Doradca prezydenta USA: nie płaczcie i produkujcie

Przestańcie płakać, produkujcie oraz dostarczajcie maseczki Amerykanom - wezwał firmę 3M doradca ds. handlu w Białym Domu Peter Navarro. Wcześniej zapowiadał, że USA "już nigdy nie będą zależne" od innych państw w produkcji podstawowych produktów medycznych.

(fot. STEPHEN LAM / Reuters)

"Niech 3M przestanie płakać i produkuje oraz dostarcza maski Amerykanom" - mówił Navarro w rozmowie z telewizją Fox News. I twierdził, że "zachowuje się jak suwerenne państwo", a jej dział public relations, iż uznaje się za "Departament Stanu".

Koncern 3M, produkujący m.in. tworzywa sztuczne oraz materiały elektroniczne i farmaceutyczne, spotkał się z krytyką za eksport wyprodukowanych w USA maseczek oraz innego sprzętu ochronnego do Kanady i Ameryki Łacińskiej. W czwartek prezydent Donald Trump powołał się na ustawę o produkcji obronnej, by nakazać 3M priorytetowe traktowanie rządowych zamówień maseczek.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Białym Domu Navarro zapowiedział, że Stany Zjednoczone wkrótce będą produkować leki i sprzęt medyczny w takich ilościach, by w przyszłości nie polegać na dostawach z innych państw.

"Nigdy więcej nie powinniśmy być zależni od reszty świata w kwestii podstawowych leków i środków zaradczych" - mówił w czwartek ekonomista.

"Jedną z rzeczy, których nauczył nas ten kryzys, jest fakt, że jesteśmy niebezpiecznie nadmiernie uzależnieni od globalnego łańcucha dostaw" - ocenił doradca prezydenta USA Donalda Trumpa. "Dotyczy to leków, zaopatrzenia medycznego, maseczek i sprzętu jak respiratory" - wymieniał.

Navarro ogłosił również, że wszystkie amerykańskie ministerstwa będą zobowiązane do zamawiania środków medycznych wyprodukowanych na terenie Stanów Zjednoczonych, by nawet w przypadku kryzysu, były one dostępne.

Według ekonomisty USA powinny "przeskoczyć" inne kraje w produkcji tych środków, by nie musieć konkurować z "tanią siłą roboczą, luźnymi przepisami ochrony środowiska, reżimami podatkowymi i ogromnymi subwencjami zagranicznych rządów".

Navarro znany jest z dbania o amerykańskie interesy handlowe, twierdząc, że np. Chiny i Niemcy oszukują Stany Zjednoczone. Jest jednym z głównym doradców prezydenta USA opowiadającym się za sankcjami wymierzonymi w Pekin. W 2011 roku napisał książkę "Śmierć przez Chiny (ang. "Death by China"), w której opisywał jak chińska polityka handlowa i manipulowanie walutą mają na celu osłabienie gospodarcze USA.

W czwartek na lotnisku w Nowym Jorku, miasta najbardziej dotkniętego w USA przez epidemię koronawirusa, wylądować ma dostawa tysiąca respiratorów od chińskiego rządu.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 12 open_mind

Ponownie: Dzięki szulerni złoto stało się pieniądzem biedaków, bo np. David M. Solomon
Dyrektor naczelny banku Goldman Sachs USA kupił sobie 23 marca 2020 roku dwa prywatne odrzutowce każdy o wartości 75 milionów dolarów. Niestety ponowny szturm na „pałac zimowy” tym razem w zupełnie innej części globu staje się z dnia na dzień coraz bardziej realny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 9 jes

ajajwajek, przegrzejesz się maładiec

! Odpowiedz
4 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 18 ajwaj

Pogoda (zdrowie) dla bogaczy.
Kto ma prawo zyc-wyleczyc sie w USA
_______________________
""CNBC poinformował, że zarażeni koronawirusem Amerykanie mogą potrzebować dziesiątek tysięcy dolarów na leczenie.

„Osoby, które dostaną się do szpitala z zakażeniem koronawirusem, powinny być przygotowane na to, że będą musiały zapłacić od 42 486 USD do 73 310 USD, jeśli nie mają ubezpieczenia zdrowotnego lub jeśli ich firma ubezpieczeniowa decyduje o tym, co otrzymana opieka medyczna nie jest uwzględniona na liście usług wymaganych dla ich ubezpieczenia ”, powiedział CNBC, powołując się na dane z niezależnej organizacji FAIR Health.

W tym samym czasie, na przykład, na sześciodniową hospitalizację, nieubezpieczeni pacjenci będą musieli zapłacić około 73 300 dolarów, a dla pacjentów ubezpieczonych - część kwoty 38,320 dolarów, o którą instytucje medyczne proszą firmy ubezpieczeniowe.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 31 ajwaj

Ma racje, trza samemu produkowac. Ale to juz za pózno.
Kal-boje nawet proste lekarstwa zamawiaja w Chinach, Indiach itd. o "metalach ziem rzadkich" nie wspominajac.
__________
Na marginesie, tu bylo:
Niemcy biora INTERFERON na Kubie. A jak Kuba to i Rosja, Chiny itd.
""Sukces w Chinach: niemiecka firma chce importować leki przeciwwirusowe z Kuby.
Wzmacnia on układ odpornościowy i jest zwykle stosowany przeciwko gorączce denga, rakowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i C. W Chinach stosowano go między innymi do leczenia pacjentów koronnych - z dobrym skutkiem.""

https://www.focus.de/politik/ausland/in-china-erfolgreich-deutsche-firma-will-virus-medikament-aus-kuba-importieren_id_11850989.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 22 ajwaj

A reszta tzw "wolnego swiata" dusi sie w maskach, respiratorach itd.
sankcjonuje latynoskich przyjaciól
I czasem niestety umiera np. na podlodze w korytarzu szpitala w Bergamo

! Odpowiedz
16 16 ajwaj odpowiada ajwaj

"Terapia" kal-bojów po hamerykansku:
___________________________
"" Straszne zamówienie: władze USA poprosiły Pentagon o ogromną porcję worków na zwłoki

Władze USA zwróciły się do Pentagonu o pomoc w szalejącej epidemii koronawirusa w tym kraju.

Forma tej pomocy i wielkość strasznego porządku wskazują, że Amerykanie muszą przygotować się na najgorsze: mówimy o przeznaczeniu 100 tysięcy toreb na zwłoki, które prawdopodobnie będą potrzebne w związku z przewidywanym wzrostem liczby ofiar pandemii COVID-19.

Według renomowanej agencji Bloomberg, prośba wojskowa wpłynęła od Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Pentagon z kolei zauważa, że ​​w związku z niebezpiecznym rozwojem sytuacji warto kupić jeszcze więcej toreb. Zdaniem ekspertów szczytowa częstość występowania COVID-19 nie została jeszcze przekroczona, co oznacza, że ​​liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne