/ Ministerstwo Rozwoju

"Najważniejsze dla mnie jest, żeby nasi partnerzy zrozumieli, że Polska przechodzi z gospodarki bazującej na imitacji do gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach i że mamy dość dużo do zaoferowania światu" - mówił PAP wiceszef MR.

Podkreślił, że dziś Polska produkcja to o wiele więcej niż zdrowa żywność.

Według wiceministra najbliższe temu co dziś dokonuje się w polskiej gospodarce jest hasło "Smart means Poland", promujące Polskę na targach przemysłowych Hannover Messe 2017. Jego zdaniem hasło wskazuje na to, że Polska aspiruje do roli lidera w gospodarce innowacyjnej.

Hannover Messe to największa impreza przemysłowa w świecie. Odbywa się w Hanowerze między 24 a 28 kwietnia. W tym roku Polska jest krajem partnerskim imprezy.

Kościński zwrócił uwagę, że często problemem w promocji polskiej gospodarki są ograniczone do lokalnego rynku oczekiwania małych i średnich przedsiębiorstw. "Mają ambicje, by być najlepszą firmą w mieście, regionie czy w kraju, ale często na tym poprzestają. Nie chcą być najlepsi na świecie" - zauważył. "Tymczasem dużo rodzimych firm oferuje produkty, które się wyróżniają muszą tylko wyjść z nimi na zewnątrz" - powiedział.

Dodał, że polskie firmy przez ostatnich ponad 20 lat "były bardziej zwrócone na krajowy rynek". "Te, które eksportowały, koncentrowały się na Unii Europejskiej - 80 proc. naszego eksportu to sprzedaż do krajów UE. Jesteśmy bardzo uzależnieni od gospodarki unijnej. I to chcemy teraz zmienić" - przypomniał.

Jak wskazał, Ministerstwo Rozwoju chce przekonać polskie firmy do wyjścia na duże międzynarodowe rynki, na których mogą oferować swoje produkty i usługi. I jednocześnie chce przekierować ich zainteresowanie z Unii na rynek globalny lub specyficzne rynki Dalekiego Wschodu, Afryki czy Ameryki. "To najważniejsze, co musimy zrobić" - zaznaczył wiceminister.

Przypomniał, że dotąd promocja polskiego handlu i inwestycji była prowadzona przez podlegające Ministerstwu Rozwoju, wydziały promocji handlu i inwestycji (WPHI), czyli jednostki dyplomatyczne, znajdujące się zazwyczaj w tym samym miejscu co ambasada.

"Ambasady często są w dzielnicach dyplomatycznych, a nie handlowych. To jest pierwszy kłopot. Drugi - skoro jest to jednostka dyplomatyczna, to nie może zarabiać na siebie, nie może prowadzić działalności komercyjnej, co też nastawia ją na promocję pasywną, niewymierną" - wyjaśnił.

"Likwidujemy więc nasze WPHI na świecie. Większość z nich jest w Europie, a tu systemy gospodarcze są bardzo podobne - właściwie można prowadzić biznes przez internet, a więc trochę inaczej będziemy wykorzystywać swoje zasoby. W dodatku zasoby dyplomatyczne, które są bardzo drogie" - zaznaczył.

"Tego nie będzie w przypadku biur handlowych. Będą to jednostki na bazie komercyjnej, które zamiast przy ambasadzie, mogą funkcjonować w dzielnicach handlowych. Będziemy otwierać je tam, gdzie jest biznes" - tłumaczył wiceminister.

Nowe biura handlowe będą podlegały Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Jak wskazał, będą działać na zasadach komercyjnych i będą mogły zarabiać na siebie. Wiceminister tłumaczył, że z jednej strony chodzi o oferowanie przedsiębiorcom darmo informacji na temat rynku, z drugiej o realizację zleceń już za opłatą.

"Poza tym będziemy mogli zatrudniać ludzi, znających się na lokalnym rynku (...), nie musimy już ponosić kosztów związanych z ich przyjazdem i pobytem. Możemy płacić normalne stawki rynkowe, jakie obowiązują lokalnie" - mówił. W jego ocenie "to wszystko przyniesie ogromne oszczędności". (PAP)

zab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~erererer
w zglobalizowanym świecie istnienie polski jest bezsensowne, zawsze będziemy prowincjonalną imitacją

główne ośrodki rozwoju to USA Chiny, pare innych miejsc do których każdy może wyjechać i się tam lepiej rozwijać niż na prowincji polskiej, więc wszyscy wartościowi ludzie wyjeżdżają i nie ma co się źlić
w zglobalizowanym świecie istnienie polski jest bezsensowne, zawsze będziemy prowincjonalną imitacją

główne ośrodki rozwoju to USA Chiny, pare innych miejsc do których każdy może wyjechać i się tam lepiej rozwijać niż na prowincji polskiej, więc wszyscy wartościowi ludzie wyjeżdżają i nie ma co się źlić bo to niczyja wina,

coś takiego jak Polska to relikt przeszłości, jesteśmy tylko prowincjonalnym województwem na mapie świata,

świat nie interesuje się umieszczaniem centrum cywilizacji w polsce tak samo jak nikt nie interesuje się ustanowieniem stolicy polski w mieście Rozwadów, bo po co? są lepsze miejsa do rozwoju
~Tucan
taa już widzę te An drony Morawieckiego. Zapomniałbym - jeszcze samochody elektryczne: Teska i Toyota srają ze strachu !
~Obserwator
Zmiencie prawo żeby państwo było dla obywatela a nie obywatel dla państwa. Żeby obywatel nie był niewolnikiem administracji państwowej i mafi z wiejskiej. A przedsiębiorca chłopem pańszczyźnianym. A nie kombinujecie na lewo i prawo i kit wciskacie wirtuozi PowerPaint-a.
~jj
Tylko budowa kosmodromu pod Radomiem i masowa produkcja statków kosmicznych przeobrazi naszą gospodarkę !!
~niepelnosprawny_org
wiecej działać niż mówić, taki hurraoptymizm studzi właśnie rozwój tych "rewolucji"...
~ww
Możemy sprzedawać licencję dla innych rządów pt. Jak pozbyć się wszelkiej kontroli i robić co się chce. Czyli unieszkodliwić Trybunał Konstytucyjny, zagarnąć telewizję dla własnej propagandy i zneutralizować sadownictwo.
~www_żal_pl
Cicha rewolucja, słychać tylko trzask pękających parówek
~mda
Żeby się to udało trzeba zamknąć i osądzić drani, którzy na Polsce latami żerowali.
~gorszy_sort
Po tych, co teraz rządzą, będziemy sprzątać dłużej niż po PRL
~ww
Tak, w pierwszej kolejności Kaczynskiego!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki