Branża leasingowa na plusie przed uderzeniem koronawirusa

2020-04-01 17:26
publikacja
2020-04-01 17:26

 Branża leasingowa prezentuje wyniki sektora przed pierwszym przypadkiem zarażenia COVID-19 w Polsce. Pierwsze dwa miesiące w 2020 roku na plusie.

Branża leasingowa ze wzrostem w pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku / Shutterstock

- W tych kryzysowych czasach wiemy, jak ważna jest bieżąca informacja statystyczna o rynku, dlatego prezentujemy wyniki rynku leasingu za pierwsze dwa miesiące 2020 roku - mówił Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Leasing jest najbardziej istotną formą finansowania dla 63% małych i średnich przedsiębiorstw, wynika z badania SAFE przeprowadzonego przez Unię Europejską. W 2019 roku branża leasingowa skurczyła się o 5,8%. Natomiast w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2020 roku dynamika ukształtowała się na poziomie 0,4% r/r, w tym:

  • styczeń - 5,3% r/r,
  • luty +6,0% r/r.

Samochody osobowe

Finansowanie pojazdów lekkich wzrosło o 11,5% w stosunku do 2019 roku. Zwiększenie dotyczyło samochodów osobowych oraz pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony. Wpływ na wyniki sektora miały zmiany w sposobie rozliczania umów leasingowych, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku. W związku z tym wiele firm zawarło umowy w ostatnim kwartale 2018 roku. Przesunięcie popytu zaniża bazę do analizy danych za 2020 rok. 

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

- Wyraźny wzrost finansowania pojazdów lekkich w znacznym stopniu odzwierciedlał utrzymujący się wysoki popyt konsumpcyjny w gospodarce oraz dobrą sytuację na rynku pracy, na co wskazywały odczyty sprzedaży detalicznej: wzrost w cenach stałych o 5,4% r/r za 01-02 2020 - przeczytamy w komunikacie przedstawionym przez Związek Polskiego Leasingu. 

Ciężarówki coraz mocniej w dół

Finansowanie pojazdów ciężarowych spadło 25,7% r/r w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku. Tendencja utrzymuje się już od dwóch kwartałów na rynku. Wpływ na znaczące zmniejszenie się sektora ma spadek wzrostu gospodarczego u partnerów biznesowych Polski oraz recesja w przemyśle niemieckim. Sytuację na rynku komplikuje również Pakiet Mobilności przyjęty przez Unię Europejską.

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZLP

- Wyniki finansowania maszyn (...) wydają się być poniżej ekonomicznych fundamentów naszej gospodarki. Do lutego odnotowywany był wysoki wzrost gospodarczy, czego odzwierciedleniem były wyniki produkcji przemysłowej - przeczytamy w komunikacie ZPL. Dynamika maszyn finansowanych leasingiem w ciagu stycznia i lutego br. spadła o 1,9% r/r.

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku finansowanie sektora IT wzrosło o 24,3% r/r. Z kolei sektor zajmujący się finansowaniem samolotów, statków oraz kolei zmniejszył się o 30,5% r/r.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ravauw
Za rok bedzie to dobry artykul do analiz. Mozemy zalozyc ze do konca br. Spadek bedzie o ponad 50 proc. R/r
karbinadel
A przed I Wojną Światową za rubla człowiek zjadł, wypił, i jeszcze resztę dostał. Wynika z tego mniej więcej tyle samo, co z powyższego artykułu

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki